Zamiana ról w związku. Czy jest możliwa? "Ten temat wywołuje sporo reperkusji"

Zamiana ról w związku. Czy jest możliwa? "Ten temat wywołuje sporo reperkusji"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Recepta na udany i trwały związek
Recepta na udany i trwały związek
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Relacja kobiety i mężczyzny to temat podejmowany od wieków. Świat się zmienia, a nowe pokolenie zaczyna myśleć o związkach w sposób zupełnie inny, niż poprzednie. Czy role społeczne, które przypisuje się konkretnej płci, pomagają cementować związek, czy przeszkadzają w rozwoju? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z aktorami, którzy grają w spektaklu "Jak Zabłocki na mydle": Joanną Trzepiecińską, Julią Chatys oraz Tomaszem Dedkiem.

Stereotypy w relacjach damsko-męskich

"Jak Zabłocki na mydle" to sztuka Jack’a Popplewella w reżyserii Jerzego Hutka, która w zabawy sposób rozbraja damsko-męskie relację oraz stereotypy z nimi związane. - To jest spektakl o tym, jak małżeństwo zamienia się rolami. On zajmuje się domem, a ona zaczyna prowadzić dużą firmę. Ja jako osoba mieszkająca w dużym mieście, gdzie jest mnóstwo kobiet pracujących zawodowo, dzierżących kierownicze stanowiska, pomyślałam sobie: "to jest nieaktualne". Aż ruszyliśmy w Polskę i okazało się, że ten temat wywołuje jednak sporo reperkusji - powiedziała Joanna Trzepiecińska.

- Okazuje się, że ten temat jest nadal bardzo aktualny. Jak się z tym spotkałam to pomyślałam sobie: "to fakt, gdy np. jedziemy do Skandynawii widzimy nagle panów, którzy uprawiają rano jogging, a przed sobą pchają wózek i biegną. Potem są na placu zabaw i tam są sami mężczyźni, którzy właśnie są na tacierzyńskim urlopie" - dodała aktorka.

Podział ról w związkach

Często mężczyźni wychowani w polski tradycyjny sposób czują się przymuszani do przyjmowania ról przypisanych jako kobiece, np. do zajmowania się dziećmi.

- Myślę, że to się troszeczkę zmienia. Pewnie, że istnieją mężczyźni jeszcze XIX-wieczni wśród nas, ale generalnie to jest dla mnie niezrozumiałe. Trzeba to jakoś sobie dzielić i nie wyobrażam sobie, żeby powiedział: "przepraszam cię bardzo, wróciłaś z pracy, ale ja też pracowałem, to zajmij się tym dzieckiem". (...) Przyjąłem do wiadomości to, że najlepiej wkładam naczynia do zmywarki - powiedział Tomasz Dedek.

- Żyjemy w takim stereotypie, że ta "matka Polka" nawet jak się napracuje, to się jej wręcza te dzieci. Myślę, że w tych naszych feministycznych działaniach, które bardzo popieram, to trochę zapomniałyśmy trochę i naszej roli inspiracyjnej wobec mężczyzny - dodała Joanna Trzepiecińska.

- Tak jak patrzę po znajomych, to raczej nie ma takiego problemu, kto wykonuje jakie zadanie albo, kto pracuje więcej, gdzie się spełnia. To jest raczej wzajemna pomoc - podsumowania Julia Chatys.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości