Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ekologiczne rozwiązania
Nieprawidłowe segregowanie i wyrzucanie elektrośmieci. Jakie są kary?
W przypadku segregacji większości śmieci, jak papier, metal, plastik czy zmieszane, nakładane kary są niewielkie. Inaczej wygląda sprawa z elektrośmieciami. Ich nieprawidłowe wyrzucenie może nas kosztować od 20 złotych do nawet 5 tysięcy. To, jak powinno się pozbywać tego rodzaju śmieci, reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - w Rozdziale 3. Postępowanie ze zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami. Zgodnie z art. 12: "Zakazuje się umieszczania zużytych baterii i zużytych akumulatorów razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku".
Jak podaje portal elektrosmieci.pl, za wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego śmietnika grozi kata do 5 tysięcy złotych. Ponadto, jest to działanie niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzi.
Źle wyrzucona żarówka może kosztować 5 tysięcy złotych - elektrośmieci
Elektrośmieci dzieli się na grupy, do których zalicza się:
- sprzęt, który działa na zasadzie wymiany temperatury, np. grzejniki, klimatyzatory, lodówki,
- ekrany, monitory oraz sprzęt, który zawiera ekrany o powierzchni większej niż 100 cm kwadratowych,
- lampy: świetlówki, LEDowe, sodowe oraz wysokoprężne,
- sprzęt wielkogabarytowy (od 50 centymetrów), np. sprzęt do odtwarzania dźwięku bądź obrazu, sprzęt rekreacyjny, wyroby medyczne, automaty wydające, pralki, suszarki, zmywarki itd.,
- sprzęt małogabarytowy (do 50 centymetrów), np. kamery, zegary, kuchenki mikrofalowe, czajniki itd.,
- małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (do 50 centymetrów), np. kalkulatory, laptopy, telefony komórkowe.
Gdzie oddawać elektrośmieci?
Elektrośmieci powinno przekazywać się do specjalnych punktów zbierania. W przypadku dużego sprzętu można skorzystać z usług organizacji, które odbierają elektrośmieci wielkogabarytowe. Można je wyrzucać do specjalnych pojemników, które np. znajdują się w sklepach, część sklepów prowadzących sprzedaż przyjmuje również używany sprzęt. Można także takie śmieci wywieźć do punktu odbioru, np. Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Zobacz także:
- Coraz częściej segregujemy odpady. Ale czy robimy to w odpowiedni sposób?
- Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w domu?
- Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci, czyli o tym, jak prawidłowo pozbyć się zużytych urządzeń
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gios.gov.pl/elektrosmieci.pl
Źródło zdjęcia głównego: SafakOguz/Getty Images