ekologia

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr Alicją Pawelec oraz prof. dr. hab. Jackiem Bełdowskim.

  Rzeka Odra zmaga się z katastrofalnym zatruciem. Woda zmienia kolor i zapach na coraz dłuższym odcinku. W efekcie masowo umierają żyjące w niej ryby, bobry, migrują ptaki.

  Naukowcy opracowali specjalną mapę, która pomaga zrozumieć skalę zachodzących na świecie zmian, zwłaszcza klimatycznych. Jak będzie wyglądała Polska w 2050 roku? Sprawdź internetową mapę prognozowanych zmian na Ziemi.

  Google postanowiło dać drugie życie starszym, ale nadal sprawnym komputerom. Tak powstał Chrome OS Flex. To stabilny system "odświeżający" setki wypuszczonych lata temu modeli.

  Oprysk z sody oczyszczonej to domowa, prosta metoda na zwalczanie szkodników i różnych chorób atakujących ogórki. Ma również inne, korzystne dla rozwoju tych warzyw właściwości. Sprawdź prosty przepis na przygotowanie oprysku z sody.

  Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie? Kiedy złożyć wniosek?

  Polska jest w niechlubnej czołówce krajów w Europie, które produkują najwięcej śmieci na jednego obywatela. Odpady możemy znaleźć wszędzie - na ulicach, w parkach, podczas spaceru leśnymi ścieżkami czy na plaży. By nie niszczyć przyrody i zadbać o środowisko, warto podjąć działanie. Od czego zacząć?

  Porozmawialiśmy o tym z fizykiem atmosfery dr Aleksandrą Kardaś.

  O zielonej twarzy miasta rozmawialiśmy z aktywistką Agata Bloswick oraz Ewą Całus, pełnomocniczką prezydenta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej.

  Reporterka Dzień Dobry TVN Marta Wrońska udała się do Jeleniej Góry, gdzie u stóp góry Chojnik spotkała się z Anetą Sikorą, entomolożką. Miejsce to nie bez powodu nazywa się trzmielim rajem.

  Owady żerują na coraz większym obszarze i zniszczyły już hektary upraw.

  "Kiedyś nie było dużo zabawek i trzeba było samemu wymyślać"

  Anne Sverdrup-Thygeson w swojej książce "Ekipa do naprawy świata" wymienia gatunki roślin i zwierząt niwelujących negatywny wpływ działań człowieka na ekosystem.

  Naukowcy stale opracowują innowacyjne sposoby na pozyskanie energii.

  W Pyskowicach zatrudniono owieczki w roli kosiarek. To bardzo ekologiczny sposób na strzyżenie trawy. Zwierzęta te mają jednak zdecydowanie więcej zalet, a mało wymagań. Niewątpliwie zasługują na odznakę dobrego pracownika.

  Muzeum Odry na wodzie, to miejsce odwołujące się do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego.

  - Często to podpalacze są ofiarami - uświadamia w Dzień Dobry TVN bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

  Aktorka tłumaczy, skąd pomysł na tak drogi produkt. Mówi wprost: "By was wkurzyć".

  Ekologia przestaje być powoli trendem, a staje się stylem życia.

  O czym jest "Pani Basia", drugie producenckie dzieło aktora?

  Od tego roku w życie wszedł nowy wzór specjalnej zielonej naklejki na szybę samochodu, która obowiązuje w tzw. strefach czystego transportu. Jakie informacje zostały na niej zawarte? Kiedy można dostać mandat?

  Na deskach teatru ekologicznego Bohema House twórcy łączą sztukę, akrobatykę, dobrą zabawę oraz naukę o środowisku. To wszystko okraszone jest głosem narratora, w którego wcielił się Maciej Orłoś.

  W teledysku do jej najnowszego singla wystąpił znany z "Top Model" Michał Gała.

  22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Ponad 100 polskich naukowców apeluje do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli o wspólne działanie dla klimatu. - Nie wolno dłużej zwlekać. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną - wołają.

  Młodzi ludzie chcą i zmieniają rzeczywistość. Ich głos jest coraz bardziej słyszalny. Głód, brak dostępu do edukacji, zanieczyszczenie plastikiem, uzależnienie od paliw kopalnych to tylko niektóre globalne problemy współczesności, o których mają odwagę mówić.

  Które czynności kuchenne wymagają użycia największej ilości wody? Jak efektywnie ją oszczędzać? Na te i inne Państwa pytania odpowie Mateusz Kazula, ekspert Samsung. Zapraszamy do udziału w czacie.

  Grzywna za niepoprawne wyrzucenie niektórych odpadów może nas kosztować nawet 5 tysięcy złotych. Żarówki czy baterie wrzucone do zwykłych śmieci stanowią problem i niebezpieczeństwo. Co więcej, można zostać za to ukaranym. Gdzie powinno się je wyrzucać i jakiej kary można się spodziewać za niedopełnienie obowiązku?

  Ochronę środowiska można wspierać na wiele sposobów, chociażby poprzez dokonywanie właściwych wyborów modowych. Kamila Cembor zaprojektowała buty, które idealnie wpisują się w tę koncepcję.

  W jaki sposób była projektantka odnalazła swoją wyjątkową niszę? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  "Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko".