Czy piorun może wejść przez okno? "Każdy ma wujka, któremu kulisty wpadł do domu"

Jak powstaje piorun?
Jak grom z jasnego nieba – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyładowania atmosferyczne fascynują i przerażają jednocześnie. Czy piorunów należy się bać? O tym w Dzień Dobry TVN mówili inspiratorzy Centrum Nauki Kopernik - Kasia Wakuluk i Cezary Skipniewski.

Jak powstaje piorun?

Pioruny to gwałtowne zjawisko atmosferyczne, które potrafi przestraszyć niejednego obserwatora natury. Gdy pojawiają się na niebie, w chmurach burzowych są ogromne ilości ładunków, które szukają uziemienia. Warstwy atmosfery pocierają się do siebie, na skutek czego dochodzi do wyładowania.

- Co to jest piorun? To właściwie zjonizowany gaz. Bardzo wysoka temperatura i bardzo duża energia, która szuka ujścia, bo wszystko w przyrodzie dąży do równowagi - tłumaczył Cezary Skipniewski.

Pioruny przyciągane są przez metalowe elementy, dlatego dochodzi do wyładowania przy użyciu piorunochronu, który przejmuje moc uderzenia i odprowadza je do ziemi. Inne elementy, które mogą je przyciągnąć, to rynny, dachy z elementami metalowymi czy anteny.

Czy piorun może wejść przez okno?

Gdy obawiamy się burzy i piorunów, często ulegamy mitom na temat tego, co przyciąga je w pobliże naszego domu. Wiele osób wierzy, że podczas załamania pogody trzeba zamknąć okna, odłączyć urządzenia elektryczne oraz schować żywność do lodówki.

- Każdy ma jakiegoś wujka albo dziadka, któremu piorun kulisty wpadł do domu. [...] Może zdarzyć się, że piorun uderzy nam w sieć elektryczną. Wtedy może dojść do zwarcia w gniazdku. Dla bezpieczeństwa sprzętów warto je odłączyć - podsumowała Kasia Wakuluk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie