Czy dieta bogata w ziemniaki szkodzi zdrowiu? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości

Obrany ziemniak
Ziemniaki w diecie - badania naukowe
Źródło: Capelle.r/Getty Images
Wiele osób odmawia sobie spożywania ziemniaków w obawie przed zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego. Wyniki badań przeprowadzonych przez duńskich i australijskich naukowców zmieniają sposób postrzegania popularnego składnika diety. Okazuje się, że owiane złą sławą warzywa nie są szkodliwe dla zdrowia, o ile odpowiednio się je przyrządza.

Ziemniaki w diecie - badania naukowe

Trudno wyobrazić sobie tradycyjny polski obiad bez ziemniaków. Okazuje się, że nawet spora porcja uwielbianego przez dzieci i dorosłych warzywa nie musi nieść za sobą obaw o zdrowie. Dowiedli tego naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na grupie 54 793 mieszkańców Danii. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na łamach czasopisma "Diabetes Care".

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Eksperci jednogłośnie orzekli, że zła sława popularnego składnika diety nie jest niczym uzasadniona. Jak czytamy na tvn24.pl, domniemane problemy zdrowotne nie mają związku z właściwościami odżywczymi warzyw, ale ze sposobem ich przyrządzania.

Ziemniaki a cukrzyca typu drugiego

Wcześniejsze publikacje naukowe wskazywały, że ziemniaki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Zdaniem badaczy z Danii i Australii ugotowane warzywa nie wykazują takich właściwości, za to frytki, puree ziemniaczane, chipsy i towarzyszące im dodatki rzeczywiście szkodzą naszemu zdrowiu.

- W porównaniu z rafinowanymi zbożami, takimi jak biały ryż, gotowane ziemniaki są węglowodanami dużo lepszej jakości. Po prostu uważajmy na to, jak je przygotowujemy. Zrezygnujmy z frytek i tłustych sosów, gotujmy je tak, jak inne warzywa i pamiętajmy, że nie zawsze trzeba je jeść w towarzystwie czerwonego mięsa - wyjaśnił jeden z autorów badania, doktorant Pratik Pokharel.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: anw/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Capelle.r/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości