śmieci

  śmieci

  Polacy wyrzucają do lasu niemal wszystko – od butelek po sprzęty AGD czy zużyte meble. Choć nie od dziś problem ten jest nagłaśniany, to wciąż w każdym lesie w Polsce można bez trudu znaleźć śmieci. Okazuje się, że prócz niekorzystnego wpływu na środowisko, takie znaleziska mogą także być zagrożeniem dla zwierząt. O tym jak duży to problem i co jeszcze można znaleźć w polskich lasach opowiedział w studio Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec. 

  Śmieci kosmiczne (ang. Space Debris) to wytworzone przez człowieka rzeczy, które nie są już dla niego użyteczne i przestały wykonywać swoją rolę, jednak w dalszym ciągu pozostają na orbicie okołoziemskiej.

  Polacy coraz częściej deklarują, że segregują śmieci. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste zadanie. Gdy widzimy pięć pojemników, wielu z nas zastanawia się, do którego wrzucić opakowanie po jogurcie lub zużytą pieluchę. A co zrobić z potłuczonym słoikiem? Powinno trafić do kosza na szkło czy do zmieszanych? Podpowiadamy zatem, jak postąpić, by akcja-segregacja zakończyła się pomyślnie.

  Jak donosi Gazeta.pl, straż miejska będzie mogła zaglądać "nam do śmieci". Co to znaczy w praktyce? Nieodpowiednie i nieuważne segregowanie odpadów skończy się mandatem.

  Idą wakacje, coraz więcej czasu będziemy spędzać w lasach, przy rzekach i nad morzem. Niestety, przestali troszczyć się o środowisko i zostawiają po sobie tonę śmieci. To ogromne zagrożenie nie tylko dla istot żyjących na naszej planecie, ale i dla niej samej. Temat ten w „Książce o śmieciach” podjął Stanisław Łubieński. Do jakich wniosków doszedł pisarz?

  Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!

  W ostatnim czasie doszło do wielu pożarów składowisk śmieci. Niestety w ich wyniku do powietrza przedostały się szkodliwe substancje chemiczne. Jakie dokładnie? Co nam w związku z tym grozi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN kierownika Zakładu Chemii Analitycznej z Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Adama Grochowalskiego.

  W Szwecji składuje się tylko 3 proc. odpadów, a resztę śmieci się przetwarza. Z odzyskanego szkła mogą powstawać na przykład kafelki, z plastiku - kurtki polarowe, a z papieru - klosze i doniczki. Biznes przetwarzania śmieci przynosi niezłe zyski. Czy w Polsce ma szansę się rozwinąć? Jak ze śmieci robi się paliwo? Rozmawialiśmy o tym z dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem.

  Część Polaków nie zawraca sobie głowy segregacją śmieci, bo nie widzi w tym sensu. Główny argument? "Po co mam to robić, skoro sąsiad i tak wyrzuca wszystko razem." A może by tak spróbować zmotywować się nawzajem i zacząć globalne segregowanie śmieci? Ale jak zacząć? Najlepiej w domu. W Dzień Dobry TVN Michał Piróg pokazał które śmieci powinny trafiać do poszczególnych pojemników i jak zorganizować minisortownię w szafce pod zlewem.

  Ile odpadków "produkujecie" dziennie? Wyobrażacie sobie, żeby 4-osobowa rodzina w ciągu roku zebrała jedynie jeden, mały słoik śmieci? Poznajcie Beę Johnson, blogerkę i autorkę książki "Zero Waste Home" i jej sposób na życie bez śmieci. Co skłoniło ją do wejścia na drogę minimalizmu? Zobaczcie!

  Jak mówią studenci: "Piątek - tygodnia koniec i początek". W letnie dni dobrze wypić coś orzeźwiającego na świeżym powietrzu, na przykład na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie. Alkohol trzeba przynieść ze sobą, ze sklepu. Ale co zrobić z pustymi butelkami? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer poświęcił swój weekendowy poranek, by zobaczyć, jak wygląda brzeg Wisły po imprezie. Co tam znalazł? Brak słów...

  Macie czasem dość reklam na ulicach? Ciechanów będzie pierwszym miastem w Polsce, które uporządkuje tę sytuację. Kto wydaje zgodę na to, że w danym miejscu może zawisnąć reklama i jak ona ma wyglądać? O bałaganie jaki panuje w Polsce w związku z reklamową wolną amerykanką rozmawialiśmy z architektem Radosławem Gajdą i Moniką Domańską z Traffic Design - organizacji pozarządowej, która działa na rzecz poprawy przestrzeni publicznej.

  Ludzie zaśmiecają nie tylko Ziemię, ale również kosmos. Zdaniem specjalistów, śmieci kosmiczne stają się poważnym problemem ekologicznym. Co do nich należy? Czy mogą nam spaść na głowę? Jak można usunąć przedmioty pozostające na orbicie okołoziemskiej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dra inż. Karola Seweryna z PAN i Łukasza Wilczyńskiego z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

  Wiele już powiedziano o zasadach dzielenia śmieci, niestety nadal wielu z nas ma z tym problemy. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które ułatwiają segregowanie śmieci. Wśród nich znalazły się: kosz obrotowy z trzema kolorowymi pojemnikami, worki na odpady, kosz z filtrem pochłaniającym zapachy i sortownik odpadów.

  Polacy są na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem marnowania żywności. Przeciętna polska rodzina marnuje ok. 4 kg żywności tygodniowo. To dużo. Co najczęściej wyrzucamy do śmieci? Jak możemy ograniczyć marnowanie jedzenia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: szefa kuchni Jana Kuronia i Marcina Pietrowskiego - zaangażowanych w walkę z marnowaniem żywności.

  Pierwsi na ten z pozoru kuriozalny pomysł wpadli paparazzi, którzy w poszukiwaniu sensacji zaczęli przeszukiwać śmieci gwiazd. Psycholog śledczy Bogdan Lach udowodnił, że na ich podstawie można o ich właścicielu wiele powiedzieć. Co "wyczytał" w śmieciach?