Czy seks na zgodę to dobry pomysł? "Przenosimy do łóżka emocje"

Czy seks na zgodę to dobry pomysł? "Przenosimy do łóżka emocje"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks na zgodę - czy to działa?
Seks na zgodę - czy to działa?
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi

Seks to ważny element w związku. Jest wyrazem miłości, czułości i wzajemnego pożądania. Jednak czy intymne zbliżenie może być także sposobem na rozwiązanie konfliktu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali eksperci: Jessica Kmieć, psycholożka i psychoterapeutka oraz Karolina Flacht i Bartosz Ślaski, psychologowie, którzy są razem od ponad 20 lat.

Seks po kłótni

Seks na zgodę często bywa ucieczką od problemów, tymczasowym załagodzeniem sytuacji i rozładowaniem negatywnych emocji. Dlaczego niektórzy partnerzy zamiast porozmawiać ze sobą, wolą pójść do łóżka?

- Czasami boimy się kłótni w związku, natomiast one są naturalnym i nieodzownym elementem relacji. To, co jest kluczowe, to żeby rozwiązywać te problemy, żeby omawiać to, co się wydarzyło wcześniej, wypracować jakieś wspólne stanowisko, rozwiązać wszystkie nieścisłości, które się pojawiły. Wtedy seks może być taką wisienką na torcie, przypieczętowaniem tej zgody. Najpierw mówimy o tym, co nas boli, drażni, co nas zraniło, a później możemy w taki przyjemny sposób zakończyć tę przykrą sytuację - powiedziała Jessica Kmieć.

Jak przyznała Karolina Flacht, czasami proces godzenia się jest długotrwały i zanim zakochani dojdą porozumienia, nastają w ich relacji tzw. ciche dni.

- Konia z rzędem temu, kto chociaż raz z poduchą pod pachą nie poszedł spać na kanapę. Kto chociaż raz w relacji nie unikał wzroku partnera. Kto chociaż raz w relacji nie miał cichych dni. To są takie purchawki, które powodują, że napiętrzają nam się kłopoty, robi nam się kumulacja tego stresu, no i potem trzeba go w jakiś sposób rozładować - stwierdziła psycholożka.

Co jest lepsze - seks czy rozmowa?

Zdaniem Bartosza Ślaskiego partnerzy najpierw powinni rozwiązywać konflikty, a dopiero później się kochać.

- Seks na pewno będzie powodował, że ludziom będzie bliżej do siebie. Natomiast jeżeli chodzi o poziom szczęścia, to ludzie deklarują, że bardziej łączy ich to, kiedy są w stanie rozwiązywać problemy, a nie to, że czasami zamiatają je pod dywan. Jest tak, że napięcie może spaść, natomiast jeżeli z jakichś przyczyn będą się pojawiały ciche dni czy trudności i to zostanie, to druga osoba cały czas będzie w tym lęku. Nie będzie to powodowało tego, że przywiązanie w parze będzie rosło - wskazał psycholog.

Czy seks na zgodę może negatywnie wpływać na romantyczną relację?

- Jeżeli przenosimy do łóżka takie trudne emocje jak złość, smutek, uraza, żal czy gniew, faktycznie to nie jest rozwiązanie naszego problemu. Może tak być, że my z tego lęku przed konfliktem myślimy, żeby załagodzić jakoś tę sytuację. To wciąż jest zamiatanie problemu pod dywan. Kluczowa jest sztuka rozmowy, komunikacji i rozwiązywanie na bieżąco problemów, które się w związku pojawiają - podsumowała Jessica Kmieć.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości