Sprawdź, na jakich zasadach wprowadzony zostanie testament audiowizualny.
Wprowadzone zostaną zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy dla rodziców małych dzieci. Sprawdź szczegóły.
Wprowadzone zostaną zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy dla rodziców małych dzieci. Sprawdź szczegóły.
"To promowanie wielodzietności".
Nadchodzą rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu przychodni POZ. Od 1 października sprawniej działać ma m.in. diagnostyka i leczenie wielu różnych chorób. Pacjenci mają mieć również łatwiejszy dostęp do specjalistów. Sprawdź szczegóły.
Nowe dowody rejestracyjne samochodów w Polsce będą wydawane osobom, które złożą o nie wnioski po 1 maja 2022 r. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Dlaczego? Co się zmieniło?
Od piątku 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany związane z rozliczaniem energii pozyskiwanej z fotowoltaiki. Nowe zasady będą mniej opłacalne i wiele osób mogą zniechęcić. Na czym dokładnie polegają i kogo dotyczą?
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji i podejmować pracę w Polsce. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie jeszcze korzyści przyniesie? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład wiele składek zostało zwiększonych. Dotyczy to również umów zlecenie, które dla części osób przestaną się opłacać. Dlaczego? Co zamiast umowy zlecenie?
Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Antoni Duda, złożył do MSWiA pismo dotyczące zmian w ramach Polskiego Ładu. Zwrócił się o pilną naprawę masowego naruszenia prawa.
Od nowego roku - 1 stycznia 2022 - w życie weszła nowelizacja Ustawy o programie 500 plus. Do kiedy można składać wnioski i co zmieni się w bieżącym roku?
Dzięki nowelizacji Kodeksu karnego niedługo możliwe będzie poznanie zarobków pracowników kilku branż. W specjalnych rejestrach mogą pojawić się pensje i umowy pracowników jednostek finansów publicznych. Czyje dane będą dostępne w sieci?
Jeśli ustawa przygotowana przez rząd wejdzie w życie, możemy się spodziewać dużych zmian w funkcjonowaniu cmentarzy. Projekt zakłada m.in. cyfryzację aktów zgonu, wprowadzenie instytucji koronera oraz stworzenie e-rejestru grobów.
Polski Ład, nad którym obecnie pracują rządzący, ma wprowadzić dodatkową ulgę dla klasy średniej. Jednak z opinii ekspertów wynika, że dla niektórych Polaków wprowadzona zasada może spowodować konieczność dopłaty. Dowiedz się kiedy i kto powinien skorzystać z ulgi oraz kiedy z niej zrezygnować.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.
Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje, aby rodzice dzieci do 10. roku życia pracowali krócej. Jak to miałoby wyglądać w praktyce? Jaki wpływ te zmiany miałyby na zatrudnienie i wynagrodzenie rodziców? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z pomysłodawcą projektu posłem PSL Mieczysławem Kasprzakiem, koordynatorką kampanii społecznej Amandą Szeligowską i dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem.
Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.
W Polsce ponad 300 tys. rodziców zalega z alimentami. Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić ich egzekwowanie oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia. Jakie dokładnie? W jaki sposób rodzice unikają płacenia alimentów? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marię Zych-Nowacką ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci i prawniczkę Magdalenę Wilk.