Dzięki goglom lekarz może zajrzeć w zakamarki ludzkiego ciała. Jak nowoczesna technologia pomaga lekarzom?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Hologramy, które zrewolucjonizowały medycynę
Hologramy, które zrewolucjonizowały medycynę
Zacząć oddychać samodzielnie
Zacząć oddychać samodzielnie
Takiej operacji jeszcze nie było
Takiej operacji jeszcze nie było
Na czym polegała nowatorska operacja wątroby?
Na czym polegała nowatorska operacja wątroby?
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Holograficzna sala operacyjna to technologia, która przy wykorzystaniu dowolnych gogli holograficznych pozwala wyświetlać przed oczami lekarza dane medyczne w trakcie prowadzonej przez niego operacji. Jakie możliwości daje to rozwiązanie?

Hologramy w medycynie. Jak to działa?

Ta niezwykła technologia powstała w Poznaniu, a korzystają z niej specjaliści niemal z całego świata. - Jeżeli chodzi o dane, które można zobaczyć w naszym oprogramowaniu, ja bym je podzielił na trzy kategorie. Informacje o stanie zdrowia pacjenta, w postaci obrazowania medycznego, czyli np. rentgen, tomograf, rezonans. Drugie to są dane z dokumentacji medycznej pacjentów i trzecie to są tzw. wirtualne monitory w postaci takiego holograficznego, bezprzewodowego, sterylnego monitora - tłumaczył Bartosz Lubiatowski, inżynier, współtwórca technologii holograficznej sali operacyjnej.

Warto dodać, że obrazy trójwymiarowe były w ortopedii obecne już wcześniej, jednak korzystanie z nich było utrudnione. - Dostępne były na monitorach na sali operacyjnej albo trzeba było swój własny komputer otwierać, wymagało to obsługi ręcznej. Kiedy jestem przebrany. Mam umyte ręce, założone rękawiczki, nie mogę niczego dotykać, więc musiałem kogoś poprosić, żeby mi ten obraz przestawił albo korzystać z mojej pamięci - powiedział prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski, ortopeda współtwórca technologii holograficznej sali operacyjnej. Dzięki tej technologii lekarz ruchami dłoni może przestawiać obraz w dowolnym miejscu w przestrzeni, nawet włożyć go do ciała pacjenta. Co najważniejsze, jest to sterylne.

Jak powstała technologia holograficznej operacji?

Technologia ta powstała przy współpracy zespołu prowadzonego przez prof. Lubiatowskiego oraz inżynierów, którym przewodził syn specjalisty Bartłomiej. - Dzięki temu, że Bartek został inżynierem, innowatorem, z takim doświadczeniem rodzinnym, medycznym, to pozwoliło mu, [...], lepiej zrozumieć świat medyczny od strony technologii - dodał prof. dr hab. Przemysław Lubiatowski.

Jakie możliwości ma ta technologia? Kto może z niej korzystać? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana