góry

  góry

  Wodospady nazywane Wodogrzmotami Mickiewicza to jedna z tych atrakcji, które będąc w Tatrach, chce zobaczyć prawie każdy turysta, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania w pokonywaniu górskich szlaków. To jedna z kluczowych atrakcji, odwiedzana przez turystów tłumnie zjeżdżających do pobliskiego Zakopanego – stolicy polskich gór. Będąc w pobliżu, grzechem byłoby nie pójść wyżej, nad Morskie Oko, co umożliwia biegnący tędy szlak. Zresztą Wodospad Mickiewicza (tak również zamiennie nazywany) jest przez większość z nich oglądany tak naprawdę "przy okazji" na trasie prowadzącej do Morskiego Oka.

  Jedną z najciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj, położona na terenie rezerwatu przyrody o takiej samej nazwie. Jest to unikatowy obiekt krasowy, znajdujący się w miejscowości Chęciny, 11 km od Kielc. Jej niezwykła szata naciekowa co roku przyciąga setki turystów.

  Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.

  Dolomity to pasmo górskie, które w całości znajduje się na terenie Włoch. Jednak nie przypomina klasycznego górskiego łańcucha – charakteryzuje się bowiem grupami skalnymi oddzielonymi od siebie głębokimi dolinami. Dolomity latem przyciągają rzesze turystów z całej Europy, ale nie tylko. Również zimą szlaki w Dolomitach nie są puste – narty w Dolomitach to często wybierana opcja przez miłośników tego sportu.

  Sveti Jure to najwyższy szczyt masywu Biokovo w Górach Dynarskich w Chorwacji. Zlokalizowany jest blisko wybrzeża Adriatyku. Jest to druga co do wysokości góra w Chorwacji. Jure ma 1 762 metry wysokości. Wjazd samochodem na Sv. Jure, czyli jeden z najwyższych szczytów w Dalmacji, to marzenie niejednego kierowcy.

  W sobotę nad Polską będą dominowały chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego. W ciągu dnia ciśnienie będzie delikatnie rosło. Synoptycy zapowiadają zachmurzenie umiarkowane, a miejscami duże.

  O zdobyciu Fitz Roy marzy wielu miłośników górskich wycieczek, choć na sam szczyt dostają się tylko ci najwytrwalsi. Fitz Roy oferuje krajobraz niespotykany nigdzie indziej – poznaj ją bliżej.

  Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył czternaście ośmiotysięczników. Doświadczony himalaista niejednokrotnie sprawdzał swoje umiejętności, podejmując się solowych wejść na wybrane szczyty najwyższych gór świata. 12 stycznia 2022 roku na sklepowych półkach pojawi się książka, będąca swoistym podsumowaniem jego wypraw. W Dzień Dobry TVN autor opowiedział o swojej niezwykłej pasji.