Najnowsze badania pokazują, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. W jaki sposób ten popularny trunek rozprawia się z groźnym dla nas wirusem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.
Mimo że większość z nas już zapomniała o pandemii COVID-19, to groźny wirus nie ma zamiaru odpuścić. W wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, pojawił się nowy wariant koronawirusa o nazwie Eris. Jakie są objawy? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Czy ugryzienie pchły może być początkiem poważnych problemów ze zdrowiem? Okazuje się, że tak. Dowodem na to jest przypadek pewnego 35-latka ze Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna z tak błahego powodu stracił kończyny. Jak do tego doszło?
Przebywanie w dużych skupiskach ludzi, zwłaszcza w okresie infekcyjnym, sprawie, że ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie wyższe. Mogłoby się wydawać, że podczas lotu samolotem również łatwiej o infekcję. Tymczasem nie jest to końca prawda. System wentylacyjny obecny w samolotach może nas przed nią uchronić. W jaki sposób?
Sezon infekcyjny trwa. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod walki z przeziębieniem jest stawianie baniek. Jak działają? Czy taką formę leczenia można zastosować u każdego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Leszek Waniek, akupunkturzysta, terapeuta medycyny chińskiej.
10-latek trafił do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu infekcji. Pomimo starań lekarzy, małego pacjenta nie udało się uratować. Zmarł w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Wielu rodziców, zwłaszcza małych dzieci, ma wrażenie, że w okresie jesienno-zimowym ich pociechy non stop łapią jakąś infekcję. Dlaczego maluchy chorują częściej niż dorośli? Ile infekcji w roku to jeszcze norma? Porozmawialiśmy o tym z dr n. med. Jagodą Kaszubą, specjalistą alergologii i pediatrii z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni stajemy się bardziej podatni na infekcje. Mimo że to wiedza powszechna, to nauka nie potrafiła odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "Journal of Allergy and Clinical Immunology" rzucają zupełnie nowe światło na tę kwestię.
Infekcja dróg moczowych to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety, do tego lubi nawracać. Co zrobić, aby uwolnić się od infekcji? Dlaczego to panie chorują częściej?
Infekcje intymne, choć nie tak często jak u dorosłych kobiet, zdarzają się również u dziewczynek jeszcze przed okresem dojrzewania. Co je wywołuje? Jakie dają objawy? Kiedy konsultacja z lekarzem jest absolutnie konieczna?
Wielu rodziców - zwłaszcza w okresach przejściowych - zakłada swoim pociechom dodatkową warstwę ubrań. Czy faktycznie dzieci ich potrzebują? Jak ubierać malucha, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr n. med.
Bardzo przydatne, zminiaturyzowane urządzenie w formie plastra ułatwi zmierzenie temperatury dzieciom. Na czym polega jego działanie? Kiedy będzie można je kupić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział jego twórca Jakub Szczerba, student medycyny.
Sól morska do nosa w formie wodnego roztworu to świetny specyfik zwalczający katar. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany przez osoby zmagające się z alergiami, kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Jak działa sól morska do nosa dla dzieci i dorosłych i kiedy warto po nią sięgnąć?
Na stronie rządowej pacjent.gov.pl uruchomiono kalkulator online, który podpowie, jak możesz przechodzić COVID-19. Przeznaczony jest on dla ozdrowieńców i osób niezaszczepionych. Jak działa?
Przewianie sprzyja przeziębieniu, od siedzenia na zimnej posadzce można mieć problemy z układem moczowym, a aloes wyleczy trądzik. Te prawdy powtarzane są od wieków i większość z nas w nie wierzy. Które z nich są tylko ludowymi bajaniami, a w których jest ziarno prawdy? Na ten temat rozmawialiśmy z Joanną Pietroń, internistką.