Przed ślubem obiecywał jej gromadkę dzieci. Później nie chciał nawet jednego. "Mój świat runął w gruzach"

GettyImages-1167391382 (1)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzina to jest siła - bezcenna pomoc dziadków
Rodzina to jest siła - bezcenna pomoc dziadków
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Często mówi się, że sprawy związane z posiadaniem potomstwa warto omówić przed ślubem, by mieć świadomość, jakie potrzeby i oczekiwania mają względem siebie partnerzy. Niestety, czasem i po zawarciu małżeństwa wizja wspólnego życia może się zmienić. Co możemy wówczas zrobić? Czy mamy prawo czuć się oszukanym przez partnera? O tym rozmawiamy z psychoterapeutką Jessicą Kmieć.

Zmienił zdanie dopiero po ślubie

Sylwia od trzech lat jest mężatką. Do tej pory w jej związku nie było żadnych zagrażających tej relacji problemów. Wszystko zmieniło się, gdy kobieta poruszyła z kwestie związane z powiększeniem rodziny. - Przed ślubem dokładnie przegadaliśmy nasze poglądy dotyczące posiadania dzieci i wspólnie ustalaliśmy, że chcemy je mieć, tylko nie od razu po ślubie. Uważałam, że to okej, bo mimo że marzyłam o rodzinie, to mogłam z tym spokojnie poczekać jeszcze kilka lat - powiedziała 34-latka.

- Teraz jednak stwierdziłam, że to jest już dobry moment, mieliśmy stabilną sytuację, własny kąt. Poruszyłam ten temat z dużą nadzieją, że mąż będzie równie podekscytowany, jak ja. Niestety, po tej rozmowie mój świat runął w gruzach. Karol stwierdził, że dojrzał do decyzji o zrezygnowaniu z posiadania potomstwa. Mimo że od rozmowy minęły dwa miesiące, nie umiem się z tym pogodzić, nie wiem co dalej będzie z nami - tłumaczyła kobieta.

Gdy partner zmienia zdanie po ślubie

Skąd może wynikać takie zachowanie? Dlaczego partner zmienia zdanie o tak ważnej kwestii i to po ślubie? - Tak może się wydarzyć, jeśli któryś z partnerów zmieni swoje życiowe priorytety. Są osoby, które już w trakcie małżeństwa wyznaczają sobie cele, które chcą realizować jeszcze przed powiększeniem rodziny - tłumaczyła psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć.

- Zmiana może wynikać też z niestabilnej sytuacji finansowej, problemów zdrowotnych czy trudności w związku. Partnerzy mogą obawiać się, że nie będą w stanie zapewnić dzieciom odpowiedniej opieki, warunków dla dzieci. Bywa również tak, że to, co było atrakcyjne, pożądane wcześnie, nie wydaje się takie samo, w miarę nabierania doświadczenia życiowego. Partnerzy mogą zmieniać zdanie na temat posiadania dzieci w zależności od swojego stanu emocjonalnego i psychicznego w danym czasie - dodała ekspertka.

Psychoterapeutka zaznaczyła, że pary powinny otwarcie mówić zarówno o oczekiwaniach, jak i obawach związanych z rodzicielstwem, i przed ślubem, i po ślubie.

Trudne chwile w małżeństwie

Czy w takiej sytuacji partnerka może czuć się oszukana? - Może to być bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla drugiej osoby, szczególnie jeśli początkowo oboje wyrazili chęć posiadania dzieci. Czucie się oszukanym lub zdradzonym w takiej sytuacji jest zrozumiałe i naturalne. Warto wtedy skoncentrować się na komunikacji, zrozumieniu i poszukaniu wspólnego rozwiązania. Może to wymagać otwartego dialogu z partnerem, aby lepiej zrozumieć powody zmiany jego stanowiska. Ważne jest, by starać się unikać osądzenia drugiej osoby, zamiast tego postarać się próbować zrozumieć tę perspektywę.

Partnerzy, którzy mają różne poglądy na temat rodzicielstwa nie są skazani na rozstanie. Jak zaznaczyła, Jessica Kmieć wszystko zależy od sposoby, w jaki poradzą sobie z tą trudnością.

- Związki, które są oparte na otwartej komunikacji, empatii i zdolności do znalezienia kompromisu, mają większe szanse na przetrwanie trudności i rozwój. Warto również pamiętać, że terapia par może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami i wspieraniu wzajemnego zrozumienia. Kluczowe jest omówienie, czy decyzja partnera jest chwilowa, czy też nie zamierza zmienić zdania. W tej sytuacji istotne będzie to, aby zastanowić się nad swoimi własnymi uczuciami, obawami i potrzebami. Pomocne może być spisanie myśli przed rozmową, aby móc wyrazić się jasno i konkretnie. Dla związku ważne jest to, by próbować znaleźć kompromis lub wspólne rozwiązanie, które uwzględni potrzeby i pragnienia obojga partnerów, natomiast jeśli partnerzy różnią się co do chęci posiadania dziecka to warto zadać sobie pytanie, czy któraś ze stron jest gotowa i chce poświęcić swoje pragnienia - podsumowała psycholog i psychoterapeutka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości