Koniec z pojemnikami na używaną odzież. Gdzie będzie można ją utylizować?

ondacaracola photography/Getty Images
Koniec z pojemnikami na używaną odzież. Gdzie będzie można ją utylizować?

W Warszawie nie będzie już dodatkowych kontenerów do segregacji odzieży i tekstyliów. Urzędnicy znaleźli nowe rozwiązanie na utylizację tego rodzaju przedmiotów. Za wyrzucanie ich w osiedlowych altankach można słono zapłacić.

Segreguj z głową

Segreguj z głową
Segreguj z głową. Co wyrzucać i do jakiego pojemnika? – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiany w przepisach dotyczących utylizacji tekstyliów. Gdzie można je oddawać?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, od nowego roku tekstyliów nie wolno już wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Należy oddawać je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub w inny, wskazany przez gminę, sposób. Mowa tu nie tylko o zużytej odzieży, obuwiu, pościelach, zasłonach, ręcznikach czy bieliźnie, ale także pluszowych zabawkach i dywanach.

Obecnie w Warszawie znajdują się jedynie cztery PSZOK-i, zlokalizowane przy ulicach:

  • Zawodzie 1 w Wilanowie,
  • przy Płytowej 1 na Białołęce,
  • przy Tatarskiej 2/4 na Woli
  • oraz przy Kampinoskiej 1 na Bielanach.

Dotarcie do tego typu punktu nie zawsze jest łatwe dla mieszkańców stolicy. Wielu z nich zaapelowało więc po zmianie przepisów o ustawienie dodatkowych kontenerów na tekstylia. Pomysł ten nie został jednak przyjęty przez urzędników.

- Nie będzie dodatkowych kontenerów na tego typu odpady w wiatach śmietnikowych, co mogłoby generować dodatkowe koszty dla mieszkańców - podkreśliła rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Powstają mobilne punkty odbioru odzieży i tekstyliów. Jaka kara grozi za nieprawidłowe segregowanie odpadów?

W odpowiedzi na wspomniane głosy niezadowolonych mieszkańców Warszawy, urzędnicy planują wdrożyć nowe rozwiązanie dotyczące utylizacji tekstyliów.

- Po zmianie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki tekstyliów takie sygnały do nas docierają, dlatego cały czas uzupełniamy istniejący system zbierania odzieży i tekstyliów od mieszkańców - zapewniła w rozmowie z TVN24 Marcelina Bogdanowicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza.

Jak podkreśliła urzędniczka, miasto planuje umożliwienie przekazywania tego rodzaju przedmiotów w Mobilnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

- Obecnie MPSZOK-i działają w systemie objazdowym, dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. Zatrzymują się w 42 wyznaczonych miejscach na terenie miasta, o określonych godzinach, zgodnie z ustalonym harmonogramem - wskazała Marcelina Bogdanowicz.

Okazuje się jednak, że to niejedyny sposób na pozbycie się używanej odzieży czy tekstyliów. Jak zaznaczyła urzędniczka, na terenie miasta ustawione są liczne kontenery organizacji pozarządowych lub fundacji, przeznaczone do zbiórki tego rodzaju przedmiotów. Na stronie urzędu miasta znajduje się lista punktów, w których prowadzone są m.in. lokalne wymiany używanej odzieży.

Obecnie opłata za wywóz śmieci w bloku wynosi 60 zł od gospodarstwa domowego. Właściciele domów jednorodzinnych płacą natomiast miesięcznie 91 zł. Dla tych, którzy segregują odpady w sposób nieprawidłowy lub unikają segregacji, opłata wynosi dwukrotność stawki dla osób segregujących. W przypadku bloków odpowiedzialność ponoszą solidarnie wszyscy ich mieszkańcy - oznacza to, że stawka jest wówczas podnoszona dla całego budynku.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Odkryj kawowy świat z naszym e-bookiem!
Materiał promocyjny

Odkryj kawowy świat z naszym e-bookiem!