Sprzedaż zebranych grzybów i jagód. Jakie kary grożą za brak odpowiednich uprawnień?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Sprzedaż zebranych w lesie grzybów czy jagód to dość powszechne w Polsce zjawisko. Wbrew pozorom zarabianie na "darach lasu" nie może się odbywać ot tak po prostu, bez żadnych pozwoleń czy konsekwencji. Jakie są kary?

Co prawda pierwsze grzyby pojawiły się już w lasach jakiś czas temu, a obecnie trwa wysoki sezon. Z kolei wysyp jagód już za nami. Wiele osób zbiera te dzikie dary natury. Jeśli przeznaczamy je na użytek własny, nie mamy obowiązku posiadania żadnych pozwoleń. Inaczej jest w przypadku chęci sprzedaży zbiorów - zarówno w skupie, jak i w innych miejscach typu targowisko czy pobocze drogi.

Sprzedaż grzybów i jagód - zasady prawne

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią produktów pierwotnych pochodzenia roślinnego (a do nich zaliczane jest runo leśne, w tym grzyby i jagody) do punktów skupu/zakładów przetwórczych/odbiorców indywidualnych, zobowiązani są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r., poz. 2021 ze zm.).

Powyższy przepisy dotyczy zarówno świeżych jagód i grzybów, jak i suszonych lub w postaci przetworów.

Kary za sprzedaż grzybów i jagód bez wpisu do rejestru

Jeśli sanepid namierzy osobę handlującą grzybami czy jagodami bez wymaganego wpisu do rejestru, ma prawo nałożyć karę w wysokości do 5000 złotych. Kara może być niższa, ale nie mniej niż 1000 złotych. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości