Wisła zamienia się w strumyk. Kataklizm dotknął nie tylko Warszawę. "Woda w kranie nie służy do podlewania kwiatów"

Wisła zamienia się w strumyk. Kataklizm dotyka nie tylko Warszawy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rekordowo niski poziom wody w Wiśle
Rekordowo niski poziom wody w Wiśle
Najważniejsze newsy w DDTVN
Najważniejsze newsy w DDTVN

Wrześniowe upały i susza hydrologiczna są tematami, którymi żyje cała Polska. Wisła w Warszawie ma głębokość większego strumienia, a jej poziom spadł poniżej 30 centymetrów. W ostatnich dniach zanotowano rekordowe ciepło w historii pomiarów od 1950 roku. Jakie są skutki tych zjawisk i jak sobie z nimi radzić? W programie Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Stan wody niskiej: co to właściwie znaczy?

Jak podkreślił nasz gość, nie tylko w Warszawie borykamy się z problemem bardzo niskiego poziomu wód gruntowych. - 70 proc. naszych rzek jest w strefie wody niskiej - stwierdził Grzegorz Walijewski. Co to w praktycze oznacza? To poziom wody w rzece, jeziorze lub innym zbiorniku wodnym, który jest niższy od przeciętnego, ale nie osiągnął jeszcze stanu alarmowego. Jest to wynik naturalnych procesów, takich jak długotrwałe okresy suszy, małe opady deszczu, zmniejszone topnienie śniegu lub zwiększone parowanie.

Niski stan wody może wpływać na żeglugę, rolnictwo, a także na zaopatrzenie w wodę pitną i funkcjonowanie ekosystemów wodnych. W wielu przypadkach monitoruje się takie zjawiska, aby zapobiec negatywnym skutkom, np. ograniczeniu dostępu do wody.

Czy stan wody niskiej może wpłynąć na ograniczenie dostępu do wody? - Już tak się dzieje. Niektóre gminy wprowadziły ograniczenia - wskazał nasz gość. - Pamiętajmy, że woda w kranie nie służy do podlewania kwiatów, a jedynie do zapewnienia nam bytu - podkreślił Grzegorz Walijewski.

Katastrofalne skutki suszy

Susza hydrologiczna jest widoczna gołym okiem, nie tylko na przykładzie Wisły. Przeszło 9 lat temu, w 2015 roku, mieliśmy do czynienia z podobnym zjawiskiem. Teraz sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Najdłuższa rzeka Polski wysycha, a jej poziom jest coraz niższy. Co więcej, suchy i rozgrzany teren niemal całego kraju stanowi także zagrożenie pożarowe.

- Wisła po prostu wysycha. Najkrócej mówiąc, jest coraz mniej wody do pływania. Za chwilę naprawdę będą bulwary. Trzeba będzie przedłużyć do środka Wisły, bo to się zrobi strumyk za moment - powiedział Jacek Orłow, flisak.

- Ostatnie trzy dni to są rekordowo ciepłe dni w Polsce w historii pomiarów od 50 roku - dodał prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog.

Jak zachowywać się podczas suszy?

W czasie suszy należy zachować szczególną ostrożność. Najmniejsza iskra może spowodować bardzo groźny w skutkach pożar. Dlatego też absolutnie nie używamy ognia, nie palimy papierosów, nie pozostawiamy szklanych butelek. Musimy także dostosować nasze codzienne nawyki do panującej suszy: oszczędzać wodę, unikać wystawiania się na słońce w godzinach szczytu.

- Pamiętajmy, że może być niebezpiecznie. Jest sucha ściółka. Najmniejsza iskra może spowodować bardzo groźny w skutkach pożar - ostrzegł st. bryg. mgr inz. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości