kara

  - Człowiek nie mógł w ogóle nogami ruszać - wspomina w "Czarno na białym" jeden z bohaterów reportażu Marka Osiecimskiego.

  Jesień to czas, kiedy łatwiej spotkać zwierzynę na drodze. Kolizja może być bardzo niebezpieczna. Kierowcy, którym zdarzy się taka sytuacja, mają obowiązki, o których często nie zdają sobie sprawy. W efekcie pozostawiają potrącone zwierzęta na drodze. Jak powinniśmy się zachować po potrąceniu dzikiego lub domowego zwierzęcia? Jaka są kary za brak właściwej reakcji?

  Do sądu wpłynął akt oskarżenia. Danielowi M. grozi rok pozbawienia wolności. Prokuratura zarzuca mężczyźnie zniesławienie i znieważenie sędzi z Białegostoku. Dlaczego? W mediach społecznościowych padły mocne słowa.

  Syn pani Izabelli nie chce widywać się z ojcem, ponieważ - jak twierdzi - ten go "bił, popychał, szarpał i straszył". Za nierealizowanie widzeń rodzicielskich kobieta musi zapłacić 124 tys. zł.

  "Aby dać mu nauczkę".

  Wśród poprawek do Kodeksu wykroczeń rekomendowanych przez sejmową komisję nadzwyczajną znalazła się także ta podnosząca próg, od którego zależy, czy kradzież jest jeszcze wykroczeniem czy już kradzieżą. Zgodnie z nowelizacją ma on wynosić 800 zł. Ze zmianą nie zgadzają się handlowcy, twierdząc, że jest to przyzwolenie i zachęta dla złodziei.

  Zobacz, jak uniknąć kary.

  W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop. 

  Grzywna za niepoprawne wyrzucenie niektórych odpadów może nas kosztować nawet 5 tysięcy złotych. Żarówki czy baterie wrzucone do zwykłych śmieci stanowią problem i niebezpieczeństwo. Co więcej, można zostać za to ukaranym. Gdzie powinno się je wyrzucać i jakiej kary można się spodziewać za niedopełnienie obowiązku?

  Nie dostaniesz mandatu, ale możesz pójść do więzienia.

  Co grozi za odmowę?

  Policjant z Węgierskiej Górki dostrzegł młodą sarnę na jednej z posesji. Mieszkańcy przyznali się, że celowo ją zamknęli. - O przetrzymywaniu zwierzęcia bez odpowiedniego pozwolenia został poinformowany sąd - czytamy.

  Od kwietnia do września Polacy mają obowiązek przystąpić do Narodowego Spisu Powszechnego. Cały czas możliwe jest samospisanie się między innymi poprzez stronę internetową. W związku ze zbliżającym się końcem okresu, w którym można się spisać, rząd zorganizował specjalne "nocne spisywanie dla zapracowanych". Co to znaczy?

  Od 1 grudnia kierowców czekają spore zmiany. Tego dnia zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy. Na ich mocy wzrosną mandaty oraz kary za brak OC. Posiadacze samochodów więcej zapłacą też za polisy. Czy wprowadzone zmiany poprawią bezpieczeństwo na drodze? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Markiem Konkolewskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.

  Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

  Mieszkasz w domu? Jeśli nie masz ochoty na wiosenne porządki, sugerujemy - przemyśl to raz jeszcze. Od 10 kwietnia właścicielom nieruchomości grożą wyższe kary za bałaganiarstwo. Mandat może kosztować "słono" - nawet 10 tys. zł.

  Spacer z psem to duża przyjemność, zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Okazuje się, że niedługo może sporo kosztować. Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie 10 kwietnia. O tym, co się zmienia i ile wynoszą kary, w Dzień Dobry TVN opowiedział Michał Dąbrowski, behawiorysta.

  Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa możemy korzystać z niewielu atrakcji. Czy ograniczenia dotyczą także kuligów zorganizowanych na własnej posesji? Na pytanie widza Dzień Dobry TVN odpowiedziała Eliza Kuna, adwokat.

  Choć restauracje i kluby fitness są zamknięte, to jednak część z nas stara się obejść obostrzenia. W związku z tym jeden z naszych widzów zapytał się, jaka grozi kara za złamanie rozporządzenia. Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna, która podała konkretne kwoty.

  Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż dotychczas. Wiadomo już, że liczba zaproszonych gości nie może przekroczyć 5 osób. Co zrobić w przypadku, gdy nasza wielodzietna rodzina jest znacznie większa? O tym rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną. Specjalistka odpowiedziała także na pytania naszych widzów.

  Rozpoczął się proces 17 policjantów z olsztyńskiej komendy miejskiej, oskarżonych m.in. o stosowanie tortur wobec przesłuchiwanych osób. Funkcjonariuszom przedstawiono łącznie 72 zarzuty. Sprawa będzie się troczyć przed Sądem Rejonowym w Ostródzie.

  Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

  Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.

  16-latka z Zielonej Góry raniła koleżanki ze szkoły przy pomocy noży kuchennych. Do zdarzenia doszło we wtorek (29 września br.) około godziny 9.00 rano. Za swoje czyny nie będzie odpowiadała jako osoba dorosła.

  Z badań przeprowadzonych przez "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że należy stosować kary względem osób, które nie mają nałożonej maseczki w sklepie czy w komunikacji publicznej. Natomiast połowa badanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół.

  W 2013 roku Beata Krygier została skazana na karę pozbawienia wolności i przesiedziała za kratami 2,5 roku. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała, jak wygląda codzienność za murami więzienia. Czy ktoś się nad nią tam znęcał? Co zapewnił jej zakład karny, kiedy wychodziła na wolność? Obok Pani Beaty usiadła na naszej kanapie prawniczka prof. Monika Płatek. Czemu - według niej - powinno służyć więzienie?

  W poniedziałek do szpitala trafił 3,5-letni chłopiec pobity prawdopodobnie przez konkubenta matki. W jakim stanie jest dziecko i na jakim etapie znajduje się śledztwo w tej sprawie? Dziennikarzowi Robertowi Stockingerowi powiedzieli dr Piotr Brzeziński i zastępca prokuratora rejonowego Marcin Licznerski. O karze, jaka grozi za taki czyn, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

  Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie gdzie leczeni są najgroźniejsi przestępcy w kraju. Przebywają tam mordercy, gwałciciele i pedofile m.in. Mariusz Trynkiewicz i Leszek Pękalski. W studiu Dzień Dobry TVN, o tym, czy przetrzymywanie w tego typu ośrodkach osób, którym skończyła się kara więzienia jest zgodne z prawem rozmawialiśmy z prof. Moniką Płatek: "Na tych sprawach połamaliśmy podstawowe zasady prawa karnego, że prawo nie działa wstecz, że nie karze się dwa razy za to samo(...). Jeżeli da mi Pan człowieka to ja znajdę paragraf".