odpady

  odpady

  Obecnie w Polsce od jej mieszkańców wymaga się segregacji odpadów. Zdarza się jednak, że niektóre ciężko do czegokolwiek zakwalifikować i nie wiemy, co z nimi zrobić. Najczęściej dotyczy to śmieci po remoncie, w tym styropianu. Gdzie je wyrzucić?

  O tym, jakie perełki zaprojektowała i których tzw. moto-śmieci używa do produkcji wyrobów jubilerskich, opowiedziała w materiale Dzień Dobry TVN Joanna Karlik-Knocińska.

  Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu dbanie o środowisko. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje? Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.

  Anna Kubisz stworzyła sukienkę z elektroodpadów, a dokładnie z kart pamięci. Nie bez powodu ten projekt powstaje w lutym. To właśnie w tym miesiącu obchodzimy święto zakochanych, a kreacja ma wyrażać miłość do naszej planety.

  Mariusz Szczygieł jest pisarzem i dziennikarzem, który zawsze śmiało porusza najbardziej aktualne problemy społeczne. Tym razem zwrócił uwagę na ilość plastikowych kwiatów na grobach, które, choć zdobią, rozkładają się latami.

  W Szczecinie funkcjonuje niezwykła galeria. Mieszkańcy mogą w niej kupić pozostawione przez innych przedmioty i wesprzeć wybrane organizacje charytatywne. Miejsce cieszy się dużą popularnością i ma swoich stałych klientów. Teraz jego twórcy opowiedzieli o nim w Dzień Dobry TVN.

  Polacy coraz częściej deklarują, że segregują śmieci. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste zadanie. Gdy widzimy pięć pojemników, wielu z nas zastanawia się, do którego wrzucić opakowanie po jogurcie lub zużytą pieluchę. A co zrobić z potłuczonym słoikiem? Powinno trafić do kosza na szkło czy do zmieszanych? Podpowiadamy zatem, jak postąpić, by akcja-segregacja zakończyła się pomyślnie.

  Jeżeli nie zmienimy swojego postępowania, to w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastikowych odpadów niż ryb. Na szczęście są akcje, dzięki którym można walczyć z zaśmiecaniem środowiska. Należy do nich między innymi "Odyseja bałtycka". Na czym polega ten projekt? Agata Zjawińska spotkała się z jego pomysłodawcą.

  W Szwecji składuje się tylko 3 proc. odpadów, a resztę śmieci się przetwarza. Z odzyskanego szkła mogą powstawać na przykład kafelki, z plastiku - kurtki polarowe, a z papieru - klosze i doniczki. Biznes przetwarzania śmieci przynosi niezłe zyski. Czy w Polsce ma szansę się rozwinąć? Jak ze śmieci robi się paliwo? Rozmawialiśmy o tym z dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem.

  Produkujemy tony śmieci. Jak to ograniczyć? W Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które nam w tym pomogą.

  Ile odpadków "produkujecie" dziennie? Wyobrażacie sobie, żeby 4-osobowa rodzina w ciągu roku zebrała jedynie jeden, mały słoik śmieci? Poznajcie Beę Johnson, blogerkę i autorkę książki "Zero Waste Home" i jej sposób na życie bez śmieci. Co skłoniło ją do wejścia na drogę minimalizmu? Zobaczcie!

  Artysta i ilustrator książek dla dzieci Robert Romanowicz robi miniatury z odpadów. O swoich niezwykłych pracach powiedział Łukaszowi Radwanowi. Czy dziennikarzowi Dzień Dobry TVN udało się zrobić pod okiem artysty mini krzesło?

  Żeby produktów z recyklingu było więcej, warto segregować odpady już w domu - radzi Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert Ikea. Oto pięć sposobów na segregację odpadów.

  Wiele już powiedziano o zasadach dzielenia śmieci, niestety nadal wielu z nas ma z tym problemy. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które ułatwiają segregowanie śmieci. Wśród nich znalazły się: kosz obrotowy z trzema kolorowymi pojemnikami, worki na odpady, kosz z filtrem pochłaniającym zapachy i sortownik odpadów.

  Karton, szkło, plastik..., które opakowanie jest bardziej eko? Jak wygląda drugie życie kartonu? Filip Chajzer udał się w podróż tropem opakowania po soku! Co można zbudować z kartonu i dlaczego warto segregować odpady?