Kryzys wodny w Wielkopolsce. Tysiące mieszkańców bez dostępu do czystej wody

Bakterie w wodzie. Mieszkańcy 21. miejscowości zostali bez wody
Bakterie w wodzie. Mieszkańcy 21. miejscowości zostali bez wody
Źródło zdj. gł.: A. Martin UW Photography/Getty Images
W gminie Raszków doszło do skażenia studni różnymi bakteriami. W konsekwencji mieszkańcy aż 21. miejscowości w powiecie ostrowskim w Wielkopolsce nie mają dostępu do wody. Kiedy uda się rozwiązać problem?
Kluczowe fakty:
  • Woda w studiu w gminie Raszków została skażona różnymi bakteriami.
  • W wyniku skażenia mieszkańcy aż 21. miejscowości nie mają dostępu do wody.
  • Nie wiadomo, jak doszło do skażenia wody.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

13811150_zatrucie-salmonella_MP4HIGH
Zatrucie salmonellą
Źródło: Dzień Dobry TVN

Bakterie w wodzie. Mieszkańcy 21. miejscowości nie mają wody

Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Andrzej Biliński przekazał w sobotę, 21 lutego, że mieszkańcy - do odwołania - nie mogą używać wody. - Woda jest brudna, zawiera szereg różnych bakterii, nawet po przegotowaniu nie nadaje się do przygotowania posiłków. Nie należy się w niej także myć. Można jej używać tylko do celów sanitarnych - poinformował. Przyczyna zanieczyszczenia wody nie jest na razie znana.

Dyrektor poinformował, że "dobrą wiadomością dla mieszkańców jest to, że w pobranych do badań próbkach nie stwierdzono obecności chorobotwórczych bakterii kałowych E.coli, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu". - Tak więc ten najgorszy scenariusz został wykluczony - powiedział Biliński.

Bakterie w wodzie. Jak groźne może być spożycie skażonej wody?

Spożywanie i mycie się w skażonej wodzie - jak wyjaśnił - może doprowadzić do zatrucia pokarmowego i choroby skóry. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze i o obniżonej odporności. Problem od piątku, 20 lutego, dotyczy mieszkańców 21 miejscowości gminy Raszków w powiecie ostrowskim. Woda pitna ma być dostarczana w każdej z tych miejscowości codziennie. Do tej pory gmina dostarczyła ponad 51 tys. baniaków po 5 litrów wody pitnej. W akcję dostarczania wody zaangażowali się strażacy oraz gminy, sąsiadujące z Raszkowem.

Władze Raszkowa wydały komunikat, w którym poinformowano, że studnię odłączono od systemu wodociągowego, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia. - Cała sieć wymaga teraz dezynfekcji i płukania chlorem. W związku z tym woda przez pewien czas nie będzie nadawała się do użytkowania - podano w komunikacie.

Zobacz także:

Źródło: PAP/RMF FM
Autorka/Autor: Katarzyna Oleksik