Ile kosztują jagody? Aktualna cena jagód zwala z nóg

jagody
GettyImages-179658541
Źródło: Moment RF
Sezon na jagody trwa w najlepsze. Owoce lasu pojawiły się już na giełdach, bazarach i u przydrożnych sprzedawców. Ile obecnie kosztują jagody? Sprawdź aktualny cennik.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Owoce

 Doktor Hanna Stolińska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu

Aktualna cena jagód

Obecnie jagody kosztują więcej niż w ubiegłym roku. Główną przyczyną podwyżek są wiosenne przymrozki, późniejsze upały i susza. Trudne warunki powodują, że tych owoców w lasach jest znacznie mniej. Na ceny wpływa również trwająca inflacja.

Na giełdzie w Broniszach ceny hurtowe wynoszą od 40 do 45 zł za kilogram. Z czego w poprzednich latach ich ceny w lipcu wynosiły jedynie 27-32 zł za kilogram (lipiec 2023). Na giełdzie Elizówka z kolei jagody kosztują 36-40 zł za kilogram. Nieco zdrożej jest na poznańskiej giełdzie, tam cena to 40-43 zł za kilogram.

Na bazarkach, straganach i w przydrożnych punktach jagody sprzedawane są zwykle w słoikach o pojemności 1,5 l. Przyjmuje się, że litr jagód to około 0,6 kilograma. Czyli w takim słoiku będzie średnio 1,2 kg jagód. Ceny słoika są różne, w zależności od miejsca i wahają się od 20 do nawet 40 zł.

Jagody w kuchni - inspiracje

Jagody można jeść na surowo i wykorzystywać w różnych daniach - sałatkach, zupach, wypiekach. W naszej kuchni znajdziecie dużo różnych przepisów na jagody. Poniżej niektóre z nich:

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości