400 tys. złotych, a nawet więcej. Ile kosztują studia w Polsce?
Zdobycie dyplomu poświadczającego o ukończeniu studiów wiąże się z koniecznością poświęcenia kilku lat na naukę, a w przypadku renomowanych uczelni - także i ze sporymi wydatkami.
Ranking najlepszych uczelni w Polsce. Gdzie warto studiować?
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2022. W porównaniu do ubiegłego roku mamy nowego lidera. Która uczelnia zajęła pierwsze miejsce? Jak prezentuje się pełne zestawienie?
Najlepsza polska studentka z Tanzanii o życiu w Polsce. Co ją zaskoczyło?
Karen Kyabega otrzymała nagrodę "Interstudent 2021". To wyróżnienie przyznawane najlepszym zagranicznym studentom kształcącym się w Polsce. Właśnie kończy naukę na poziomie licencjackim i chce kontynuować naukę w Warszawie.
Wyłonienie najlepszych studentów zagranicznych kształcących się na polskich uczelniach - taki jest główny cel konkursu Interstudent 2022. Kim są tegoroczni laureaci? W Dzień Dobry TVN swoją historię opowiedzieli Maksym Shcherbyuk z Ukrainy oraz Yiyu Chen z Chin.
Już tylko 1/4 polskich studentów jest niezaszczepiona. "Studenci zakażają się znacznie rzadziej, niż przeciętni Polacy"
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie stosunku studentów do szczepień. Pytania zadawano w ostatnim tygodniu listopada. Analiza ankiet wskazuje, że około 75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a trochę ponad połowa, zamierza przyjąć dawkę przypominającą.
XV edycja Świątecznego Koncertu SGH. Zebrane pieniądze wesprą fundację na rzecz osób w kryzysie bezdomności
15 lat temu z inicjatywy studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego powstał wyjątkowy Świąteczny Koncert. Hasło tegorocznego wydarzenia to: "Po pierwsze – gramy dla poDRUGIE!". Dochód zostanie przekazany Fundacji po DRUGIE, która wspiera młodzież i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności.
Studenci uczelni technicznej znają się na modzie. Na AGH odbędzie się pierwszy taki pokaz
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się pierwszy pokaz mody. Z inicjatywą zorganizowania tak kreatywnego przedsięwzięcia na uczelni technicznej wyszła studentka Katarzyna Karnasiewicz. Pomogła jej w tym Iwona Radwan-Sadoch, która wykłada zasady wystąpień publicznych i budowania wizerunku.
Polscy studenci zdobyli dwa pierwsze miejsca na międzynarodowych zawodach robotów
W zawodach Robotex International Tallin 2021 wzięły udział drużyny z ponad 20 krajów z całego świata. Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski i Tomasz Smaż, czyli studenci Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zdobyli dwa pierwsze miejsca. O swoim sukcesie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Jak wyglądają studenckie wyścigi bolidami? "Jesteśmy bardzo podobni do Formuły 1"
Studenci Politechniki Gdańskiej biorą udział w wyjątkowym projekcie, dzięki któremu mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie motoryzacji. Młodzi inżynierowie samodzielnie konstruują i składają bolidy wyścigowe, a następnie testują ich szybkość podczas prestiżowych zawodów.
Opłacalne kierunki studiów – gdzie warto się kształcić, by zapewnić sobie dobrą przyszłość?
Jakie są opłacalne kierunki studiów? To pytanie bardzo często pada z ust maturzystów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Aby ułatwić im podjęcie tej trudnej decyzji, powstało wiele szacunkowych zestawień, pozwalających zarówno wybrać najbardziej opłacalne studia, jak i dopasować je do własnych zainteresowań.
Uczniowie szkoły podstawowej napisali podręcznik do fizyki. "Myślałam, że to będzie najtrudniejszy przedmiot"
Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.
Szczepienia na koronawirusa dla studentów. Czy będą obowiązkowe?
Uczelnie zaczęły wymagać od studentów szczepień. Pojawiły się wątpliwości prawne związane z takimi postanowieniami. Czy szczepienia będą obowiązkowe dla osób, które studiują?
Uniwersytety w Polsce wracają do nauki stacjonarnej. Czy będą wymagać od studentów zaświadczeń o zaszczepieniu?
Największe uniwersytety w Polsce: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski przygotowują się do wznowienia nauki w trybie stacjonarnym w roku akademickim 2021/2022. Jednak wykłady z dużą liczbą uczestników mogą odbywać się hybrydowo. Czy uczelnie będą wymagać od studentów zaświadczeń o zaszczepieniu?
Uczniowie liceum przy Politechnice Białostockiej stworzyli smogowy łazik. "Sąsiedzi mogą teraz zobaczyć, kto na ich ulicy pali śmieciami"
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1. Robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do Internetu. Dzięki temu, wszyscy mogą sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze np. w ich okolicy.
Indywidualny tok studiów – jak wygląda w praktyce?
Ustalany zgodnie z zainteresowaniami osoby uczącej się, indywidualny tok studiów jest programem, na który zapotrzebowanie sukcesywnie wzrasta. Dlaczego jest tak popularny?
Studentka oskarża doktoranta o gwałt. "Ocknęłam się na łóżku w jego pokoju, byłam zupełnie naga"
Studentka Uniwersytetu Warszawskiego miała zostać zgwałcona przez doktoranta tej uczelni. Jak twierdzi, do zdarzenia doszło podczas wyjazdu integracyjnego. Sprawę nagłośnił Studencki Komitet Antyfaszystowski.
Polski projekt bazy na Księżycu ze światową nagrodą. "Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych"
Polski zespół Innspace zdobył czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Ich projekt to baza na Księżycu, wykonana przy pomocy druku 3D, w której główną rolę odgrywają algi. W Dzień Dobry TVN gościła liderka tego przedsięwzięcia Justyna Pelc, która opowiedziała o szczegółach bazy kosmicznej.
"Filmowe miniaStuhrki", czyli Maciej Stuhr jako reżyser. Jak się czuje w nowej roli?
Maciej Stuhr to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich aktorów. Tym razem jednak postanowił spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery. Nakręcił właśnie cztery krótkometrażowe "Filmowe miniaStuhrki", a o szczegółach produkcji opowiedział w naszym programie.
Pokolenie COVID-19, czyli młodzi bez zatrudnienia. "Pracodawcy stawiają na osoby doświadczone"
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze rynku pracy. Wiele osób straciło posadę, trudności z zatrudnieniem mają również ci, którzy dopiero zaczynają karierę. "New York Times" tych ostatnich nazwał "pokoleniem COVID-19".
Coraz więcej rzeczy robimy wirtualnie. Jak wykorzystujemy dostęp do sieci?
Komputer już dawno stał się centrum naszego domowego wszechświata. 87 proc. z nas ma dostęp do Internetu i skrzętnie to wykorzystuje. Od tak oczywistych czynności, jak płacenie rachunków czy robienie zakupów po zwiedzanie świata. Także nowy samochód możemy poczuć bez wychodzenia z domu.