Gdzie wyrzucać paragony? Przez naszą niewiedzę często trafiają w złe miejsce

Gdzie wyrzucać paragony? Segregacja śmieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Toksyczne paragony grozy
Toksyczne paragony grozy
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Paragony są zwykle drukowane na papierze z rolki. Daje to złudne wrażenie, że powinniśmy wrzucać je do niebieskiego pojemnika na śmieci, do którego trafiają m.in. kartony. Okazuje się jednak, że to błędne myślenie, ponieważ na paragonach można odnaleźć szereg rozmaitych substancji, które mają się nijak do ewentualnego recyklingu. Czy niebieskie paragony różnią się czymś od tych białych? Autorka bloga "Ograniczam się" przeprowadziła eksperyment.

Gdzie poprawnie wyrzucać stare paragony?

Paragony, które otrzymujemy w sklepie po zrobieniu zakupów, wykonane są z papieru termicznego. Co to oznacza w praktyce? Ich powierzchnia jest pokryta substancją chemiczną, którą wykorzystuje się m.in do produkcji tworzyw sztucznych czy żywic. Specjalna powłoka ma za zadanie sprawić, by na skutek reakcji zachodzącej po kontakcie z ciepłem na paragonie wyświetlały się napisy. To alternatywne rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z używania standardowego atramentu.

Wspomniane chemikalia mocno wpływają na właściwości materiału, dlatego też papier termiczny nie nadaje się do recyklingu. Warto więc pamiętać, by nie wrzucać paragonów do pojemników na śmieci przeznaczonych na produkty wykonane ze standardowego papieru. Kwitki ze sklepów należy umieszczać w kontenerach z odpadami zmieszanymi.

Niebieskie paragony z certyfikatem FSC - czy nadają się do recyklingu?

W ostatnim czasie niektóre dyskonty wprowadziły do obiegu paragony z certyfikatem FSC (świadczącym m.in. o pozyskiwaniu drewna bez naruszania bogactw biologicznych i struktur lasów). Można je rozpoznać po charakterystycznym niebieskim kolorze papieru.

Jak zaznacza Kasia Wągrowska, autorka bloga "Ograniczam się", na stronach internetowych wspomnianych sieci handlowych widnieją informacje, że tego typu dowodów zakupu nie trzeba wrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi, tylko do kontenerów z produktami papierowymi. Promotorka ekologicznego stylu życia nie zgadza się jednak z tą tezą. Na dowód przeprowadziła małe doświadczenie, którego wynikiem podzieliła się na Instagramie.

- Po pierwsze, oba paragony to papier termiczny – niezależnie od tego, czy jest on z recyklingu, czy też nie. A po drugie, paragony mają zbyt krótkie włókna celulozowe, by papiernia mogła z nich wytworzyć jeszcze jakikolwiek inny papier. Trochę na zasadzie papieru toaletowego – z niego już nic nie wytwarzamy - wyjaśniła Wągrowska.

Jak dodała ekspertka, "nie zmienia to faktu, że popiera tworzenie paragonów z papieru z recyklingu z certyfikatem FSC". Mimo tego zachęca, by niebieskie kwity ze sklepów składować w kontenerach z odpadami zmieszanymi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości