Czy da się pozbyć mikroplastiku z wody pitnej? Naukowcy znaleźli rozwiązanie

Czy da się pozbyć mikroplastiku z wody pitnej? Naukowcy znaleźli rozwiązanie
Czy da się pozbyć mikroplastiku z wody pitnej? Naukowcy znaleźli rozwiązanie
Źródło: MICROGEN IMAGES/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Już od jakiegoś czasu mówi się o problemie, jakim jest mikroplastik. Może przenikać do żywności, ale także wody, którą pijemy. Jego cząsteczki można znaleźć między innymi w wodzie butelkowanej, ale nie tylko. Co zrobić, aby się go pozbyć i oczyścić napój? Naukowcy znaleźli na to sposób.

Ekologiczne rozwiązania

Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Mikroplastik w wodzie pitnej

Cząsteczki mikroplastiku znajdujące się w wodzie są cały czas dużym problemem. Często pochodzą z kosmetyków, w których stosowane były mikrokuleczki, najczęściej w roli peelingu. Oczyszczalnie wód nie radzą sobie z tymi maleńkimi cząsteczkami plastiku, a ten przedostaje się do wody, pokarmów i nie tylko.

Niestety nie jest on widziany gołym okiem, a może siać spustoszenie w naszych organizmach. Liczba badań toksykologicznych nad mikroplastikiem stale szybko rośnie, a wyniki są niepokojące.

Naukowcy spróbowali usunąć mikroplastik z wody

Usunięcie mikroplastiku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Testy, jak to zrobić, przeprowadził Zespół z Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou i Uniwersytetu Jinan w Chinach. Badacze przebadali skuteczność swojej metody zarówno na wodzie miękkiej, jak i twardej - pochodzącej z typowych wodociągów.

W wodzie miękkiej udało się odfiltrować mniej nanoplastików i mikroplastików (NMP), jednak i tak wynik był dla naukowców zadawalający. W przypadku wody twardej udawało się usunąć nawet do 90% NMP.

- Ta prosta metoda może usuwać NMP z wody z kranu w gospodarstwach domowych i może zmniejszyć spożycie NMP przez ludzi poprzez spożycie wody - napisali naukowcy w swoim artykule "Drinking Boiled Tap Water Reduces Human Intake of Nanoplastics and Microplastics" podsumowującym badanie.

Jak się pozbyć mikroplastiku z wody pitnej?

Wbrew pozorom metoda, którą zastosowali naukowcy, nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Większe stężenia NMP można usunąć z twardej wody wodociągowej, ponieważ cząsteczki scalane są podczas podgrzewania w osadzie wapiennym, który wytrąca się w trakcie gotowania. Ten widzialny jest już gołym okiem - to kredowy osad na dnie czajnika, który wielu z nas może zaobserwować.

Co zatem należy zrobić, aby pozbyć się mikroplastiku z wody pitnej? Wodę należy przede wszystkim przegotować, a następnie przefiltrować. W tym celu przyda się siateczka ze stali nierdzewnej, która używana jest często np. do odcedzania herbaty. Obecna jest także w wielu czajnikach.

- Picie przegotowanej wody najwyraźniej jest realną długoterminową strategią zmniejszania globalnego narażenia na NMP - piszą badacze w opublikowanym artykule.

Chociaż nie usuniemy wszystkich cząsteczek, to w przypadku wody twardej może to być 90% zanieczyszczeń. W przypadku wody miękkiej - uda się odfiltrować 1/4 tego, co z wody twardej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: sciencealert.com/ACS Publicatons

Źródło zdjęcia głównego: MICROGEN IMAGES/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana