bałtyk

  Od początku sierpnia z Odry wyławiane są tony śniętych ryb. Problem ten dotyczy między innymi województwa zachodniopomorskiego, co przekłada się na rosnący niepokój osób korzystających z nadbałtyckich kąpielisk. Plażowicze póki co mogą jednak czuć się bezpiecznie. W trakcie niedzielnego briefingu prasowego na terenie powiatu gryfickiego przekonywał o tym wojewoda Zbigniew Bogucki.

  Drapieżne ryby budzą postrach wśród turystów odwiedzających zagraniczne kurorty i doskonale wpisują się w konwencję filmów grozy. Czy można je spotkać w wodach Morza Bałtyckiego?

  Grzegorz miał przed sobą przyszłość. Tuż po ślubie wyjechał z rodziną nad morze. Gdy zauważył, że formuje się łańcuch życia, ruszył na pomoc. Reporterzy Uwagi! TVN dotarli do świadków dramatycznych wydarzeń w Jantarze.

  Gdzie nie wolno wchodzić do wody? 

  Akcja ratunkowa została zakończona.

  Legendy o drożyźnie nad Bałtykiem wracają do Polski rok w rok razem z letnim słońcem. Reporterzy programu Uwaga! TVN wzięli pod lupę nasze wybrzeże. Bałtyk czy Chorwacja - gdzie bardziej opłaca się pojechać?

  Smażalnie w nadmorskich kurortach kuszą turystów "świeżymi rybkami". Sęk w tym, że wiele z nich wcale nie pochodzi z Morza Bałtyckiego. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

  W lipcu i sierpniu miejscowości nad Bałtykiem pękają w szwach. Turyści przyjeżdżają na urlop, by się zrelaksować i wypocząć, ale niestety, niektórym puszczają hamulce.

  Sinice to udręka dla urlopowiczów spędzających wakacje nad wodą. To z ich powodu najczęściej zamykane są kąpieliska. W 2022 znów pojawią się w Morzu Bałtyckim, rzekach i jeziorach. Zobacz, gdzie już obowiązuje zakaz.

  Rogowo to niewielka kolonia nad brzegiem Bałtyku. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Czym przyciąga turystów? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział Bartek Jędrzejak.

  Mielno w odpowiedzi na informacje o drożyźnie nad polskim morzem, ponownie ruszyło z kampanią dezinformacyjną #OdkłamujemyBałtyk. Władze miasta przekonują, że turyści demonizują kurort. Czy zatem legendarne paragony na niebagatelne kwoty to mit?

  Mogłoby się wydawać, że wakacje w kraju to najlepsza opcja przy tak wysokiej inflacji i galopujących cenach. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że za wypoczynek nad polskim morzem trzeba zapłacić więcej niż za wakacje nad Adriatykiem. Dlaczego?

  Sprawdziliśmy, ile wyniesie średni koszt wypoczynku i gdzie wybiorą się Polacy.

  Pobierowo, usytuowane w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim, zamieszkiwane jest przez ponad tysiąc sto mieszkańców, jednak piękne piaszczyste plaże przyciągają do tej miejscowości co roku kilkanaście tysięcy turystów.

  Skąd się tam wzięły?

  Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Litwie, jaką zabrać ze sobą walutę i czym skusi litewska kuchnia.

  Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie przyciągnął tłumy plażowiczów spragnionych lodowatej wody. Bartek Jędrzejak sprawdził, jak należy przygotować się do morsowania, aby przyniosło ciału maksimum korzyści. W tajniki chłodnych kąpieli wprowadził go Walerian Romanowski.

  Dziwnów jest turystyczną miejscowością nadmorską, idealną dla miłośników sportów wodnych. To tu przybywają żeglarze, kajakarze, a także wędkarze. W porcie znajdującym się u ujścia rzeki Dziwny do morza cumują jachty, a szczytem wydm prowadzi promenada spacerowo-widokowa.

  Hel to miasteczko położone na cyplu Mierzei Helskiej. Z trzech stron otacza je woda, a z czwartej bujne lasy, dlatego jest doskonałym miejscem na wypad wypoczynkowy przez cały rok. Zarówno miasto, jak i jego okolice oferują przybyłym turystom wiele ciekawych atrakcji. Sprawdź atrakcje na Helu.

  "Wszystko, co widziałem podczas swojej drogi, było dla mnie nowe"

  Sopot to miasto zlokalizowane w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Gdańskiem tworzy słynne Trójmiasto. Sopockie drewniane molo, najdłuższe w Europie, jest jego znakiem rozpoznawczym. Dla dzieci Sopot ma jednak dużo więcej rozrywek – zarówno latem, jak i zimą.

  "Jeśli głowa nie zda egzaminu, to przy zdrowych nogach nie dojdziemy do celu".

  Estonia to państwo położone w północnej części Europy, nad Morzem Bałtyckim. Jest członkiem struktur Unii Europejskiej i NATO. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Jest stosunkowo młodym państwem, które powstało po I wojnie światowej.

  Od kilku tygodni Mateusz Waligóra przemierza szlak wzdłuż polskiego morza. Swoją bałtycką przygodę rozpoczął w Świnoujściu i zamierza zakończyć ją w Piaskach, przy granicy polsko-rosyjskiej. Łącznie ma do przejścia około 600 km, które zamierza pokonać w około 30 dni. Podróżnik dotarł na Hel, gdzie odwiedził fokarium i Dom Morświna, a następnie udał się na Cypel Rewski.

  600 km i około 30 dni – to wstępne założenia pieszej podróży wzdłuż Bałtyku.

  Mateusz Waligóra przemierza pieszo szlak wzdłuż polskiego wybrzeża. Jego wędrówka rozpoczęła się w Świnoujściu, a celem są Piaski położone przy granicy polsko-rosyjskiej. Maszerując nadbałtyckimi plażami nie mógł przepuścić okazji zaciągnięcia się na rybacki kuter.

  Mateusz Waligóra przemierzył Mongolię i Amerykę Południową, ale ze względu na pandemię nie mógł kontynuować swoich zagranicznych wypraw. Dlatego zamiast w dalekie zakątki świata, podróżuje po Polsce, odkrywając nowe miejsca. Najpierw przeszedł 1200 kilometrów wzdłuż Wisły, a 6 września wyruszył wzdłuż Bałtyku. 

  D-Day, czyli lądowanie w Normandii to operacja, która odmieniła losy II Wojny Światowej i dała szansę aliantom na wygraną. Na Helu można zobaczyć rekonstrukcję tamtych wydarzeń, a także przyjrzeć się, jak w tamtym czasie ubierały się kobiety. Z dziewczynami, które biorą udział w tej rekonstrukcji, rozmawiała nasza reporterka.

  Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. W lecie jest chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski. Krynica Morska — co zwiedzać?

  Tegoroczni nadmorscy wczasowicze spotkali się z tłumami na plażach, gwarem na promenadach oraz tłokiem w kolejkach do budek z goframi. Niestety wakacje nad Bałtykiem już prawie dobiegają końca. Jak wyglądał tegoroczny sezon?