Tatry

  W górach spadł już pierwszy śnieg, w związku z tym na szlakach zrobiło się niebezpiecznie. W wyższych partiach Tatr ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym turyści muszą przygotować się na zimowe warunki.

  Hala Gąsienicowa od lat przyciąga miłośników górskich wspinaczek. Uważa się ją za jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Powstało na niej schronisko PTTK Murowaniec, do którego z pewnością prędzej czy później trafią miłośnicy wędrówek po polskich Tatrach.

  "Zimowe" zdjęcia w czasie kalendarzowego lata obiegły Internet.

  Podhale jako malowniczy region Polski. Piękne, górskie krajobrazy, wyjątkowa architektura i góralskie tradycje zderzają się tam z masową turystyką, patodeweloperką i wielkimi billboardami.

  Jak podróżnik poradził sobie z najtrudniejszym szlakiem w polskich Tatrach?

  "Tatrzańskie opowieści" to kolejny nieprzeciętny projekt Mateusza Waligóry. Znany podróżnik wyruszył w pieszą wędrówkę po polskich Tatrach, dając sobie zaledwie miesiąc na przemierzenie każdego centymetra tamtejszych szlaków.

  "Najbardziej urzeka mnie przestrzeń".

  Nie żyje Marcin Konrad Jaroszewski. Mężczyzna był częstym gościem w studiu Dzień Dobry TVN.

  W słowackich Tatrach doszło do tragicznego wypadku. Nie żyje 46-letni turysta z Polski, który podjął się wspinaczki bez zabezpieczeń. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów.

  Do sytuacji zagrażającej życiu trzymiesięcznego niemowlęcia doszło po tym, jak grupa turystów z Łotwy wybrała się na Czerwone Wierchy.

  Siła tatrzańskich nosiczy fascynuje, a nierzadko także i zaskakuje bywalców górskich szlaków turystycznych. Tragarze dbający o zaopatrzenie schronisk zwykle podejmują się noszenia żywności, wody czy paliwa, ale nie stronią też od trudniejszych wyzwań. Przekonali się o tym turyści, którzy w trakcie wędrówki po słowackich górach mieli okazję spotkać mężczyznę z lodówką na plecach.

  Zbliża się sezon wakacyjny, przed nami długi weekend czerwcowy. To doskonały czas, by wybrać się w polskie góry. Monika Stolarska i Paweł Gaik w studiu Dzień Dobry TVN podzielili się najlepszymi adresami na południu Polski.

  Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk z widzami połączyła się z kultowej drogi, prowadzącej z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Szlak na tym odcinku został zamknięty ze względu na grasujące niedźwiedzie.

  Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

  Wodospady nazywane Wodogrzmotami Mickiewicza to jedna z tych atrakcji, które będąc w Tatrach, chce zobaczyć prawie każdy turysta, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania w pokonywaniu górskich szlaków. To jedna z kluczowych atrakcji, odwiedzana przez turystów tłumnie zjeżdżających do pobliskiego Zakopanego – stolicy polskich gór. Będąc w pobliżu, grzechem byłoby nie pójść wyżej, nad Morskie Oko, co umożliwia biegnący tędy szlak. Zresztą Wodospad Mickiewicza (tak również zamiennie nazywany) jest przez większość z nich oglądany tak naprawdę "przy okazji" na trasie prowadzącej do Morskiego Oka.

  "Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp".

  Dolina Pięciu Stawów jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma długość 4 km, a jej powierzchnia wynosi około 6,5 km². Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach, dzięki pięknym jeziorom otoczonym majestatycznymi szczytami górskimi.

  Na rynku wydawniczym ukazała się książka "TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka opisała w niej dwa najgłośniejsze wypadki górskie ostatnich lat - w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie. Bohaterami książki są nie tylko uczestnicy tych wydarzeń, ale także ratownicy górscy oraz ich partnerki. Jak tak dramatyczne przeżycia wspominają ratownicy? Co było najtrudniejsze podczas pisania książki? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka książki, Beata Sabała-Zielińska oraz Bolesław Pietrzyk, ratownik TOPR. 

  Choć sezon wakacyjny dobiegł końca, to Tatry wciąż przyciągają tysiące piechurów. W sieci pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w 300-metrowych kolejkach, by wejść na Rysy, najwyższy szczyt Polski. - Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda - czytamy.

  Biały miś stał się nie tylko bohaterem znanego polskiego przeboju, ale także popularną atrakcją Krupówek. Za drobną opłatą każdy może zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poszły o krok dalej i postanowiły dowiedzieć się, jakie historie kryją stare fotografie z wakacji ze słynnym niedźwiedziem. W ten sposób powstał projekt "Biały miś z Krupówek" w ramach którego turyści przesłali już ponad 700 zdjęć. 

  Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.

  Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?

  Jan Wojtkowski odwiedził wszystkie tatrzańskie schroniska, aby znaleźć najlepszą szarlotkę. Co prawda, podróżnikowi nie udało się wykonać tego zadania w jeden dzień z przyczyn niezależnych od niego, ale najsmaczniejsze ciasto zostało wybrane. Gdzie zatem w Tatrach można zjeść naprawdę dobry jabłecznik?

  Choć nadal jeszcze jest sierpień, lato i wakacje, to coraz bardziej czuć już zbliżającą się jesień. Na szczytach Tatr pojawiły się już nawet pierwsze opady śniegu, które wyraźnie zwiastują zbliżającą się zmianę pogody i pory roku. Obecni na miejscu turyści udostępnili w sieci nagranie.

  Morskie Oko, największe jezioro w polskich Tatrach, już od kilkuset lat działa jak magnes na turystów. Choć nie tylko na nich, bo inspiruje również poetów i malarzy. Jak wygląda trasa i dojazd nad Morskie Oko?

  Rozpoczynasz swoją przygodę z górami? A może wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Przedstawiamy wam łatwe szlaki z widokami zapierającymi dech w piersiach, które pokona zarówno młody piechur, jak i ten nieco starszy.

  Paulina Krupińska-Karpiel w tym roku spędzi wakacje inaczej, niż zwykle. Nie jest zainteresowana all inclusive i 5-gwiazdkowym hotelem. Prowadząca Dzień Dobry TVN w rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl zdradziła, że wybiera się na kemping, gdzie będzie mogła obcować z naturą.

  W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.

  W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym w Zakopanem można na żywo obserwować dzikie zwierzęta bez wychodzenia w góry. Przygotowano także prelekcje o ich życiu i zwyczajach. Twórca parku Jarosław Sitarz pragnie uświadamiać odwiedzającym Tatry, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w kontakcie z przyrodą.

  Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.