Jak zadbać o żołądek po przejedzeniu?
Grudzień, to chyba najtrudniejszy czas dla naszych układów trawiennych. Post, szybkie diety na "zrobienie miejsca na święta", stres a później ogrom jedzenia zagryzanego świątecznymi ciastami. Nic więc dziwnego, że koniec roku może być spędzony w towarzystwie wzdęć, zaparć czy wszelkich innych kłopotów związanych z trawieniem. Jak przywrócić działanie organizmu na odpowiednie tory?
- Dajmy sobie czas. Nasz żołądek ma wielkość dwóch pięści i jego rozciągnięcie trwa około trzech dni, za to powrót do poprzedniego stanu już nieco dłużej, bo nawet do kilku tygodni - mówiła dietetyk Karolina Gruszecka.
By pobudzić metabolizm do działania, warto wprowadzić do diety błonnik. Tu z pomocą przychodzą świeże owoce i warzywa. - Dobrze zrobią też warzywa fermentowane lub same zakwasy np. z buraka, które wspomagają pracę jelit - mówi Gruszecka. - Dajmy swojemu brzuchowi odpocząć i poczekajmy z piciem minimum godzinę po jedzeniu. Po tym czasie napijmy się ziół – kopru włoskiego czy mięty - dodała.
W trudniejszych przypadkach można również sięgnąć po siemię lniane - najlepiej świeżo zmielone (np. w młynku do kawy). - Siemię lniane wpływa korzystnie na pasaż jelitowy. Jest źródłem błonnika pokarmowego, który przyspiesza przejście treści pokarmowej. - tłumaczyła dietetyk. - Osoby przyjmujące leki czy biorące suplementy czy leki powinny uważać na zbyt częste (codzienne) spożywanie siemienia lnianego, ponieważ witaminy i leki mogą się nie wchłonąć - dodała.
Problemy z trawieniem po świętach. Jak wrócić do formy?
Jak poleca dietetyk sprawy związane z trawieniem mogą się uregulować dzięki wprowadzeniu prostego postu przerywanego. Może pomóc uregulować metabolizm nie tylko po świętach, ale i w ciągu całego roku. Ale czym jest taki post?
- Wprowadzamy okno żywieniowe. To konkretny czas, w którym spożywamy swoje posiłki, potem mamy post czyli okres, w którym nic nie jemy. Przykładowo: pierwszy posiłek jest o godzinie 9.00, ostatni o 19.00. Co nam to daje? Organizm ma czas na regenerację i strawienie resztek pokarmowych. W dodatku post przerywany poprawia wrażliwość na insulinę - wyjaśniła Gruszecka. - Przeciwwskazania do wprowadzania okna żywieniowego to cukrzyca i hiperglikemia reaktywna - ostrzegła.
To lepszy sposób na wsparcie swojego organizmu i zrzucenie zbędnych kilogramów niż głodówki. - Dzięki niemu ograniczamy nocne podjadanie czy objadanie się na chwilę przed spaniem - mówiła dietetyk. Poza tym, jak zaznaczyła, jeśli nie cierpi się na choroby wymienione wyżej, to post przerywany jest bezpieczny.
Co jeszcze można zrobić, by pomóc swojemu organizmowi z trawieniem? - Warto pić wodę z łyżką octu jabłkowego naturalnej fermentacji. Taką mieszankę można podać rano na czczo lub 15-30 minut przed posiłkiem. Przeciwwskazaniem są podrażnienia śluzówki, żołądka i przewodu pokarmowego - powiedziała Karolina Gruszecka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Dania jednogarnkowe na sylwestra – proste przepisy
- Czy zimą warto wynosić jedzenie na balkon lub parapet? Wyjaśniamy
- Lekkie i pyszne dania z masłem. Sprawdź przepisy Darii Ładochy
Autor: Maria Czarniecka
Źródło zdjęcia głównego: Thnathip Pha Tir Wat'hn / EyeEm/ Getty