warzywa

  warzywa

  Tofu do świetny składnik dla wszystkich, którzy chcą przygotować sałatkę. Dla mięsożerców będzie stanowiło miłą odmianę, zaspokoi też potrzeby wegetarian, którzy również potrzebują białka. Tofu jest dobrym zamiennikiem kurczaka – może zaskoczyć twoją rodzinę i przyjaciół.

  Choroby pomidorów zdarzają się bardzo często – warzywo to jest narażone na działanie wielu szkodliwych bakterii i grzybów. Brak odpowiedniej profilaktyki oraz nieumiejętność przeciwdziałania może doprowadzić do zniszczenia sporej części plonów. Oto lista najczęstszych chorób pomidorów szklarniowych, gruntowych oraz uprawianych w tunelach foliowych.

  Terrina warzywna to świetny pomysł na barwną przystawkę, którą można podawać na ciepło i na zimno. Terrina to przekładaniec, przypominający wyglądem pasztet. Potrawa ta pochodzi z Francji. Przygotowuje się ją zazwyczaj na bazie mięsa. Jednak równie dobrze smakuje terrina warzywna, do której dodamy cukinię, pomidory, paprykę czy brokuły.

  Mimo że o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowa dieta, mówi się coraz więcej, to nie wszyscy chcą przyjąć to do wiadomości. Zdarzają się sytuacje, że dzieci, które przynoszą do szkoły pełnowartościowe posiłki, są wyśmiewane przez rówieśników. Jak zmienić podejście dzieci i rodziców do jedzenia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

  Vegeta lub warzywko to popularna przyprawa, którą można dodawać do zup, dań mięsnych, sosów i wielu innych. Jednak sklepowe propozycje pełne są ulepszaczy. Jak zatem zrobić domową wersję tej przyprawy? Przedstawiamy prosty przepis. 

  Zapiekanka warzywna to doskonały pomysł na proste, a przy tym smaczne danie. Występuje w wersji zarówno wegetariańskiej jak i mięsnej, w związku z czym spodoba się każdemu. W jaki sposób można przygotować ją samodzielnie w domu?

  Wzajemne oddziaływanie zachodzi na wielu płaszczyznach. Są ludzie, którzy się lubią i tacy, którzy niekoniecznie się ze sobą dogadują. Podobnie sprawa wygląda w przypadku roślin. Niektóre z nich będą się wzajemnie wspierać lub wręcz przeciwnie, osłabiać. Takie zależności między gatunkami wykorzystuje właśnie uprawa współrzędna.

  Brytyjski rząd co roku testuje próbki artykułów spożywczych, by sprawdzić, czy nie ma w nich pozostałości środków ochrony roślin. Jak się okazuje, wiele pestycydów znajduje się w winogronach i pomarańczach, suszonych owocach i ziołach. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Które warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone? O tym opowiedziała nam prof. dr hab. Janina Gajc-Wolska z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW.

  Cykoria to warzywo zdrowe, będące idealnym dodatkiem zarówno do sałatek, jak i do potraw podawanych na ciepło. Jest nie tylko smaczna, ale i niskokaloryczna. Z tych powodów jest jedną z ulubionych potraw osób dbających o linię. Korzyści zdrowotnych płynących z jej spożywania jest więcej – poznaj je wszystkie.

  Carolina Reaper to wyzwanie dla nawet dla najodważniejszych amatorów ostrych smaków. Ta niepozorna, malutka papryczka skrywa w sobie piekielną moc, która rozwija się stopniowo. Należysz do osób, które z trudem znoszą lekko szczypiące działanie papryki jalapeño? Wyobraź sobie, że papryczka Carolina Reaper jest ponad trzysta razy ostrzejsza!