Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praca i finanse
Nowe regulacje dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego
MRPiPS przedstawiło projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedną z kluczowych kwestii w nim poruszanych są nowe regulacje dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego. Obecnie ubezpieczony, który w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do tego świadczenia za cały jego okres. Jakie zmiany zaproponowało ministerstwo w tych przepisach?
Otóż w projekcie sformułowano nową definicję "pracy zarobkowej". Możemy w niej przeczytać, że jest to każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania. Jednocześnie jednak wprowadzono zastrzeżenie, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których wymagają "istotne okoliczności".
W projekcie podkreślono, że chodzi o "podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta". Zatem świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie będą odebrane między innymi w przypadku podpisywania faktur, listów przewozowych czy innych dokumentów.
Zmiany w zasadach kontroli L4
Projekt zakłada również zmianę definicji "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy". Według nowych przepisów ma ona być "działaniem utrudniającym lub wydłużającym proces leczenia lub rekonwalescencję". Zastrzeżono przy tym, że aktywnością taką nie będą zwykłe czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają "istotne okoliczności".
Zmiany zaproponowane przez ustawodawcę zakładają też modyfikację przepisów dotyczących kontroli zwolnień lekarskich. W uzasadnieniu do projektu czytamy między innymi, że w celu przeprowadzenia kontroli L4 niezbędne jest, by płatnik składek oraz ZUS posiadali informację o aktualnym miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego. Jeśli osoby kontrolujące nie zastaną ubezpieczonego, będzie to stanowiło podstawę do utraty przez niego prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia od pracy.
Wyjątek stanowić ma sytuacja, w której ubezpieczony będzie mógł udowodnić, że nieobecność ta była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością podjęcia czynności incydentalnych. Chodzi tu przede wszystkim o przypadki, gdy ubezpieczony np. był u lekarza, na rehabilitacji, udał się na badania, do apteki lub na spacer w ramach rekonwalescencji.
Projekt zakłada, że nowelizacja przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.
Więcej na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Budowa kurnika, egzotyczne wakacje, ślub. Czego lepiej nie robić na zwolnieniu lekarskim?
- Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Po tym czasie możemy mieć nowe obowiązki
- Zwolnienie lekarskie płatne 100%? "Za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika"
Autor: Regina Łukasiewicz, BC/dap
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/GettyImages