seniorzy

  seniorzy

  Wielu starszych i schorowanych rodziców powtarza, że jeśli nie ma się córki, to nie ma się dziecka. Podobnego zdania są panie Maria i Wiktoria, które ze względu na swój wiek i choroby potrzebują wsparcia najbliższych. Niestety, żadna z nich nie może liczyć na pomoc synów. Dlaczego mężczyźni mniej angażują się w opiekę nad leciwymi rodzicami? Zapytaliśmy o to psycholog, Katarzynę Kucewicz.

  Naukowcy na całym świecie prowadzą liczne badania, które mają wspomóc nas w procesie powrotu do normalnego życia. Tym razem hiszpańscy lekarze zajęli się zdrowiem seniorów i sprawdzili, czy szczepionki na pewno chronią ich całkowicie przed koronawirusem. Doszli do ciekawych przemyśleń, z których wynika, że część seniorów powinna zaszczepić się trzecią dawką.

  Make-up to dla niej połączenie magii i ciężkiej pracy. Pomaga kobietom, by mogły czuć się piękne i uczy je, jak każdego dnia dbać o siebie. To nie tylko makijażystka, ale też wizjonerka. W swoim studio gości wiele dojrzałych kobiet i seniorek zmieniając ich postrzeganie siebie. Odkrywa ich piękno pokazując, jak inaczej można podejść do makijażu. Każda kobieta może przejść całkowitą metamorfozę i wyglądać jak gwiazda z pierwszych stron magazynów.

  "U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką" - śpiewają dzieci w popularnej przedszkolnej piosence. Słodycz jednak mija, gdy dziadkowie są niedostępni, a maluchy wymagają opieki. Wtedy można babcie sobie...wynająć. Zatrudnienie opiekunki na emeryturze to nie tylko sposób na aktywizację seniorów, ale też sposób na znalezienie zaufanej osoby.

  Na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej - takimi metodami posługują się oszuści, przed którymi ostrzega policja. Jednak przestępcy cały czas modyfikują swój sposób działania. Ostatnio próbują wyłudzić pieniądze metodą "na legendę". Ich ofiarami padają przede wszystkim starsze osoby. Policjanci apelują o ograniczone zaufanie w kontaktach z nieznajomymi.

  Osoby samotne, które mają więcej niż 60 lat, żyją o 5 lat krócej w porównaniu do swoich rówieśników, którzy mają partnerów. Tak wynika z ustaleń naukowców z Japonii i Singapuru. Jakie czynniki na wpływają na tę różnicę?

  Wycieczka dla seniorów kojarzy Ci się z sanatorium, uzdrowiskiem lub ogródkiem działkowym pod miastem? Nic bardziej mylnego! Właśnie teraz – w jesieni życia – masz czas, by odkrywać świat. Skorzystaj z okazji, by wybrać się na wycieczkę promem z Gdańska przez Bałtyk do Szwecji i pozwól się zachwycić malowniczym regionom Szwecji. Powiedz "ahoj!" Kalmarowi i Olandii!

  W zalewie napawających stresem i niepewnością wiadomości dotyczących pandemii warto zwracać uwagę również na pozytywne informacje. Do nich zdecydowanie zalicza się historia 101-letniej pani Anieli, która pokonała COVID-19. Kobieta opuściła już poznański szpital.

  Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce wchodzą w kolejny etap - ruszają zapisy dla rocznika 1952. Osoby urodzone we wskazanym roku będą się mogły rejestrować od czwartku, czyli 11 marca, od godziny 6 rano. Otrzymają one preparat firmy AstraZeneca. Kiedy zaczną się zapisy dla pozostałych roczników?