zawód

  zawód

  Rzeźbiarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki. To dyscyplina, w której największe sukcesy odnoszą ludzie cierpliwi i pracowici. Dowiedz się, kim są współcześni rzeźbiarze i na czym polega ich praca.

  Z roku na rok zwiększa się liczba ofert kierowanych do absolwentów informatyki i osób specjalizujących się w branży IT. Jednym z zawodów, który jest często wybierany przez absolwentów informatyki, jest praca analityka IT. Osoba na tym stanowisku analizuje złożone systemy, kontaktuje się z klientami i przygotowuje analizy systemowe.

  Kryptologia to niezwykle ciekawa dziedzina wiedzy. Obejmuje zarówno zagadnienia związane z kryptografią, jak i kryptoanalizą.

  Osoby poszukujące pracy zastanawiają się nad tym, jak stworzyć idealne CV. Większość kandydatów do pracy koncentruje się na doświadczeniu zawodowym i edukacji, pomijając umiejętności zawodowe. W rzeczywistości kandydat może zwrócić na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy właśnie dzięki wyróżnieniu w CV odpowiednich kompetencji twardych i miękkich.

  Jedna kobieta. Dwa etaty. Za dnia twardo stąpa po ziemi, zajmując się pacjentami jako ratownik medyczny, a po godzinach – z głową w chmurach – podciąga się na linie i jako jedna z nielicznych kobiet w Polsce wykonuje pracę alpinistki przemysłowej. - Czasem jest niewygodnie, trochę ciężko, uprząż się wpija, ale daje to mnóstwo satysfakcji – mówi. Poznajcie historię Ani Pielaszkiewicz.

  Tomasz Hartman jest szefem kuchni z 25-letnim stażem. W pewnym momencie postanowił porzucić zawodowe, kulinarne podróże po świecie i stał się miejskim szlifierzem. Ku zdziwieniu najbliższych jego praca szybko zaczęła cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. Opowiedział, jak istotne w kuchni są ostre noże, a jego kolega po fachu Szymon Czerwiński wskazał 5 takich, które każdy powinien mieć.

  Karolina Pisarek to jedna najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych polskich modelek. Choć ma zaledwie 23 lata, ogromu sukcesów może jej pozazdrościć wiele starszych koleżanki z branży. Nic nie przyszło jej jednak ot tak, bez wysiłku. Wszystkie osiągnięcia młodej gwizdy to zasługa jej ciężkiej pracy, konsekwencji i wielu wyrzeczeń. Gdzie Karolina widzi siebie za parę lat? W rozmowie z nami modelka ujawniła, jaki ma "plan b" na życie, o czym marzy i co ją onieśmiela.

  Tomasz Karauda to młody lekarz, który rozpoczął pracę na oddziale chorób płuc w szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi. Obecnie walczy o życie pacjentów zmagających się z COVID-19. Nie każdy jednak wie, że bardzo ważne miejsce w jego sercu zajmuje także muzyka. O swojej artystycznej pasji opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Analityk finansowy to zawód nie tylko rozwojowy, ale również niezwykle opłacalny. Wykonywanie tej profesji wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością oraz wymaga posiadania odpowiednich kompetencji. Ile zarabia analityk finansowy i jakie są jego główne zadania?

  Ludwisarz to rzemieślnik, którego praca polega na odlewaniu dużych przedmiotów użytkowych ze stopów metali, takich jak brąz czy spiż. Do tego rodzaju obiektów zalicza się głównie dzwony i posągi. Dawniej ludwisarze odlewali lufy armat.

  Masztalerz to osoba zawodowo zajmująca się przysposobieniem młodych koni do zadań, które mają wykonywać, i opieką nad wszystkimi zwierzętami w danej hodowli. Nie należy mylić go ze stajennym ani z przedstawicielem innego dawnego zawodu – kawalkatorem, czyli ujeżdżaczem.

  Piotr Zelt, tak jak większość jego koleżanek i kolegów fachu, przez pandemię koronawirusa został pozbawiony dochodów. Nie załamał się jednak, a wręcz przeciwnie – przekuł swoją pasję w pomysł na biznes. Na kanapach Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki zdradził, czym obecnie zajmuje się aktor.

  Metrampaż to dawny pracownik drukarni. Przy klasycznej technologii druku metrampaże odpowiedzialni byli za układ wszystkich elementów na stronie. Do ich zadań należało łamanie szpalt, dodawanie elementów graficznych czy organizowanie materiału w kolumnach tekstu i w łamach strony.

  Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.

  Kto to jest trader? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Trudno też jasno wskazać, jakie warunki należy spełnić, aby móc nazywać siebie traderem. Wynika to m.in. z faktu, że trader w wielu przypadkach wcale nie jest zawodem. Kim zatem jest trader i w jaki sposób działa?

  Brakarz jest zawodem mało znanym, ze względu na przemiany technologiczne i techniczne. W XX wieku brakarze zajmowali się kontrolą różnych produktów, natomiast obecnie tego określenia używa się głównie w stosunku do osób pracujących w przemyśle drzewnym.