"Jest to połączenie medycyny i sztuki". Na czym polega zabieg feminizacji twarzy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmienić swoją twarz
Zmienić swoją twarz
Operacja, która pomaga wreszcie poczuć się sobą
Operacja, która pomaga wreszcie poczuć się sobą
Na czym polegała nowatorska operacja wątroby?
Na czym polegała nowatorska operacja wątroby?
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Jedna decyzja uratowała życie kilku osób
Jedna decyzja uratowała życie kilku osób
Kilka dni temu w Polsce odbyła się pierwsza rozległa operacja feminizacji twarzy. Pacjentki dotychczas wyjeżdżały do Turcji lub Tajlandii na tego typu operacje. Teraz to może się zmienić. Na czym dokładnie polega zabieg? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Rafał Pokrowiecki, chirurg szczękowo-twarzowy.

Pierwsza w Polsce operacja feminizacji twarzy

Pola jest osobą transpłciową. W wieku 14-lat dziewczyna dokonała coming outu. Męskie cechy wyglądu coraz bardziej jej przeszkadzały. Jej zdaniem twarz była za mało kobieca. - Pierwszym zabiegiem u mnie była operacja nosa. To był mój największy kompleks. Następnym etapem była kuracja hormonalna, na której jestem już od półtora roku - powiedziała Pola.

Dr n. med. Rafał Pokrowiecki jest chirurgiem twarzowo-czaszkowym. Specjalista zainteresował się możliwością przeprowadzania operacji feminizacji twarzy. To seria obszernych zabiegów, które zmieniają wygląd twarzy w celu nadania jej kobiecych cech. - Jest to połączenie medycyny i sztuki, takiego tworzenia czegoś. Fascynuje mnie to, jak można polepszyć komuś życie, długim, ale jednym zabiegiem - tłumaczył specjalista.

Pola jest pierwszą pacjentką dr. Pokrowieckiego, u której przeprowadzono tak dużą liczbę zabiegów wchodzących w skład operacji feminizacji twarzy - od czoła aż po szyję. Podczas zabiegu - w pierwszej kolejności - chirurg obniżył linię włosów, skracając tym samym czoło. Wykonana została plastyka, aby czoło było mniej widoczne. Następnie lekarz podniósł boczną część brwi, zaokrąglił kąty żuchwy, aby był mniej męski. Na koniec zwęził i cofnął bródkę oraz lekko wygładził jabłko Adama. Pierwsze efekty zabiegu będą widoczne po trzech miesiącach.

Feminizacja twarzy - czym różni się od innych operacji plastycznych?

Operacja, którą przeszła Pola, była pierwszym tego rodzaju zabiegiem przeprowadzonym w Polsce. - Mówimy tutaj w zasadzie o nowym protokole, który jest wdrażany w przypadku chęci zmiany rysów twarzy, czyli są to zabiegi estetyczne, ale związane z całym procesem tranzycji płciowej u pacjentów transpłciowych. Bazując na dotychczasowych procedurach chirurgicznych, anatomii byliśmy w stanie opracować szereg procedur, które w bezpieczny i przewidywalny sposób umożliwiają nam ingerencję w tkanki, aby z tych cech męskich twarzy stworzyć cechy żeńskie - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Rafał Pokrowiecki, chirurg szczękowo-twarzowy.

Specjalista dodał, że nie są to zabiegi estetyczne, ale przede wszystkim lecznicze. - W czym pacjent, który chce zmienić szereg cech swojej twarzy, żeby poczuć się lepiej, jest gorszy od człowieka, który idzie sobie zoperować powieki? W niczym - powiedział specjalista.

Warto dodać, że przeprowadza się także zabiegi, które mają nadać twarzy bardziej męski charakter. Które z nich są trudniejsze? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana