Przełomowe badanie. Tani suplement może poprawiać funkcjonowanie mózgu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Seniorzy podbijają media społecznościowe
Seniorzy podbijają media społecznościowe
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Codzienne przyjmowanie pewnego rodzaju suplementów może nie tylko pozytywnie wpływać na pracę jelit, ale również i mózgu. Badacze z King's College w Londynie po przeprowadzeniu badania na bliźniakach wyciągnęli optymistyczne wnioski. Jakie?

Suplementy dobre dla mózgu

Naukowcy wykorzystali w badaniu dwa tanie prebiotyki z włókna błonnika roślinnego, które są dostępne bez recepty w wielu krajach na całym świecie - jeden z nich to inulina, a drugi fruktooligosacharydy (FOS). By przetestować wpływ tych suplementów na mózg, badacze z King's College w Londynie wzięli pod uwagę 36 par bliźniaków w wieku powyżej 60 lat. Każdy duet został losowo podzielony w taki sposób, aby jeden z bliźniaków przyjmował prebiotyk w białku w proszku, a drugi placebo.

Po trzech miesiącach badań okazało się, że te bliźniaki, które zażywały inulinę lub FOS, trzy miesiące później uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci wzrokowej, które wykorzystuje się do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera.

- Jesteśmy podekscytowani tymi zmianami, które nastąpiły w ciągu zaledwie 12 tygodni. To daje ogromną nadzieję na poprawę pracy mózgu i pamięci w starzejącym się społeczeństwie - powiedziała Mary Ni Lochlainn, badaczka medycyny geriatrycznej w King's College w Londynie, w rozmowie z serwisem "Science Alert".

Związek między jelitami a mózgiem

Wcześniejsze badania na gryzoniach sugerują, że suplementy bogate w błonnik, mają pozytywny wpływ na mikrobiom jelita grubego, ponieważ pobudzają rozwój tzw. "dobrych bakterii". Niektóre z tych bakterii są powiązane z poprawą funkcji poznawczych zarówno u myszy, jak i u ludzi. Dlatego też nie bez powodu od lat prowadzone są badania, które pogłębiają wiedzę naukowców na temat połączeń między jelitami a mózgiem.

- Naszym następnym zadaniem jest sprawdzenie, czy efekty te utrzymają się przez dłuższy czas u większych grup ludzi - przekazała Claire Steves, badaczka z King's College.

Badanie naukowców zostało opublikowano w czasopiśmie "Nature Communications".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Vetta

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana