burza

  burza

  Jaka będzie pogoda w weekend - 11, 12 września 2021 r.? Po ciepłym tygodniu czeka nas kolejna zmiana pogody. Sobota jeszcze będzie słoneczna i sprzyjająca długim wycieczkom i spacerom, ale już niedziela zaskoczy deszczem, burzami i zdecydowaną zmianą temperatury.

  Burze z gradem i intensywne opady deszczu - oto czego możemy się spodziewać w niedzielę, 29 sierpnia 2021 r. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne dla niektórych województw. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

  Burze niektórych przerażają, innych fascynują. Wiele osób jest zaintrygowanych tym zjawiskiem pogodowym i pragną obserwować je z bliska, stając się tzw. łowcami burz. Niestety, coraz więcej dzieci również wyrusza w środek gwałtownych wyładowań. Jakie niesie to za sobą zagrożenia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział łowca burz, który prowadzi grupę hobbystyczną Burze Podkarpacia, Piotr Witek.

  W poniedziałek 2 sierpnia w niektórych częściach Polski przewidywane są burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia. Na większości obszaru kraju zachmurzenie i przelotne opady. Sprawdź radar pogodowy na żywo.

  Ostatnie tygodnie to szereg gwałtownych i ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Byliśmy świadkami fali upałów, potężnych nawałnic, powodzi i pożarów. Czy to nowa rzeczywistość kryzysu klimatycznego? Z tym pytaniem w Dzień Dobry Wakacje zmierzyła się dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery i ekspertka ds. zmian klimatu.

  W parze z upałami zwykle idą intensywne burze, czyli zjawiska, które widać i słychać z daleka. Dawniej burzy przypisywano szereg rozmaitych działań, poza tymi przyrodniczymi. Według wierzeń ludowych pioruny mogą wpływać m.in. na produkty spożywcze. Niektóre przesądy funkcjonują do dziś. Czy rzeczywiście trzeba wtedy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a rosół może się zepsuć?

  W czwartek 29 lipca w niektórych częściach Polski mogą pojawić się burze z gradem. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia. Podczas wyładowań może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Po przejściu frontu, pogoda nieco się ustabilizuje. Burze i ulewy w większości kraju zaczną zanikać, ale temperatura pozostanie wysoka. Sprawdź radar pogodowy na żywo.

  W środę w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz oraz burze, również z gradem. IMGW wydało w związku z tym ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Na termometrach od 24 st. C do 31 st. C, najcieplej na wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

  Lato w Polsce potrafi zaskoczyć kapryśną pogodą. Dlatego w szafie warto mieć oprócz sandałków czy balerinek również buty odpowiednie na deszcz. Jakie wybrać, żeby wyglądać dobrze i czuć się komfortowo? Kilku porad udzieliła nam stylistka Ewelina Rydzyńska.

  Pogoda w lipcu jest wyjątkowo zmienna. Po upalnym dniu, w którym temperatury przekraczają 30 st. C następują gwałtowne burze, a wraz z nimi podtopienia, pożary i trąby powietrzne. Gdzie jest burza 19.07? Sprawdź radar pogodowy na żywo.

  W poniedziałek czeka nas zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Przygotujmy się na przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie także burze, gdzieniegdzie z gradem. Na termometrach od 20 st. C nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat do 25 st. C na południu i wschodzie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu zachodnim okresami dość silny, w czasie burz porywisty.

  Jaka będzie pogoda w weekend (17 i 18 lipca 2021 r.)? Czeka nas kontynuacja upalnej i niestety także burzowej aury - zapowiada IMGW. Należy spodziewać się nawałnic z porywistym wiatrem i gradem. W najcieplejszych miejscach w kraju słupki rtęci podskoczą do 33 st. C.

  Zapach, który pojawia się w powietrzu tuż po burzy czy ulewnym deszczu zwykle określany jest jako przyjemny. Wiele osób chętnie wychodzi na spacery, gdy pogoda nieco się uspokoi i można napawać się tym, co po sobie zostawiła. Co dokładnie dzieje się wtedy w przyrodzie?