góry

  góry

  Karpaty Wschodnie co roku przyciągają amatorów gór z całej Europy i nie tylko. Tamtejsze szlaki turystyczne nie należą do najłatwiejszych, ale oferują niezapomniane wrażenia. Poznaj ukraińsko-rumuńskie Karpaty Wschodnie.

  Dorota Szparaga spełnia swoje marzenie i przeżywa przygodę życia. 10 lipca wyruszyła w samotną podróż szlakiem Via Alpina – to sieć pięciu pieszych szlaków turystycznych poprowadzonych w Alpach na terenie ośmiu państw: Szwajcarii, Francji, Monako, Włoszech, Liechtensteinu, Niemiec, Austrii i Słowenii. Do końca podróży pozostało jej ok. 300 km. Finał w Monaco. Podróżniczka połączyła się ze studiem Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o swoich przeżyciach.

  Beskidy Zachod­nie to pasmo gór­skie poło­żone w połu­dnio­wej Pol­sce, w obrę­bie Zew­nętrz­nych Karpat Zachod­nich. Wspól­nie z Beski­dem Wschod­nim i Środ­ko­wym two­rzą masyw Beski­dów - jeden z pięk­niej­szych, gór­skich zakąt­ków kraju. Jakie są naj­ciekawsze miej­sca Beskidu Zachod­niego?

  Wąwóz Homole w Pieninach jest nazywany jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Powstał około 10 tysięcy lat temu w wyniku erozji rzecznej, jego kształt został wyrzeźbiony przez potok płynący obecnie na dnie. Na terenie jaru utworzono Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole, który chroni wyjątkowe zasoby przyrodnicze przed zniszczeniem.

  Bariloche to miasto w Argentynie, które jest otoczone jeziorami oraz górami. To miejsce atrakcyjne i urokliwe, które zapewnia fantastyczne krajobrazy. Miasto słynie jednak nie tylko z widoków, ale także ze sportów wodnych, alpinistyki i czekolady.

  Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.

  Pieniny to niezwykle charakterystyczne pasmo górskie, przebiegające przez Polskę i Słowację. Znajdziemy tam mnóstwo rezerwatów przyrody, urokliwe miasteczka i szlaki, których piękno pozostawia wrażenie jeszcze na długi czas. Pozostaje spakować odpowiednie buty i ruszać w drogę!

  Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.

  Choć nadal jeszcze jest sierpień, lato i wakacje, to coraz bardziej czuć już zbliżającą się jesień. Na szczytach Tatr pojawiły się już nawet pierwsze opady śniegu, które wyraźnie zwiastują zbliżającą się zmianę pogody i pory roku. Obecni na miejscu turyści udostępnili w sieci nagranie.

  Morskie Oko, największe jezioro w polskich Tatrach, już od kilkuset lat działa jak magnes na turystów. Choć nie tylko na nich, bo inspiruje również poetów i malarzy. Jak wygląda trasa i dojazd nad Morskie Oko?

  Góry Ałtaj znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, obecnie są również jednym z rezerwatów biosfery. Wybierając się tam, warto odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby móc zobaczyć jak najwięcej niepowtarzalnych miejsc i na długo zapamiętać przepiękne widoki. Sprawdź, jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto umieścić na swojej liście "do zobaczenia".

  Miłośnicy górskich wędrówek muszą zaopatrzyć się w odpowiedni strój, którego podstawą są wygodne buty. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego powinien być uzależniony od warunków terenowych i pogodowych. Inne buty przeznaczone są do wędrówek w wysokich górach, inne na zimę czy ciepłe pory roku. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj obuwia, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając buty górskie damskie, męskie czy dziecięce.

  Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.

  Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.

  Płaskowyż Altiplano rozciąga się na terenie Boliwii i Peru. Wyróżnia się charakterystycznym krajobrazem – w otoczeniu wysokich gór można podziwiać jeziora Titicaca i Poopó oraz rozległe solniska. Ogromne przestrzenie skąpo porośnięte półpustynną roślinnością przyciągają podróżników z całego świata doceniających wyjątkowe walory widokowe okolicy.

  Pireneje to góry dla koneserów. Ten leżący na granicy Francji i Hiszpanii łańcuch górski przyciąga miłośników dzikiej przyrody, którzy nie boją się wyzwań. To miejsce, do którego ciągnie trekkingowców znudzonych Karpatami czy Alpami. Dowiedz się, jak przygotować się na trekking w Pirenejach.

  Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.