Praca i finanse
Ile może trwać zwolnienie lekarskie
Przepisy odnośnie zasiłku chorobowego zmieniły się w 2022 roku, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą o nowych regulacjach. Skrócony został czas, jaki można przebywać na tzw. l4.
Jak wyjaśnia ZUS zasiłek chorobowy przysługuje:
- 182 dni,
- 270 dni (w przypadku gruźlicy lub w trakcie ciąży).
Jak podaje ZUS, zasiłek chorobowy może być przyznawany po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (po wykorzystaniu 182 lub 270 dni okresu zasiłkowego), przez okres 91 dni. Ponadto, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które choremu przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Jak długo można być na l4?
Do jednego okresu zasiłkowego (w obu przypadkach - 182 dni i 270 dni) wlicza się:
- okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeżeli przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni.
Oznacza to, że jeśli między jednym zwolnieniem lekarskim, a kolejnym nie minęło więcej niż 60 dni, to oba okresy sumują się. W efekcie okres zasiłkowy można wykorzystać szybciej, niż się spodziewaliśmy.
Co po długim zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z kodeksem pracy, artykuł 229 § 2 Pracownik, który był na zwolnieniu chorobowym powyżej 30 dni, po powrocie do pracy, musi przejść kontrolne badania lekarskie. Wykonuje się je w placówce medycyny pracy. Ponadto, kontrolnym badaniom lekarskim pracownik podlega w celu "ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku".
Skończył się zasiłek chorobowy, ale choroba nie ustała?
Zdarza się jednak, że zasiłek został całkowicie wykorzystany, ale choroba nie ustała. W takiej sytuacji chory nie pozostanie bez środków do życia. Należy jednak ubiegać się o inne świadczenie.
- Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła tak jak obecnie, wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Można je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy - czytamy na stronie ZUS.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- ZUS zyskał nowe uprawnienia. Jak może kontrolować zwolnienia lekarskie?
- Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS-u. Kto i kiedy może sprawdzić, czy naprawdę chorujemy?
- Zwolnienie lekarskie wstecz. Jak to działa i kiedy lekarz może je wystawić?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia/Kodeks Pracy/ZUS
Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/Getty Images