Jak powstaje piorun?
Pioruny to gwałtowne zjawisko atmosferyczne, które potrafi przestraszyć niejednego obserwatora natury. Gdy pojawiają się na niebie, w chmurach burzowych są ogromne ilości ładunków, które szukają uziemienia. Warstwy atmosfery pocierają się do siebie, na skutek czego dochodzi do wyładowania.
- Co to jest piorun? To właściwie zjonizowany gaz. Bardzo wysoka temperatura i bardzo duża energia, która szuka ujścia, bo wszystko w przyrodzie dąży do równowagi - tłumaczył Cezary Skipniewski.
Pioruny przyciągane są przez metalowe elementy, dlatego dochodzi do wyładowania przy użyciu piorunochronu, który przejmuje moc uderzenia i odprowadza je do ziemi. Inne elementy, które mogą je przyciągnąć, to rynny, dachy z elementami metalowymi czy anteny.
Czy piorun może wejść przez okno?
Gdy obawiamy się burzy i piorunów, często ulegamy mitom na temat tego, co przyciąga je w pobliże naszego domu. Wiele osób wierzy, że podczas załamania pogody trzeba zamknąć okna, odłączyć urządzenia elektryczne oraz schować żywność do lodówki.
- Każdy ma jakiegoś wujka albo dziadka, któremu piorun kulisty wpadł do domu. [...] Może zdarzyć się, że piorun uderzy nam w sieć elektryczną. Wtedy może dojść do zwarcia w gniazdku. Dla bezpieczeństwa sprzętów warto je odłączyć - podsumowała Kasia Wakuluk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolejka na Kasprowy Wierch uległa awarii po burzy. Turyści zostali uwięzieni
- Tragedia na plaży. "Uderzył piorun, a moje dziecko już nigdy więcej nie wstało"
- Piorun uderzył obok grupy turystów. 11 osób trafiło do szpitala
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: East News/Adam Burakowski