Osoby starsze borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Po siedemdziesiątce nawet wykonywanie najprostszych czynności może okazać się nie lada wyzwaniem. Przekonali się o tym studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy otrzymali szansę przetestowania symulatora starości. W Dzień Dobry TVN o licznych zaletach kostiumu wykorzystywanego na zajęciach z pielęgniarstwa geriatrycznego opowiedziały dr hab. Agnieszka Młynarska, Joanna Świerczek, Justyna Orłowska i Natalia Olichwer.
Jak działa symulator starości?
Symulator starości to nieoceniona pomoc naukowa dla studentów kierunków medycznych, którzy pragną jak najlepiej zrozumieć potrzeby pacjentów geriatrycznych. Specjalny kostium znacząco ogranicza ruchy, a nawet wywołuje wrażenie pogorszenia wzroku i słuchu.
- Symulator starości ma spowodować te odczucia związane z wiekiem, z fizjologicznym starzeniem się. Te odczucia są na wielu płaszczyznach, chociażby mobilności (...). Nie mówimy tutaj o zaburzeniach mentalnych, tego wysymulować nie możemy - wyjaśniła dr hab. Agnieszka Młynarska, jednocześnie zwracając uwagę na korzyści płynące z zastosowania nowoczesnego sprzętu na uczelniach.
- Możemy poczuć się jak starszy pacjent, a to powoduje na pewno zwiększoną empatię - stwierdziła kierownik Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Symulator starości oczami studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Symulator starości pozwala poczuć się jak osoba w wieku około siedemdziesięciu lat. Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego szybko docenili możliwość przetestowania urządzenia w ramach zajęć.
- Co innego słuchać na wykładach, kiedy mamy taką wiedzę teoretyczną, a co innego poczuć to na sobie. Myślę, że mamy więcej cierpliwości do tych pacjentów w tym momencie i większe serce do nich. Jesteśmy po prostu bardziej wyrozumiali - oceniła Justyna Orłowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W rok przebiegła cztery pustynie na czterech kontynentach. "Jest dla nas inspiracją"
- Octy i oleje do picia to hit sieci. Jak je spożywać, by sobie nie zaszkodzić?
- Lepiej być rannym ptaszkiem czy nocnym markiem? "Odkryłem te poranki, jakie one są piękne"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News