Świadek na ślubie - jego rola i znaczenie

panna młoda i jej świadek
Świadek na ślubie - jego rola i znaczenie
Źródło: Image Source/Getty Images
Świadek to osoba, która towarzyszy parze młodej podczas ceremonii zaślubin zarówno w urzędzie stanu cywilnego, jak i w kościele. Jego obowiązkiem jest poświadczenie ważności zawartego związku poprzez złożenie podpisu na protokole ślubnym. Często świadkowie pomagają także podczas przygotowań do uroczystości.
Organizujesz wesele? Pamiętaj o tym!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Państwo młodzi wybierają na swoich świadków osoby, które towarzyszą im w drodze do zawarcia związku małżeńskiego. Świadek powinien mieć ukończone 18 lat, a na potwierdzenie pełnoletności musi wylegitymować się dowodem osobistym. Osoba wybrana na świadka zjawia się na ślubie, aby złożyć podpis na dokumencie potwierdzającym zawarcie małżeństwa. Świadkiem może być osoba wierząca lub ateista, prawo kanoniczne nie wymaga, aby był nim katolik.

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Przyszli małżonkowie wybierają sobie na świadków osoby godne zaufania, odgrywające w ich życiu ważną rolę. Może to być ktoś z rodziny, ale także z grona przyjaciół i znajomych. To, co istotne, to pełnoletność świadka - musi on mieć ukończone 18 lat, a w urzędzie będzie musiał wylegitymować się dowodem tożsamości. Oczywiście świadek musi być osobą, która w pełni świadomie może poświadczyć zawarcie związku małżeńskiego oraz jest fizycznie obecna podczas ceremonii zaślubin.

Zazwyczaj świadkowie to osoby różnej płci, jednak nie ma przeciwwskazań, aby świadkami zostały dwie kobiety lub dwaj mężczyźni. Warto też wyzbyć się przesądów, że świadkiem nie może być para czy kobieta w ciąży - tu młodzi mają pełną dowolność, najważniejsze, aby były to osoby bliskie, na których można polegać.

Świadkowie składają podpisy na akcie małżeństwa. Rolą świadków na ślubie cywilnym jest również przyjmowanie kwiatów i upominków od gości. Często pomagają młodym małżonkom także przed przyjazdem do urzędu i po ceremonii. Pomoc może oznaczać wybór stroju, transport do urzędu lub do miejsca, w którym będzie odbywać się przyjęcie. Świadkowie czuwają najczęściej nad prawidłowym przebiegiem uroczystości.

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?

Świadkowie pojawiają się także na ślubie kościelnym i również w takiej sytuacji wymaga się, aby były to osoby pełnoletnie. Powinny one stawić się na spotkaniu z księdzem przed rozpoczęciem ceremonii, aby złożyć stosowne podpisy i udokumentować pełnoletność. I w tym przypadku nie ma wymagań, co do płci świadków, mogą to być dwie kobiety, dwaj mężczyźni lub para. W prawie kanonicznym nie został zapisany wymóg, iż świadkowie muszą być katolikami. Mogą być takiego samego wyznania jak młodzi, ale także odmiennego.

Czy rozwodnik może być świadkiem na ślubie? Prawo nie neguje wyboru na świadka osoby rozwiedzionej, bez ślubu kościelnego czy nawet ateisty. Ani wyznanie, ani stan cywilny świadków nie powinny mieć w tej sytuacji żadnego znaczenia. Identyczne wymagania dotyczą świadków ślubu konkordatowego.

Kto nie może być świadkiem na ślubie?

Świadkiem na ślubie nie może zostać osoba, która nie jest pełnoletnia, to podstawowy wymóg prawa.

Jaka jest rola świadka?

Świadek to nie tylko osoba, która podpisuje dokumenty potwierdzające fakt wstąpienia w związek małżeński. To także postać ważna przed ceremonią, podczas przygotowań do ślubu, a także w trakcie uroczystości weselnej czy przyjęcia na cześć państwa młodych.

Często to świadkowie organizują wieczory kawalerskie i panieńskie, pomagają skompletować strój do ślubu, organizują transport, dbają o kwiaty. Podczas zaślubin świadek podaje obrączki, a świadkowa przytrzymuje suknię czy welon, przejmuje w odpowiednich chwilach bukiet panny młodej, dba, aby cały czas dobrze wyglądała. Nierzadko świadkowie odbierają kwiaty i prezenty od gości, pomagają znaleźć miejsce przy stole, troszczą się, aby uroczystość i przyjęcie przebiegały zgodnie z planem. Oczywiście ich rola może ograniczyć się jedynie do złożenia podpisów na dokumencie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości