Sezon grypowy w Polsce a L4
Z dnia na dzień przybywa chorych na grypę. Od 1 do 22 grudnia 2022 roku odnotowano ponad 750 tysięcy zachorowań i wystawiono ponad 4,5 tysiąca skierowań do szpitali. To oznacza, że infekcja szaleje na terenie całej Polski. Jak w takim przypadku uzyskać zwolnienie lekarskie? Obecnie urlop zwany potocznie L4 możemy otrzymać podczas wizyty u lekarza. Sposób ten budzi jednak wątpliwości. Czy obecność pacjenta w przychodni jest konieczna?
Zdrowie
Do sytuacji odwołał się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Podczas audycji "Rozmowa w południe" na antenie RMF FM przyznał, nie jest to pierwsza sytuacja, gdy w Polsce panuje sezon infekcyjny, a przychodnie przepełnione są ludźmi.
- Mamy do czynienia z sezonem infekcyjnym trzech infekcji - grypa, RSV i koronawirus, który przecież nie zniknął. Sytuacja jest bardzo trudna. Dzisiaj ministerstwo komunikuje, że śledzi dane, analizuje, tymczasem nie podejmuje się działań, które mają za zadanie poprawę przyjmowania pacjentów – powiedział.
Propozycje zmian w L4
Zdaniem prezesa NRL teraz jest najlepszy czas, by podjąć dyskusje dotyczące zasad udzielania zwolnień lekarskich. Jankowski przedstawił jasne rozwiązania, które odciążyłby system opieki zdrowotnej w Polsce, a także były ułatwieniem dla pacjentów. Na podstawie metod, które zostały wdrożone w innych krajach zachodniej Europy zaproponował:
- Część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza (…), mogłaby z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady.
A następnie wytłumaczył, jak system ten działa za granicą. "Trzy- lub czterodniowe zwolnienia pracownik może po prostu zgłosić pracodawcy raz w roku i wtedy nie musi widzieć lekarza".
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawił także pomysł, który odciążyłby lekarzy od obowiązków biurokratycznych. - Asystent może siedzieć z lekarzem, wypełniać biurokrację, a w tym czasie lekarz może pracować – przyznał prezes NRL.
Zmiany w L4 w 2023 roku
Od 2023 roku zachodzą jednak inne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Osoba na L4 nie musi już przez cały czas przebywać we wskazanym miejscu zamieszkania. Nieobecność pracownika podczas ewentualnej kontroli nie będzie już uznawana za nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której udowodnione zostanie, że osoba wzięła i wykorzystuje L4 do potrzeb zupełnie innych niż poprawa stanu zdrowia. Nie można więc robić wtedy remontu czy wyjechać w podróż. Ponadto, aby nie utracić prawa do zasiłku chorobowego, jeśli zmienimy stałe miejsce przebywania, należy to zgłosić pracodawcy i ZUS.
Kod 2 w L4
Lekarz może przyznać pacjentowi tzw. zwolnienie chodzące, które jest oznaczone kodem "2". Wówczas osoba na zwolnieniu ma prawo wykonywać podstawowe czynności zaspokajające jego potrzeby życiowe. Bardzo ważne jest jednak, aby były zgodne z celem zwolnienia. W związku z tym nie można wówczas wykonywać pracy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- ZUS zapyta sąsiada o nasze zwolnienie lekarskie. "Mamy obowiązek porozmawiać z urzędnikiem". Czy nasze zeznanie będzie anonimowe?
- ZUS zyska nowe uprawnienia. Jak będzie kontrolować zwolnienia lekarskie?
- Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS-u. Kto i kiedy może sprawdzić, czy naprawdę chorujemy?
Autor: Nastazja Bloch/Diana Ryściuk
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF / Getty Images