Sanepid zamyka popularne kąpielisko z powodu meduz. "Być może zostały przyniesione"

Zalew, meduzy
Sanepid zamyka popularne kąpielisko z powodu obecności meduz. Skąd się tam wzięły?
Źródło: GettyImages

Zalew Andrzejówka to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Każdego lata wypoczywają tam tysiące osób. W zbiorniku właśnie pojawiły się bardzo rzadkie meduzy, zatem sanepid zadecydował o jego zamknięciu. Jak zwierzęta znalazły się w zalewie? Kiedy ponownie będzie można się w nim kąpać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240630_Woda_REP_napisy
Uważaj nad wodą - ona nie wybacza błędów - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Świętokrzyskie. Zalew Andrzejówka zamknięty do odwołania

Zalew Andrzejówka, zlokalizowany w podkieleckiej gminie Chmielnik, cieszy się dużą popularnością wśród świętokrzyskich letników. Powstał w 2000 roku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych kąpielisk w regionie. Oferuje turystom oraz mieszkańcom pobliskich miejscowości wiele atrakcji, między innymi siłownię plenerową, plac zabaw dla dzieci czy ścieżki edukacyjne. Ma też strefę gastronomiczną, gdzie parkują food trucki.

Przez cały sezon letni, również w tym roku, kąpielisko przyciąga tysiące miłośników plażowania i wypoczynku nad wodą. Mamy jednak złą wiadomość dla tych, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce jeszcze podczas tych wakacji. W piątek, 16 sierpnia, kielecki sanepid zamknął kąpielisko do odwołania. Powodem było wykrycie w wodzie rzadkich meduz. Zostały zauważone w miejscowości Śladków Mały, gdzie odkryły je bawiące się w zalewie dzieci. Jako że parzydełkowate mogłyby zagrażać zdrowiu kąpiących się, decyzja instytucji była błyskawiczna.

Zalew Andrzejówka - skąd wzięły się rzadkie meduzy?

Na razie nie wiadomo, jakie jest pochodzenie wykrytych w zalewie meduz. - Nie wiemy, skąd mogły się tutaj pojawić. Być może zostały przyniesione albo ktoś pozbył się ich z prywatnego akwarium - przekazał na łamach Polsat News burmistrz Chmielnika, Paweł Wójcik. Zaapelował również, by przestrzegać wprowadzonych zasad i ostrzeżeń. 

Według ekspertów w dziedzinie biologii morskiej, prawdopodobnie są to meduzy gatunku Hederyka Rydera. Żyjące zazwyczaj w ciepłych wodach parzydełkowate mogą mieć nawet 25 cm średnicy. Najczęściej można je spotkać w zbiornikach, w których woda ma temperaturę powyżej 25 stopni, zatem w naszym kraju występują bardzo rzadko. Dotychczas odnotowano ich obecność w zaledwie kilku miejscach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości