Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej dostrzegalna w naszym życiu. Najlepszym tego dowodem jest najnowszy eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Nottingham. Badacze sprawdzili, czy sztuczna inteligencja potrafi zaopiekować się kotami. O szczegółach opowiedział nam Marcin Sawicki.
Badania wskazują, którzy utrzymują lepszą więź z wnukami.
"Wpływa na równowagę mikrobiomu".
"To interesujące z punktu widzenia behawiorystyki".
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Międzynarodowa Agenda Badawcza ReMedy prowadzi badania nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki. Wyniki pomogłyby opracować nowe strategie zapobiegania i zwalczania chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych.
To ważna informacja dla kobiet zmagających się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
Poprawne sformułowanie hipotezy ma znaczenie nie tylko w badaniach naukowych. Hipotezy możemy stawiać, przygotowując projekt do szkoły, raport do pracy czy po prostu prowadząc dyskusję. Jak prawidłowo postawić hipotezę i jak ją zweryfikować?
"Wpływa na stan psychiczny".
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym także do prozopagnozji, czyli utraty zdolności rozpoznawania twarzy osób z bliskiego otoczenia. Udowadniają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Darthmouth College w USA.
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?
Organ "starzeje się" nawet o 2 lata.
Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?
Choroba Alzheimera zwykle dotyka osoby po 65. roku życia, jednak może rozwinąć się znacznie wcześniej. W Chinach zdiagnozowano ją u 19-latka, który z uwagi na postępujące objawy musiał zrezygnować z nauki w szkole średniej.
Badacze znaleźli odpowiedź.
Coraz więcej osób decyduje się znaleźć miłość za pośrednictwem aplikacji randkowych. Okazuje się jednak, że internetowe anonse wcale nie ułatwiają singlom zadania. Do takich wniosków doszli psychologowie z Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Krowie mleko ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie brakuje głosów, że popularny składnik diety jest szkodliwy dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że dzięki jego właściwościom Europejczycy mogą poszczycić się wyższym wzrostem niż mieszkańcy Azji, Australii czy obu Ameryk. Dowodzą tego wyniki badań naukowych.
Okazuje się, że to nie tylko wzruszające doświadczenie dla przyszłej mamy.
Wiele osób odmawia sobie spożywania ziemniaków w obawie przed zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego. Wyniki badań przeprowadzonych przez duńskich i australijskich naukowców zmieniają sposób postrzegania popularnego składnika diety.
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą większości przyszłych mam. W odpowiedzi na ten problem naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio postanowili zbadać zależność pomiędzy płcią dziecka a odczuciami bólowymi kobiety podczas jego narodzin.
Aby dobrze porozumieć się z kotem, wystarczy odpowiednio modulować głos - do takiego wniosku doszli eksperci z Paris Nanterre University. Naukowcy dowiedli, że udomowione zwierzęta potrafią doskonale komunikować się z ludźmi, a nawet tworzyć z nimi więzi.
Tadeusz Kościuszko zmarł w 1817 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci generała okrzykniętego bohaterem Polski i Stanów Zjednoczonych. Jakie wnioski pozwoliło wysnuć badanie jego serca?
W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka.
Mężczyźni wiodący udane życie seksualne mają o wiele większe szanse na zachowanie w zdrowiu prostaty. Do takich wniosków doszli autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma "Europejska urologia". Eksperci dowiedli, że regularne wytryski mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Jaka liczba ejakulacji może uchronić przed chorobą?
Intensywna praca umysłowa stanowi obciążenie dla organizmu i może okazać się równie wyczerpująca, jak wysiłek fizyczny. Udowadniają to badania przeprowadzone przez specjalistów z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière. To ważne odkrycie, które może być pomocne w diagnozowaniu wypalenia zawodowego.
Wszyscy miłośnicy aktywnego trybu życia wiedzą, że ćwiczenia wykonywane na siłowni czy w plenerze wymagają systematyczności. Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostaje również czas poświęcony na treningi. Ile minut tygodniowo trzeba wygospodarować na sport, by ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci?