Sieją postrach nad Bałtykiem. "Dzieci mogą mieć objawy uszkodzenia wątroby"

Sinice w Bałtyku - czym grozi kontakt z nimi?
Sinice – coroczna zmora turystów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Główny Inspektorat Sanitarny co rusz wydaje ostrzeżenia dotyczące obecności sinic w polskich kąpieliskach. Dlaczego w takich przypadkach powinniśmy bezwzględnie respektować zakaz wejścia do wody? - Są trzy rodzaje toksyn - wymienia w wakacyjnym wydaniu Dzień Dobry TVN dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Sinice - czym są, jak wyglądają?

Wykwity sinic każdego lata krzyżują plany amatorów kąpieli i uniemożliwiają zaznanie tak potrzebnej w gorące dni ochłody w zbiornikach wodnych. Jak można je naocznie rozpoznać? Na powierzchni zarówno Morza Bałtyckiego, jak i jezior czy oczek wodnych unosi się wówczas charakterystyczny zielony kożuch z pianą, który wydziela nieprzyjemny, bagnisty zapach.

- Sinice wyglądają jak glony, ale to są bakterie, cyjanobakterie dokładnie, które nie zarażają nas, ale mają niestety zdolności do produkcji bardzo groźnych toksyn. (...) Na sam zapach można już zareagować źle, ponieważ w tym zapachu mogą być toksyny, bo te toksyny przenoszą się nie tylko z wodą przez bezpośredni kontakt, ale także przez powietrze, zwłaszcza kiedy jest gorąco - wyjaśnia w Dzień Dobry Wakacje dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Sinice zagrażają zdrowiu. Jakie objawy wywołują?

Według dr Magdaleny Cubały-Kucharskiej można wyróżnić trzy rodzaje toksyn zawartych w sinicach. Pierwsze oddziałują głównie na skórę po bezpośrednim kontakcie. Drugie to zawarte w oparach neurotoksyny, a trzecie - niebezpieczne dla wątroby hepatotoksyny.

- Objawy nie rozwijają się od razu. Mogą się rozwinąć nawet do kilkunastu godzin po kontakcie z sinicami lub ich otoczeniem. Mogą być bardzo niespecyficzne. Czasami to są bóle głowy, wymioty. Bardzo wielu pacjentów myśli, że to jest zwyczajna jelitówka. Szczególnie małe dzieci, jeżeli skonsumują dużą ilość tych toksyn, mogą mieć nawet objawy lekkiego uszkodzenia wątroby - przestrzega specjalistka.

Wśród objawów zatrucia sinicami zwykle wymienia się:

  • bóle głowy;
  • bóle brzucha;
  • bóle mięśni;
  • wymioty, nudności;
  • duszności;
  • dreszcze, gorączka;
  • rumień skórny, wysypka, świąd;
  • podrażnienie oczu;
  • pęcherze w jamie ustnej.

Na stronie sk.gis.gov.pl można znaleźć szczegółowe i na bieżąco aktualizowane informacje na temat jakości wody w poszczególnych zbiornikach w Polsce oraz zakazów kąpieli. Spis wraz z mapą uwzględnia również występowanie sinic.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości