porady psychologa

  W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o niebezpiecznym obliczu romantycznych uniesień opowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn.

  Psycholog wskazuje, jak nie psuć sobie nastroju.

  Pierwsza miłość zwykle zapisuje się w pamięci na całe życie. Młodzieńcze uniesienia są niczym emocjonalny drogowskaz, który kształtuje nasze podejście do bliskości, a co za tym idzie także i umiejętność budowania kolejnych relacji. Czasem stanowią one przeszkodę w odnalezieniu spełnienia, ale zdarza się i tak, że pozwalają lepiej zrozumieć własne potrzeby. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o ich wyjątkowym potencjale opowiedziała terapeutka Ewelina Bazyluk.

  "Miłe słowa są bardzo ważne"

  To proste ćwiczenie pomoże je uwolnić.

  "Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę".

  W życiu każdego człowieka jest miejsce na sukcesy i porażki. Niepowodzenia w pracy czy na płaszczyźnie zawodowej zwykle niosą za sobą szereg trudnych do zaakceptowania emocji, o ile oczywiście dotyczą nas samych. Potknięcia kolegi z pracy czy sąsiada przeważnie traktujemy inaczej. Zdarza się, że zamiast wykazać się empatyczną postawą, czerpiemy z nich wielką radość. Z czego to wynika?

  "Największe oszustwo kultury indywidualizmu, w jakie uwierzyliśmy".

  "Wiele osób całymi latami zwleka z podjęciem decyzji".

  Czasu nie da się cofnąć, a krzywda wyrządzona ukochanej osobie może skutkować poważnym kryzysem w związku, a nawet rozstaniem. Przekonał się o tym każdy, kto został przyłapany na zdradzie. Czy to oznacza, że wszyscy niewierni partnerzy prędzej czy później zaczynają żałować swojego postępowania? Jakie emocje towarzyszą skokowi w bok?

  Jak pomóc osobom, które nagle straciły swoich bliskich? Poznaj porady psychoterapeutki.

  Psycholog: "To ogromne obciążenie".

  "Cierpimy, ale mamy poczucie, że tak musi być".

  Nagranie stało się hitem sieci i podzieliło internautów.

  "Robimy mu tym jeszcze większą krzywdę".

  Webinary organizowane przez Fundację TVN i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę to wyjątkowa forma wsparcia dla rodziców i ich pociech.

  Jak pogodzić się z targającymi nami wątpliwościami?

  Zabawy, które pomogą maluchom oswoić emocje, mogą być doskonałym wsparciem dla rodziców. Które z nich wybrać? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN opowiedziała Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

  Jak reagować na uwagi, które dostajemy od innych? Kto komu może radzić i w jakich kwestiach?

  Psycholog rozwiewa wątpliwości.

  Czym jest ROCD i skąd się bierze? To zmora naszych czasów, której tajniki zgłębiła dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

  Czy praktykowanie ciszy, choćby przez chwilę, pomoże nam ukoić skołatane nerwy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Klaudia Pingot, psycholog.

  "To bardzo niebezpieczne dla osoby, która tego doświadcza".

  Od wyników testów zależy to, gdzie młody człowiek będzie mógł kontynuować edukację.

  "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz".

  "Prowadzi do cierpienia fizycznego i psychicznego".

  Początek romantycznej relacji to dla wielu osób wyjątkowy czas, związany z beztroską, przypływem endorfin, a nawet odrobiną szaleństwa. Ekscytacja właściwa pierwszym randkom nie może jednak trwać wiecznie.

  Nawyk uporczywego analizowania otaczającej nas rzeczywistości i związana z nim potrzeba pisania w głowie czarnych scenariuszy to problem, z którym mierzy się wiele osób. Natrętne myśli mogą pozbawiać nas energii, prowadzić do poczucia frustracji i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by przejąć nad nimi kontrolę.

  Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez pasji. Praca i obowiązki domowe to przecież niejedyne aktywności, którym warto poświęcać uwagę. Satysfakcjonujące hobby pozwala oderwać się od wyzwań dnia codziennego i stanowi o naszej indywidualności. Zdarza się jednak, że pociąg do sportów ekstremalnych, polowań czy czasochłonnego majsterkowania staje się poważną przeszkodą dla związku. Co zrobić w sytuacji, gdy zainteresowania partnera burzą spokój w romantycznej relacji?

  Problem otyłości dotyka coraz więcej dzieci. Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocna może okazać się zmiana nawyków i diety, jednak poruszanie tego tematu z pociechą to niełatwe zadanie. Jak rozmawiać z najmłodszymi o nawadze?