17-letnia licealistka zmarła po zakażeniu amebą Naegleria fowleri. Na kontakt z pasożytem była narażona podczas kąpieli w jeziorze znajdującym się w pobliżu jej domu. - Wciąż jestem w szoku - przyznała mama dziewczyny w rozmowie z "The Atlanta Journal-Constitution".
USA. Nie żyje nastolatka zakażona amebą "zjadającą mózg"
17-letnia licealistka Megan Ebenroth zachorowała po kąpieli w jeziorze. Zakaziła się w nim amebą Naegleria fowleri. Zmagała się z migreną, gorączką i utratą równowagi. Gdy jej stan drastycznie się pogorszył, została przewieziona do szpitala, gdzie lekarze ją zaintubowali i wprowadzili w śpiączkę farmakologiczną. Po kilku dniach zmarła.
- Wciąż jestem w szoku - powiedziała Chrissy Ebenroth, mama dziewczyny w rozmowie z "The Atlanta Journal-Constitution". - Miała najlepszych lekarzy i pielęgniarki. Nikogo nie obwiniam - dodała.
Departament Zdrowia Publicznego stanu Georgia potwierdził, że przyczyną śmierci nastolatki była infekcja mózgu. - Objawy Naegleria fowleri zwykle zaczynają się w ciągu pięciu dni od silnych bólów głowy, gorączki, nudności i wymiotów, zanim przejdą do sztywności, drgawek i śpiączki. Choroba postępuje szybko i zwykle powoduje śmierć - podała instytucja.
Ameba Naegleria fowleri - jak dochodzi do zakażenia?
Dr Stanley Deresinski, lekarz chorób zakaźnych i profesor kliniczny Uniwersytetu Stanforda, w rozmowie z portalem Yahoo wyjaśnił, jak dochodzi do zakażenia Naegleria fowleri.
- Infekcja następuje przez nos podczas pływania pod wodą, a następnie atakuje ośrodkowy układ nerwowy. [...] Jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie i zastosowane będzie odpowiednie leczenie, przeżycie jest możliwe, choć rzadko tak się dzieje. Zakażenie jest najprawdopodobniej śmiertelne - tłumaczył.
Jak dodał lekarz z Minnesoty Siyab Panhwa, śmierć następuje w ciągu jednego do dwóch tygodni od wystąpienia objawów w wyniku ciężkiego stanu zapalnego i obrzęku mózgu, a powodem nazwania Naegleria fowleri amebą "zjadającą mózg" jest to, że żywi się tkanką mózgową.
Według danych agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention zakażenie się amebą "zjadającą mózg" jest niezwykle rzadkie. Każdego roku odnotowuje się około trzech przypadków. Zauważono jednak, że "ameba może być obecna w każdym zbiorniku słodkowodnym w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mózg 13-latka zjada ameba. Tragiczny finał wyprawy na plażę
- Zjada ściany, piloty od telewizora, meble i buty. U dwulatki zdiagnozowano rzadkie schorzenie
- Zjada ściany, piloty od telewizora, meble i buty. U dwulatki zdiagnozowano rzadkie schorzenie
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: independent.co.uk/yahoo.com
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images