góry

  Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.

  Hala Gąsienicowa od lat przyciąga miłośników górskich wspinaczek. Uważa się ją za jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Powstało na niej schronisko PTTK Murowaniec, do którego z pewnością prędzej czy później trafią miłośnicy wędrówek po polskich Tatrach.

  Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.

  Jak praca ratowników GOPR wygląda od kuchni?

  Pieniński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków i jednocześnie najstarszy z całej grupy. Powstał w 1932 r. Mimo niewielkich rozmiarów stanowi jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych obszarów tego typu. Pieniński Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne, które prowadzą przez najbardziej atrakcyjne punkty, takie jak zamek w Czorsztynie, Trzy Kopce czy Trzy Korony. Jakie zwierzęta żyją w parku i co warto uwzględnić podczas zwiedzania?

  Ludzie mają rozmaite pasje, a góry mogą być jedną z nich. Daniel Gerus swoje zamiłowanie do wspinaczki postanowił przekuć w coś dobrego i podjął się organizowania wyjątkowych wycieczek dla niepełnosprawnych dzieci.

  Arkadiusz Pasożyt wybrał się w Tatry z wyjątkową misją. Artysta wspiął się na najwyższy w Polsce szczyt i zabrał z niego jeden z kamieni, a wszystko to w ramach projektu "Rysy są w sam raz". W Dzień Dobry TVN performer odsłonił kulisy swojej wyprawy.

  Andrzej Bargiel ogłosił, że zamierza powrócić w Himalaje i ponownie zdobyć Mount Everest, po czym zjechać ze szczytu na nartach. Zdecydował się na jeszcze jedno utrudnienie. Czołowy polski skialpinista reaktywuje w ten sposób projekt Everest Ski Challenge, rozpoczęty w 2019 roku.

  Charakterystyczny kształt szczytu Matterhorn góruje nad lodowcami Alp Pennińskich położonych na granicy Włoch i Szwajcarii.

  "Najbardziej urzeka mnie przestrzeń".

  Nie żyje Marcin Konrad Jaroszewski. Mężczyzna był częstym gościem w studiu Dzień Dobry TVN.

  W słowackich Tatrach doszło do tragicznego wypadku. Nie żyje 46-letni turysta z Polski, który podjął się wspinaczki bez zabezpieczeń. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów.

  Magdalena Madej od dzieciństwa chodzi po górach. Wychowała się w Zakopanem, a obecnie mieszka w Katmandu, stolicy Nepalu. Weszła na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Teraz śni jej się Mount Everest.

  Beskid Śląski to pasmo górskie stanowiące część Beskidów Zachodnich. Leży przy granicy z Czechami i Słowacją. Choć wciąż nie jest odkryty przez turystów, ma do zaoferowania wiele atrakcji – zarówno dla miłośników przyrody, jak i koneserów architektury. Beskid Śląski to nie tylko kilometry szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich, ale również piękne miasta uzdrowiskowe i różnorodne atrakcje dla dzieci. Które atrakcje wybrać?

  Do sytuacji zagrażającej życiu trzymiesięcznego niemowlęcia doszło po tym, jak grupa turystów z Łotwy wybrała się na Czerwone Wierchy.

  Tysiące maleńkich larw przemieszczających się niczym jednolita masa, budzą strach i obrzydzenie turystów. Zjawisko zwane pleniem można było napotkać m.in. w Beskidach, gdzie zostało zaobserwowane przez widza TVN24.

  Siła tatrzańskich nosiczy fascynuje, a nierzadko także i zaskakuje bywalców górskich szlaków turystycznych. Tragarze dbający o zaopatrzenie schronisk zwykle podejmują się noszenia żywności, wody czy paliwa, ale nie stronią też od trudniejszych wyzwań. Przekonali się o tym turyści, którzy w trakcie wędrówki po słowackich górach mieli okazję spotkać mężczyznę z lodówką na plecach.

  Góry Skaliste ciągną się na długości 4800 kilometrów. Stanowią wschodnią część Kordylierów. Położone są wzdłuż zachodniego wybrzeża, przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Góry Skaliste powstały około 120 milionów lat temu. Ostatecznie ukształtowały się 2 miliony lat temu. Swoją rzeźbę zawdzięczają pracy lodowca. Góry Skaliste w Kanadzie mają w dużej mierze kształt lodowców, natomiast na południu Góry Skaliste w USA tworzą słynny Wielki Kanion.

  Malownicze wioski, turystycznie miasta nad morzem, a może dzikie góry? O tym, gdzie warto wybrać się w czasie urlopu, opowiedzieli nam inicjatorzy tiktokowego profilu "Pora na Wycieczkę".

  Spirit Island jest małą wysepką połączoną z lądem. Leży na jeziorze Maligne otoczonym przez wysokie, ośnieżone szczyty. Do wyspy można dotrzeć wyłącznie drogą wodną – kajakiem lub statkiem rejsowym. Malutki skrawek lądu z rosnącymi na nim kilkoma drzewami iglastymi to jeden z widoków promujących Kanadę na świecie i przyciągający co roku tysiące turystów.

  Szlaki prowadzące na Babią Górę.

  Krywań (2494 metrów n.p.m.) to wyniosły szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zakrzywionemu wierzchołkowi.

  Znajdująca się w Bieszczadach Połonina Caryńska położona jest 1297 m n.p.m. między Ustrzykami Dolnymi a Berehami, nazywanymi również Brzegami Górnymi. Na jej szczyty wiodą dwa główne szlaki. Jeden rozciąga się pomiędzy wymienionymi miejscowościami, a drugi prowadzi z Małej Rawki.

  "Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady" – hasło to stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Któż nie miałby bowiem ochoty zostawić codziennej rutyny i udać się tam, gdzie zamiast ludzi i zgiełku jest górska przyroda. I to taka, która nie została jeszcze zadeptana przez miliony turystów? Właśnie takie – wciąż – są Bieszczady. Połoniny Caryńska i Wetlińska to ich symbole.

  30 lat po śmierci himalaistki siostry Zielińskie postawiły pod Kanczendzongą czorten z jej portretem.

  "To takie szczyty w szczytnym celu".

  Coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek. Dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu dobrym rozwiązaniem może być wypad w góry. Gdzie się wybrać i co zobaczyć podczas weekendowego wypadu? Które trasy są bardziej wymagające i ich przejście zajmie nam znacznie więcej czasu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Tomasz Habdas miłośnik gór i autor książki o górskich wyprawach "Gdzie w góry na weekend".

  Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?

  Z jakimi trudnościami muszą się na co dzień mierzyć? Dagmara i Grzegorz Chłopiccy opowiedzieli o tym w materiale Dzień Dobry TVN.