Wrzucił do jaskini paczkę chrupek kukurydzianych i stało się coś kompletnie zaskakującego

Jaskinia, paczka chrupek w jaskini
Wrzucił do jaskini paczkę chrupek kukurydzianych i stało się coś zaskakującego
Źródło: GettyImages, Facebook
Władze jednego z parków narodowych w Stanach Zjednoczonych poinformowały, że w jednej z jaskiń znaleziono paczkę popularnych chrupek kukurydzianych. Jak się okazuje, niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jakie wywołał skutki?

Dalsza część artykułu pod

dr Alicja Pawelec
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Źródło: Dzień Dobry TVN

USA. Paczka chrupek kukurydzianych w jaskini

Do zdarzenia doszło w jaskini Carlsbad Cavern w Parku Narodowym Carlsbad Caverns w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Dzięki informacji przekazanej przez park wiemy, że choć jedynym pożywieniem, jakie odwiedzający to miejsce mogą wnosić, jest zwykła woda, nie każdy stosuje się do tych zasad. Pracownicy znaleźli bowiem paczkę pełną popularnych chrupek kukurydzianych w sali zwanej Big Room (pol. Duży Pokój).

Władze parku poinformowały o sytuacji w mediach społecznościowych i stwierdziły, że wyrzucając ją tam, turysta wywołał "ogromny wpływ na ekosystem jaskini". - Z ludzkiej perspektywy wyrzucona paczka chrupek może wydawać się błahostką, ale dla życia jaskini może być zmieniająca świat - napisano w poście.

Chrupki zmieniły ekosystem groty

Jak się okazuje, nawet tak niepozorna rzecz, jak paczka kukurydzianych chrupek, może wywołać poważne skutki dla ekosystemu. - Przetworzona kukurydza, zmiękczona wilgocią panującą w jaskini, wytworzyła idealne środowisko do życia dla drobnoustrojów i grzybów. Wkrótce żyjące w jaskini organizmy, tj. świerszcze, roztocza, pająki i muchy zorganizowały się w "tymczasowy łańcuch pokarmowy", rozprowadzający składniki odżywcze do sąsiednich jaskiń i formacji (skalnych - red.) - wyjaśniły władze parku.

- Pleśń rozprzestrzenia się wyżej, owocuje, umiera i śmierdzi. I ten cykl trwa - poinformowano w poście. Pracownicy musieli przez 20 minut ostrożnie usuwać pleśń i inne zanieczyszczenia powstałe w wyniku obecności paczki chrupek w jaskini. Zauważono także, że nie wszystkie organizmy, które są obecnie w grocie, występowały w niej naturalnie wcześniej.

Władze parku podkreśliły, że każdy turysta przybywający do jaskini, ma niewielki wpływ na jej życie. Warto więc postępować rozważnie i ostrożnie. - Wielki czy mały, wszyscy pozostawiamy po sobie ślad, gdziekolwiek się udamy. Pozostawmy świat lepszym miejscem, niż go zastaliśmy - podsumowano.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości