kara

  kara

  Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.

  Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

  Spacer z psem to duża przyjemność, zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Okazuje się, że niedługo może sporo kosztować. Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie 10 kwietnia. O tym, co się zmienia i ile wynoszą kary, w Dzień Dobry TVN opowiedział Michał Dąbrowski, behawiorysta.

  Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Komunikat dotyczący byłego metropolity wrocławskiego wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Postać 97-letniego obecnie hierarchy pojawiła się w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

  Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.

  W 2013 roku Beata Krygier została skazana na karę pozbawienia wolności i przesiedziała za kratami 2,5 roku. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała, jak wygląda codzienność za murami więzienia. Czy ktoś się nad nią tam znęcał? Co zapewnił jej zakład karny, kiedy wychodziła na wolność? Obok Pani Beaty usiadła na naszej kanapie prawniczka prof. Monika Płatek. Czemu - według niej - powinno służyć więzienie?

  W poniedziałek do szpitala trafił 3,5-letni chłopiec pobity prawdopodobnie przez konkubenta matki. W jakim stanie jest dziecko i na jakim etapie znajduje się śledztwo w tej sprawie? Dziennikarzowi Robertowi Stockingerowi powiedzieli dr Piotr Brzeziński i zastępca prokuratora rejonowego Marcin Licznerski. O karze, jaka grozi za taki czyn, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

  Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie gdzie leczeni są najgroźniejsi przestępcy w kraju. Przebywają tam mordercy, gwałciciele i pedofile m.in. Mariusz Trynkiewicz i Leszek Pękalski. W studiu Dzień Dobry TVN, o tym, czy przetrzymywanie w tego typu ośrodkach osób, którym skończyła się kara więzienia jest zgodne z prawem rozmawialiśmy z prof. Moniką Płatek: "Na tych sprawach połamaliśmy podstawowe zasady prawa karnego, że prawo nie działa wstecz, że nie karze się dwa razy za to samo(...). Jeżeli da mi Pan człowieka to ja znajdę paragraf".

  "Parental trolling" to ośmieszanie, kompromitowanie swojego dziecka w internecie. Niedawno zapadł pierwszy w Polsce wyrok w tego typu sprawie . Ojciec został skazany za umieszczenie na portalu społecznościowym zdjęcia kompromitującego syna. Kiedy takie działania rodziców są zagrożone karą? Gdzie można je zgłaszać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Adama Baworowskiego - specjalistę ds. przestępstw internetowych i Katarzynę Konopę, matkę poszkodowanego chłopca.

  Akty chrztu, legitymacje studenckie, prawa jazdy, paszporty, zwolnienia lekarskie a nawet zaświadczenia o honorowym krwiodawstwie - Polacy fałszują wszystko. Czy zawsze chodzi o uzyskanie korzyści majątkowej? Może czasami przemawia przez nas zwykła bezmyślność, np. jak wtedy, gdy przy odbiorze listu poleconego do męża podpisujemy się jego, a nie swoim imieniem i nazwiskiem? Jakie sankcje grożą za fałszowanie i używanie fałszywych dokumentów? Jak ustrzec się przed sfałszowaniem naszego dowodu osobistego? W Dzień Dobry TVN dr Łukasz Chojniak i mł. asp. Michał Gaweł powiedzieli, jak skutecznie chronić nasze dane osobowe.

  3 października 2016 roku nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu pracowały ubrane na czarno, solidaryzując się z "Czarnym Protestem". Za "manifestowanie poglądów politycznych na terenie placówki" zostały wezwane przed komisję dyscyplinarną. Jak do tego doszło? Co grozi nauczycielkom? Jak zakończyło się przesłuchanie pierwszej z Pań? Na naszych kanapach: Katarzyna Jaskulska, Katarzyna Gwóźdź, Aleksandra Piotrowska i mecenas Natalia Klima-Piotrowska.

  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu karnego. Resort proponuje zaostrzenie kar wobec pijanych kierowców. Co to oznacza? Czy spowoduje to wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji i Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

  Gość Dzień Dobry TVN Magdalena Zmitrowicz 6 lat temu podżyrowała znajomej kredyt na 12 tys. złotych, który okazał się wyłudzeniem. Została skazana na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kredyt miał być spłacony w ciągu roku. Znajoma zapewniła, że kredyt spłaciła. Sąd miał jednak inne informacje, dlatego Panią Magda trafiła do więzienia. Spędziła w nim 5 miesięcy, kiedy okazało się, że niesłusznie odwieszono jej karę. Zobaczcie, jak doszło do wykrycia błędu, kto go popełnił i czego domaga się obecnie Pani Magda.

  Kilka dni temu policja zatrzymała 17-letnią Wiktorię, która prawdopodobnie pchnęła nożem swoją koleżankę Agatę. Prokuratura podejrzewa, że było to zabójstwo na prośbę i za zgodą ofiary. Czym ten czyn różni się od zwykłego zabójstwa? Jaka kara grozi za zabójstwo na prośbę? Co "siedzi w głowie" osoby, która decyduje się na pomoc w samobójstwie? Dlaczego nastolatki są coraz bardziej brutalne? Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Monikę Perkowską i adwokata Lukę Szaranowicza.

  Jakiś czas temu głośno było o karze, jaką popularna aktorka zastosowała wobec swojego dziecka. Polska gwiazda zostawiła płaczącego, 3-letniego malucha samego w samochodzie. W taki obrót sprawy nie może uwierzyć Justyna Steczkowska. Wokalistka, jako matka trójki dzieci, nie wyobraża sobie takiej sytuacji. Co Justyna sądzi o takich metodach wychowawczych? Piosenkarka zdradziła Agnieszce Jastrzębskiej, jak ona radzi sobie z trójką dzieci w domu. Jakie wzorce wyniosła z rodzinnego domu?

  W Polsce wzrasta liczba nieszczepionych dzieci. Obecnie jest ich ok. 7 tys. Za brak szczepień rodzicom grozi kara. Jaka? Kto ją może nakładać? Czy jest to kara jednorazowa? Czy można odwołać się od decyzji o ukaraniu? Wyjaśnił to ekspert Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz. Agnieszkę Kutyłowską - członkinię ogólnopolskiego stowarzyszenia STOP NOP zapytaliśmy o odpowiedzialność społeczną rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci.