Co prawda pierwsze grzyby pojawiły się już w lasach jakiś czas temu, a obecnie trwa wysoki sezon. Z kolei wysyp jagód już za nami. Wiele osób zbiera te dzikie dary natury. Jeśli przeznaczamy je na użytek własny, nie mamy obowiązku posiadania żadnych pozwoleń. Inaczej jest w przypadku chęci sprzedaży zbiorów - zarówno w skupie, jak i w innych miejscach typu targowisko czy pobocze drogi.
Sprzedaż grzybów i jagód - zasady prawne
Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią produktów pierwotnych pochodzenia roślinnego (a do nich zaliczane jest runo leśne, w tym grzyby i jagody) do punktów skupu/zakładów przetwórczych/odbiorców indywidualnych, zobowiązani są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r., poz. 2021 ze zm.).
Powyższy przepisy dotyczy zarówno świeżych jagód i grzybów, jak i suszonych lub w postaci przetworów.
Kary za sprzedaż grzybów i jagód bez wpisu do rejestru
Jeśli sanepid namierzy osobę handlującą grzybami czy jagodami bez wymaganego wpisu do rejestru, ma prawo nałożyć karę w wysokości do 5000 złotych. Kara może być niższa, ale nie mniej niż 1000 złotych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niebezpieczne grzyby w polskich lasach. Tych gatunków lepiej unikać
- Soki, dżemy, konfitury, czyli przepisy na najlepsze przetwory z jagód
- Grzyby pod ochroną. Za ich zbieranie grozi mandat
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+