Depilacja okolic intymnych - badanie naukowców z Collegium Medicum UJ
Naukowcy z Collegium Medicum UJ przeprowadzili badanie, w którym zapytali ok. 2,5 tysiąca młodych kobiet o ich praktyki dotyczące usuwania owłosienia łonowego oraz o występowanie infekcji układu moczowego.
- Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, aktywność seksualna, stosowanie preparatów plemnikobójczych i historia wcześniejszych zakażeń układu moczowego wykazaliśmy, że [...] kobiety całkowicie pozbawione włosów łonowych trzykrotnie częściej zgłaszały nawracające zakażenia dróg moczowych, czyli takie, które pojawiały się trzykrotnie lub częściej na przestrzeni roku - wyjaśnił dr hab. Andrzej Galbarczyk na blogu Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
Włosy łonowe mogą uchronić przed nawracającymi zakażeniami układu moczowego
Wyniki naukowców sugerują, że włosy łonowe mogą stanowić ważny element ochrony przed szkodliwymi patogenami. - Wiemy, że włosy łonowe zasiedlają bardzo specyficzne dla tej okolicy bakterie. Być może tak jak w przypadku bakterii zasiedlających brody, bakterie te chronią nas przed bakteriami chorobotwórczymi. Zatem wraz z włosami łonowymi pozbywamy się tej ochrony - zauważył dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
Jak dodał, choć owłosienie nie chroni całkowicie przed zakażeniami, to kobiety cierpiące na nawracające infekcje dróg moczowych powinny rozważyć rezygnację z całkowitego usuwania włosów łonowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:
- Depilacja miejsc intymnych. Lekarze są na tak?
- Naukowcy wskazali kolejne powikłanie po COVID-19. Ozdrowieńcy mogą mieć twarzową ślepotę
- Jedna nieprzespana noc diametralnie zmienia wygląd mózgu. Organ "starzeje się" nawet o 2 lata
Źródło: nauka.uj.edu.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ildar Abulkhanov/Getty Images