Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Tatry odwiedziła rekordowa liczba turystów
Od początku tego roku do końca lipca Tatry odwiedziło 2 miliony 622,5 tysiąca turystów - tak wynika ze statystyk Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). To więcej niż w ubiegłych latach, kiedy w 2023 odwiedziło 2 mln 433 tys. osób, a w 2022 roku niemal 2,5 mln.
Liczba turystów w Tatrach jest stale monitorowana. Nawet tak duża ilość zwiedzających nie stanowi problemu, nie ma negatywnego oddziaływania na chronione środowisko, o ile tylko stosują się oni do przepisów parku narodowego i poruszają się po wyznaczonych szlakach.
- Jak co roku w wakacje w Tatry przybywa największa liczba turystów, a kumulacja ruchu następuje w połowie sierpnia. W tym roku w wakacje dominuje słoneczna pogoda, zachęcająca do górskich wędrówek, i mamy już podsumowanie połowy wakacji. Analizując te statystyki przychodzi pewna refleksja, czy aby w Tatrach turystów nie jest za dużo. Otóż, jeżeli chodzi o przyrodę, to jeżeli każdy z turystów stosowałby się do zasad panujących w parku narodowym, to szkoda dla przyrody byłaby niewielkie - wyjaśnia przewodnik i edukator TPN Tomasz Zając.
Najpopularniejsze szlaki w Tatrach
Najpopularniejszy, niezmiennie od lat, jest szlak do Morskiego Oka. Drugi w kolejce jest Kasprowy Wierch, na który można dotrzeć kolejką linową. A na trzecim miejscu znalazła się Dolina Kościeliska. Na pierwszej trasie od stycznia pojawiło się 375 tysięcy osób, na kolejnej 333,5 tysiąca, na ostatniej niemal 300 tysięcy.
Przy takich ilościach odwiedzających, nie tylko w parkach narodowych, konieczne jest zachowanie właściwej kultury, aby nie zanieczyszczać środowiska. To może być trudne i niestety różnie z tym bywa.
O czym pamiętać na szlakach?
Wielu z turystów niestety nie stosuje się do zasad panujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Odwiedzający zostawiają po sobie śmieci przy szlakach, łamią przepisy - wchodząc do górskich potoków czy stawów, a także dewastują te szlaki, np. pisząc po skałach.
- Zdarzają się też przypadki wchodzenia poza wyznaczone szlaki, co może być niebezpieczne dla przyrody. Główny ruch turystyczny jednak przebiega wzdłuż wyznaczonych szlaków i wtedy wpływ negatywny na przyrodę jest niewielki – podkreśla Tomasz Zając.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Seria wypadków w Tatrach. Jest ofiara śmiertelna. "Dzień był intensywny"
- 2,5 tys. osób sprząta tatrzańskie szlaki i zbiera śmieci. "Tutaj ważna jest edukacja"
- Turyści spotkali rodzinę niedźwiedzi na szlaku w Tatrach. Dali przykład, jak należy się zachować
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: wiktorbubniak/Getty Images