seks

  seks

  Podstawą udanego związku jest komunikacja. Partnerzy powinni omawiać ze sobą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale i całkiem przyziemne, jak wspólny budżet czy stosowana antykoncepcja. Po co rozmawiać o tej ostatniej? Czy wydatki na nią powinny pokrywać obie strony? A może zabezpieczenie to sprawa tylko i wyłącznie kobiety i mężczyźnie nic do tego? Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Raczyńską-Gutkowską, psycholożką.

  Wiedza na temat seksu i antykoncepcji, którą dysponują młodzi ludzie, pozostawia wiele do życzenia. Brak odpowiedniej edukacji w szkołach sprawia, że wiele osób wierzy i powtarza nieprawdziwe informacje. Ci, którzy chcą uzyskać odpowiedzi na ważne dla siebie pytania lub rozwiać swoje wątpliwości dzwonią do telefonu zaufania prowadzonego przez edukatorki z grupy Ponton. Z jaki pytaniami się zgłaszają? Co tak naprawdę młodzi ludzie wiedzą o seksie i antykoncepcji? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Banasiak-Marszałek, koordynatorką i edukatorką z grupy Ponton.

  Seks na pierwszej randce to kolejny kontrowersyjny temat. Niezwykle mocno ugruntowane przekonania społeczne wciąż powodują u wielu kobiet wątpliwości, czy pierwsza randka zakończona w łóżku z nowo poznaną osobą to dobry pomysł, a jeśli nie pierwsza to która? Czy istnieje łóżkowy savoir-vivre?

  Nie ma lepszego sposobu na poznanie swojego ciała i dowiedzenia się czegoś o swoich upodobaniach i seksualności, niż masturbacja - przekonuje seksuolożka Patrycja Wonatowska. 25 lutego obchodzimy światowy dzień masturbacji. Powodów, dla których powinniśmy to robić jest więcej, niż nam się wydaje.

  Pęknięta prezerwatywa zazwyczaj budzi silne emocje u obojga partnerów. Pierwszą myślą w tej sytuacji jest ryzyko niechcianej ciąży. Jednak jeżeli zabezpieczenie przerwie się w przypadku jednonocnej przygody, dużym ryzykiem jest także zarażenie się chorobą weneryczną.

  Promiskuityzm to kontakty seksualne z wieloma, najczęściej przypadkowo poznanymi osobami. Takie akty miłosne są całkowicie pozbawione uczuć. Moda na wolną miłość zaczęła się w okolicach lat 60. XX wieku. Obecnie można spotkać ją w serialach, filmach oraz popularnych programach rozrywkowych. Propagują ją również niektóre gwiazdy show-biznesu, sportu i muzyki. Szybkie życie w dużych aglomeracjach miejskich nie sprzyja długoletnim związkom, które wymagają cierpliwości, wzajemnego zrozumienia i pielęgnowania uczucia.

  Dla wielu z nas seks jest jedną z najbardziej intymnych form zbliżenia dwojga ludzi. Zwykle kojarzy się z przyjemnością i pozytywnymi doznaniami. Jednak zdarza się, że po udanym stosunku, kiedy osiągnęliśmy satysfakcję, czujemy złość, smutek, a nawet pojawiają się łzy. Z czego to wynika? Czy nasze ciało daje nam sygnały, że relacja, w której jesteśmy, nie jest dla nas dobra?

  Nie ma chyba drugiej tak ważnej dla współżycia seksualnego Amerykanów pary, jak William Masters and Virginia Johnson team. Duet ten przeprowadził pierwsze i największe empiryczne badania seksualności, a efekty swoich badań opublikował w książkach, które mimo naukowego języka, szybko stały się bestsellerami. To właśnie William Masters i Virginia Johnson zaproponowali nowatorską terapię dla par.