Stracił wzrok przez mięsożerną amebę. Czy lekarze zdołają mu pomóc?

oko
Stracił wzrok przez mięsożerną amebę
Źródło: Flashpop/Getty Images
Pewien Brytyjczyk tuż po przebudzeniu zorientował się, że zupełne stracił wzrok w jednym oku. Lekarze ustalili, że utratę zmysłu odpowiada mięsożerna ameba. Jak trafiła do oka mężczyzny? Czy jest szansa, że poszkodowany będzie jeszcze widział?
DD_20230208_Okulista_REP
Od przedszkola do okulisty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mięsożerna ameba. Jak uszkadza wzrok?

Ten niecodzienny przypadek opisała brytyjska gazeta "The Mirror". Mike Krumholz korzystał z soczewek kontaktowych. Niestety mężczyzna nie dbał o oczy jak należy, tym samym często borykał się różnego rodzaju infekcjami. Zdarzało mu się również zasypiać w szkłach kontaktowych. Właśnie po jednej z takich drzemek mężczyzna zorientował się, że stracił wzrok w prawym oku. Czuł też rozsadzający ból.

Kiedy mężczyzna zgłosił się do lekarza ten długo nie mógł znaleźć przyczyny utraty wzroku. W końcu - po trwającej niemal miesiąc diagnostyce - udało się ustalić, że mężczyzna zmaga się z zapaleniem rogówki, wywołanym przez acanthamoeba - mięsożernego pasożyta (amebę), który "zjada" tkankę oka. Jak pasożyt znalazł się organizmie mężczyzny? Najprawdopodobniej pacjent miał kontakt z zakażoną wodą.

Mięsożerna ameba. Czy można pokonać pasożyta?

Zmiany, które wywołał pasożyt okazały się na tyle duże, że Brytyjczyk zmuszony był zrezygnować z pracy i przerwać studia. Lekarze, aby uratować mu wzrok zdecydowali się na terapię fotodynamiczną, przeprowadzono również operację płata spojówkowego. Niestety prawe oko dalej nie jest sprawne - mężczyzny widzi jedynie czarne i szare błyski. Co więcej, oko jest bardzo wrażliwe na światło. Dlatego mężczyzna praktycznie nie wychodzi na zewnątrz w ciągu dnia. Rolety w jego domu są stale przysłonięte, a światło przyciemnione.

Niewykluczone, że jedyną szansą dla mężczyzny będzie przeszczep rogówki. Jednak na zabieg przyjdzie mu jeszcze poczekać. Zdaniem lekarzy w oku wciąż toczy się stan zapalny, wykonanie operacji już teraz wiązałoby się z odrzuceniem przeszczepionego organu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości