sanepid

  sanepid

  "Ugryzły mnie w kolano, twarz i plecy. Wszystko mnie swędziało" - pani Małgorzata żali się reporterom "Uwagi". Kobieta i sąsiedzi są bezsilni. Od roku bezskutecznie walczą z insektami. Podczas realizacji materiału na miejscu pojawili się przedstawiciele zarządcy kamienicy. Co powiedzieli dziennikarzom? Okazuje się, że nie mają sobie nic do zarzucenia. Co w tej sytuacji mogą zrobić zdesperowani mieszkańcy?

  Jadwiga Caban-Korbas od 30 lat pełniła funkcję dyrektora słubickiego Sanepidu. Zrobiło się o niej głośno, gdy do sieci trafił film z zebrania sztabu zarządzania kryzysowego, gdzie pani Jadwiga mówiła o pierwszym przypadku COVID-19 w Polsce. - Następnego dnia dostałem z samego rana co najmniej kilkanaście telefonów o tym, że mam panią dyrektor natychmiast wyrzucić z pracy – mówi Leszek Bajon, starosta słubicki.

  Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.

  W Nowym Targu gruchnęła wieść, że w jednym z basenów wykryto w wodzie plemniki. Jednak na podstawie wykonanych badań przeprowadzonych przez sanepid stwierdzono, że była to tylko plotka. A co by się stało, gdyby wyniki wskazały na zanieczyszczenie wody? Jak sprawdzana jest jakość wody w basenie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki zapytał o to Joannę Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej i instruktorkę pływania Sylwię Czech. Dowiedzieliśmy się również, jak często osoby przychodzące na basen, zamiast pływać zajmują się amorami.

  Wszawica to choroba bardzo stygmatyzowana przez społeczeństwo. Jakie są pierwsze objawy wszawicy i jakie są metody jej leczenia? Czy wszawica to tylko problem patologicznych rodzin? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy dermatologa Michała Rogowskiego oraz Joannę Narożniak z SANEPID-u.

  Przez wiele lat woda z kranu wydawała nam się zupełnie niezdatna do picia. Ten brak zaufania trwa do dziś. Nadal większość z nas nie odważy się wypić surowej wody. Okazuje się jednak, że popularna "kranówka" jest wodą, którą śmiało możemy pić bez uprzedniego przegotowania. Dyrektor warszawskiego Sanepidu dr Dariusz Rudaś wyjaśnił - dlaczego?