Mikroplastik wykryty w jądrach. Jak wpływa na męską płodność?

Wizyta u lekarza
Mikroplastik coraz większym problemem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikroplastik jest mieszaniną mikroskopijnych cząsteczek tworzyw sztucznych. Ich obecność w życiu człowieka stała się faktem, a naukowcy obecnie stoją przed wyzwaniem, jakim jest przebadanie jego wpływu na zdrowie człowieka. Najnowsze, niepokojące badania wykazały, jak tworzywa sztuczne oddziałują na męską płodność.

Wpływ mikroplastiku na płodność

Mikroplastik, choć niewidoczny dla ludzkiego oka, obecny jest niemalże wszędzie. To malutkie cząsteczki tworzyw sztucznych, które powstają m.in. w trakcie tworzenia produktów oraz powolnej degeneracji tworzyw sztucznych. O mikroplastiku coraz częściej mówi się w kontekście zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Jego kawałeczki odnajdywane były już m.in. w butelkowanej wodzie, morzach, czy w żywności. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Toxicological Sciences" ujawniło kolejne przypadki odnalezienia mikroplastiku w ciele człowieka. Tym razem okazało się, że jego obecność w męskich jądrach może mieć kluczowy wpływ na płodność człowieka.

Mikroplastik a jakość spermy

By sprawdzić, czy mikroplastik znajduje się w ciele człowieka, naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku posłużyli się próbkami z ciał psów oraz pobranymi podczas sekcji zwłok ludzkimi tkankami. Pod kątem obecności tworzyw sztucznych przebadano 70 próbek. W wyniku analizy okazało się, że w każdym przypadku odnaleziono mikroplastik - u psów badacze znaleźli średnio 122,63 mikrogramów plastiku na gram tkanki, a u ludzi - 329,44 µg na gram. Badacze najczęściej byli w stanie rozpoznać polietylen, który stosowany jest głównie do wyrobu plastikowych worków oraz butelek, oraz polichlorek winylu (PVC), z którego powstają m.in. wykładziny, opakowania oraz rury.

Na skutek przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż obecność polichlorku winylu wpływa na spadek liczby plemników u psów. To właśnie te zwierzęta mają zbliżone stężenie plemników do tego, jakie jest obecne w organizmie ludzkim. Badanie przeprowadzono na mężczyznach, których średni wiek wynosił 35 lat, a ich ekspozycja na tworzywa sztuczne trwała od co najmniej 10 lat. Osoby narażone na kontakt z mikroplastikiem, w wieku rozrodczym mogą odczuwać w przyszłości obniżenie jakości swojej spermy, ponieważ m.in. PVC może uwalniać substancje, które zaburzają pracę hormonów.

- Nie chcemy nikogo straszyć. Chcemy tylko opracować dane naukowe i uświadomić ludziom, że mikroplastik jest wszędzie dookoła nich. Możemy podejmować odpowiednie decyzje, aby unikać narażenia na zanieczyszczenie, zmieniać nasz styl życia i nasze zachowanie - podsumował autor badania Xiaozhong Yu. Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości