badania naukowe

  badania naukowe

  Mars, czyli czwarta planeta Układu Słonecznego, do niedawna stanowił dla ludzi całkowitą tajemnicę. Wiadomo było jedynie, że znacząco różni się od Ziemi kolorem, brakiem wody na swojej powierzchni, a co za tym idzie, również brakiem życia. Najnowsze badania wskazują, jakie są przyczyny nieistnienia życia na tej planecie.

  W kwietniu 2021 r. rozpoczęło się badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Ze względu na kończącą się trzecią falę zachorowań w badaniach wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Nie jest to liczba wystarczająca do podania pewnych wniosków, jednak jak twierdzą naukowcy, jest to już odpowiednia ilość, aby wnioskować o działaniu amantadyny oraz podjąć decyzję na temat dalszych badań.

  Melatonina reguluje nasz sen, to wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że ma także inne dobroczynne właściwości. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo, wytwarzana w płucach substancja jest też bardzo skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ma nie tylko wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w organizmie.

  Szczepienia na COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. Wiele osób zastawia się jednak, czy szczepionka na koronawirusa na pewno jest bezpieczna? Dlaczego powstała szybciej niż zazwyczaj? Jak działa? Na pytania te postanowił odpowiedzieć dziennikarz Marcin Sawicki. Zebrał więc informacje od najlepszych specjalistów, by rozwiać wszelkie wątpliwości, a prof. Anna Piekarska opowiedziała o odporności populacyjnej.

  Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla. Są przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". W tym roku jedna z nich trafiła do dr Agnieszki Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury doceniło jej badania dotyczące zależności pomiędzy dochodami w różnych krajach a częstotliwością całowania w usta. O szczegółach tych badań oraz emocjach towarzyszących nagrodzie Ig Nobla laureatka opowiadała w naszym programie.

  Istnieje ścisłe powiązanie między porą roku i miejscem urodzenia a podatnością na określone choroby czy alergie. Zależność tę kilkakrotnie potwierdziły badania. Naukowcy doszli również do przekonania, że miesiąc przyjścia na świat ma także wpływ na długość życia.