Tatry

  Tatry

  Choć sezon wakacyjny dobiegł końca, to Tatry wciąż przyciągają tysiące piechurów. W sieci pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w 300-metrowych kolejkach, by wejść na Rysy, najwyższy szczyt Polski. - Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda - czytamy.

  Biały miś stał się nie tylko bohaterem znanego polskiego przeboju, ale także popularną atrakcją Krupówek. Za drobną opłatą każdy może zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poszły o krok dalej i postanowiły dowiedzieć się, jakie historie kryją stare fotografie z wakacji ze słynnym niedźwiedziem. W ten sposób powstał projekt "Biały miś z Krupówek" w ramach którego turyści przesłali już ponad 700 zdjęć. 

  Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.

  Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?

  Choć nadal jeszcze jest sierpień, lato i wakacje, to coraz bardziej czuć już zbliżającą się jesień. Na szczytach Tatr pojawiły się już nawet pierwsze opady śniegu, które wyraźnie zwiastują zbliżającą się zmianę pogody i pory roku. Obecni na miejscu turyści udostępnili w sieci nagranie.

  Morskie Oko, największe jezioro w polskich Tatrach, już od kilkuset lat działa jak magnes na turystów. Choć nie tylko na nich, bo inspiruje również poetów i malarzy. Jak wygląda trasa i dojazd nad Morskie Oko?

  Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.

  Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.

  Ośrodki SPA w Polsce dysponują szeroką ofertą zabiegów, które działają upiększająco i leczniczo. Ich liczba regularnie rośnie – jest ich coraz więcej zarówno nad morzem, w górach, jak i na Mazurach. Zbliża się długi weekend czerwcowy i wiele osób szuka pomysłu na wyjazd i spędzenie wolnego czasu. Pojawia się jednak pytanie, którą z tych lokalizacji wybrać?

  Na początku XX wieku wspinaczka była typowo męskim zajęciem. Mimo to znalazły się kobiety, które z miłości do gór odważyły się zdobywać szczyty. Kim były pierwsze taterniczki i jak odnajdowały się w świecie zdominowanym przez mężczyzn? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Król, pisarką i autorką książki "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach".

  Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.

  Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?

  Morskie Oko ma bardzo bogatą historię. Początkowo, chcieli je sobie zawłaszczyć węgierscy leśnicy, do czego nie dopuścili lokalni górale. Dawniej do jeziora można było dojechać tylko konno, nie było żadnych dróg, które zaprowadziłyby nas do jednego z najczęściej odwiedzanych miejsce w Polsce. Żywotność Morskiego Oka nie jest jednak wieczna, z roku na rok poziom wody znacznie się obniża.

  W sobotę ratownicy TOPR byli kilka razy wzywani przez poszkodowanych w Tatrach turystów. - Lawina, która zeszła z Wrót Chałubińskiego porwała troje turystów. Nie zostali przysypani, ale jedna z kobiet doznała poważnych obrażeń – powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR Jacek Broński.