- Rząd planuje wydłużenie okresu ważności dowodów osobistych dla osób po 70. roku życia.
- W ich przypadku dokument miałby być ważny przez 15 lat, zamiast obecnych 10.
- Zmiana ma wejść w życie od lipca 2026 roku.
- Co jeszcze zawiera projekt ustawy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dowód osobisty ważny przez 15 lat? Rząd szykuje zmiany
Rząd planuje wydłużenie okresu ważności dowodów osobistych dla osób po 70. roku życia. Zgodnie projektem ustawy o zmianie przepisów dotyczących spraw obywatelskich (UD329), w ich przypadku dokument miałby być ważny przez 15 lat, zamiast obecnych 10. Zmiana ma wejść w życie od lipca 2026 roku. Autorzy projektu przekonują, że celem jest przede wszystkim ograniczenie formalności oraz zmniejszenie liczby wizyt w urzędach.
Dłuższa ważność dokumentu jest ich zdaniem niezwykle istotna dla osób starszych, które często mają trudności z dojazdem do urzędu lub załatwianiem spraw administracyjnych. Autorzy zwracają również uwagę na to, że seniorzy rzadziej zmieniają dane osobowe i rzadziej korzystają z procedur wymagających wymiany dokumentu. Nowe rozwiązanie ma objąć ponad 3,4 mln obywateli w latach 2026-2035.
Zmiany w dowodach osobistych dla seniorów - niektóre funkcje nadal ważne przez 10 lat
Choć sam dokument będzie ważny przez 15 lat, część jego elektronicznych funkcji nadal ma działać krócej. Chodzi przede wszystkim o certyfikaty zapisane w warstwie elektronicznej dowodu, w tym podpis osobisty oraz możliwość potwierdzania tożsamości online. Te elementy pozostaną ważne przez 10 lat. Oznacza to, że seniorzy korzystający z usług cyfrowych mogą być zmuszeni do wcześniejszej wymiany dokumentu albo odnowienia części funkcji elektronicznych.
- W związku z uwarunkowaniami technologicznymi i międzynarodowymi standardami ICAO, pomimo wydłużonego okresu ważności dowodu osobistego, certyfikat podpisu osobistego, certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikat potwierdzenia obecności pozostaną ważne przez okres 10 lat - wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Projekt przewiduje również sytuacje, w których wymiana dowodu nadal będzie konieczna niezależnie od terminu jego ważności. Dotyczy to m.in. zmiany nazwiska, utraty dokumentu, jego uszkodzenia albo problemów z częścią elektroniczną dowodu.
Dodatkowe ułatwienia dla seniorów od lipca 2026
Projekt zakłada także uproszczenie części procedur administracyjnych. Jedną z ważniejszych zmian ma być możliwość odebrania nowego dowodu osobistego w innym urzędzie niż ten, w którym został złożony wniosek. Dziś taka opcja jest mocno ograniczona, co dla wielu seniorów bywa problematyczne, zwłaszcza podczas pobytów u rodziny lub leczenia poza miejscem zamieszkania.
Planowane przepisy mają też uprościć zgłaszanie utraty lub uszkodzenia dokumentu. Takie zgłoszenie będzie można złożyć także poza miejscem zameldowania.
Projekt jest obecnie na etapie opiniowania i konsultacji. Nowe przepisy nie obejmą dokumentów wydanych wcześniej. Oznacza to, że wszystkie dotychczasowe dowody zachowują swoją ważność do daty wskazanej na dokumencie i będą wymieniane na obecnych zasadach.
Zobacz także:
- Nieważny dowód osobisty - kiedy trzeba go wymienić i jakie są konsekwencje?
- Oto najpotężniejsze paszporty świata. Polska wyżej w rankingu niż USA
- Uwaga, kierowcy. Za przekroczenie tej prędkości będzie można stracić prawo jazdy