Akcja Czyste Tatry - na czym polega?
To już 13. edycja projektu Czyste Tatry. Na Górnej Równi Krupowej pojawiło się miasteczko edukacyjne, gdzie odbywają się ekologiczne warsztaty, prelekcje i zabawy. 29 czerwca, czyli drugiego dnia wydarzenia, wolontariusze wyruszają na tatrzańskie szlaki, by zebrać znajdujące się tam śmieci.
- Najbardziej jestem dumny z tego, że nauczyliśmy bardzo wiele osób, już ponad 50 tys. wolontariuszy, żeby nie śmiecić - powiedział w Dzień Dobry Wakacje Maciej Marculanis. - Nie tylko o to sprzątanie chodzi tak naprawdę. Jak się dołącza do takich akcji, jak nasza, a potem się wyjdzie na szlaki i zaczyna się tych śmieci szukać, to oczy się zaczynają otwierać i nagle je widzimy. Taka nasza, nieładnie zwana, znieczulica społeczna przestaje na nas działać i zauważamy te śmieci. Z jednej strony to nie do końca przyjemne, że na co dzień musimy na nie patrzeć, będąc bardziej świadomymi, ale z drugiej strony dzięki temu możemy zmieniać jakość naszego życia i przez takie akcje, jak ta, uczyć się nie śmiecić - dodał prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.
Ile osób weźmie udział w tegorocznej akcji sprzątania?
- Mniej więcej 2,5 tys. wolontariuszy wyruszy na nasze tatrzańskie szlaki. A o wyniku zbieranych śmieci nie chcę mówić, bo to taki moment, kiedy można podsumować, że jest po prostu lepiej. Nie skupiamy się na ilości śmieci, ale bardziej na tym, jaką fajną społeczność tworzymy - podkreślił Marculanis.
Segregacja śmieci i odpowiedzialne przetwarzanie odpadów
McDonald's Polska po raz trzeci jest partnerem akcji Czyste Tatry. Popularnej sieci restauracji bardzo bliska jest idea dbania o środowisko.
- Przede wszystkim jako McDonald’s już od trzech lat realizujemy strategię, której głównym celem jest osiągnięcie zero emisyjności do 2050 roku. Jednym z filarów tego działania są opakowania i odpowiednie zagospodarowanie odpadami, o których właśnie dzisiaj rozmawiamy. Nie bez przyczyny trzymam kubeczek, który zapewne znasz, pijąc kawkę w McDonald's. Ważne jest, żeby nie tylko zbierać śmieci, ale też odpowiednio je segregować. W naszych restauracjach pamiętaj, proszę, o tym, żeby następnym razem, jak napijesz się tak cudownej kawki, by to właśnie opakowanie wyrzucić do frakcji papierowej - przekazała Katarzyna Kucisz-Rosłoń.
Przedstawicielka McDonald’s Polska wyjaśniła, jak sieć restauracji przetwarza odpady.
- Tutaj ważna jest edukacja, ponieważ w McDonald’s segregujemy inaczej dzięki technologii, którą opracowaliśmy wspólnie z polskim recyklerem, firmą Miklan-Ryza z Torunia. Jesteśmy w stanie przetworzyć właśnie nawet takie trudne opakowania, które są zabrudzone żywnością lub zawierają domieszkę polimeru. Przetwarzając je, odzyskujemy włókna papierowe, które wracają z powrotem do naszych restauracji w postaci pełnowartościowych produktów: ręczników papierowych, papieru toaletowego, czy od niedawna podstawek do napojów, z których korzystają nasi goście - wskazała Kucisz-Rosłoń.
Pracownicy sieci regularnie organizują zbiórki odpadów w przestrzeni publicznej w ramach uruchomionego w 2021 roku projektu EcoHeroes. Teraz część z nich przyłączy się do sprzątania górskich szlaków.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Liczne zalety domowej segregacji odpadów. "Możemy odzyskać pieniądz"
- Klocki wrzucamy do plastiku, a lustro do szkła? Nic z tych rzeczy. Poznaj główne błędy w segregacji odpadów
- Czy globalne ocieplenie przyspiesza? Alarmujące wyniki badań naukowców
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakcje