studenci

  studenci

  Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.

  Wraz z 1 września uczniowie wrócili do szkół. Teraz na informację o trybie nauczania z niecierpliwością czekają wszyscy studenci. 7 września plan roku akademickiego 2020/2021 przedstawił rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W semestrze zimowym zajęcia będą odbywać się zdalnie.

  Rok 2020 ze względu na pandemię koronawirusa zapisze się wielkimi literami na całym świecie, także w naszym kraju. Historie z życia Polaków w tym niezwykłym czasie pokaże dokument, nad którym pracują studenci łódzkiej szkoły filmowej. Mają już 250 bohaterów i ponad 150 godzin materiału. O szczegółach tego niezwykłego projektu opowiadali w naszym programie.

  "Studenci UAM bez Granic" to projekt edukacyjno-badawczy, którego celem jest między innymi prowadzenie zajęć z dziećmi w szkołach podstawowych w krajach z uboższych części świata. Jak wyglądają takie zajęcia? O założeniach akcji mówiły w Dzień Dobry TVN studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Ula Małecka, Marta Wawrzyniak i Kasia Bogucka.

  Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali robota, który gra na ukulele. UkuRobot, bo tak się nazywa, potrafi zagrać różne motywy muzyczne ze znanych filmów. Zobaczcie, co zagrał w Dzień Dobry Wakacje i poznajcie jego konstruktorów: Adriana Gołąba, Jakuba Grelę, Mateusza Guzika i Łukasza Jurczaka - studentów z AGH. Ile pracowali nad tym robotem? Dlaczego wybrali akurat ukulele? Czy planują skonstruowanie kolejnych robotów, które będą grać także na innych instrumentach?

  Koncert finałowy 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie został dedykowany Wojciechowi Młynarskiemu. - Jestem szczęśliwa, wzruszona i przejęta, dlatego, że tata kochał Kraków i kochał Festiwal Piosenki Studenckiej. Wielokrotnie bywał tutaj jurorem i wielokrotnie nagradzał młodych ludzi - mówi Agata Młynarska.

  Na polskich uczelniach obserwujemy stały wzrost liczby zagranicznych studentów. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają, co ich tu przyciąga i czy polecają Polskę swoim znajomym? Naszymi gośćmi byli - dr Bianka Siwińska - koordynatorka programu "Study in Poland", Dymytro Furchak, który przyjechał na studia w Polsce z Ukrainy i Divine Kitenge Aziza z Demokratycznej Republiki Konga.

  Znalezienie pierwszej pracy dla niektórych jest bardzo stresujące. Czego najbardziej obawiają się absolwenci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy? Jak ważny dla ich kariery jest staż? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: dyrektor Polskiej Rady Biznesu Małgorzata Durska i ekspert rynku pracy Marcin Fiedziukiewicz.

  Studenci z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o projekt i konkurs. Kto z nimi współpracuje? Co jeszcze muszą dopracować w projekcie? Ile kosztuje udział w konkursie? Jaką kwotę zebrali do tej pory? Sprawdziliśmy, czy łazik, który był w naszym studiu potrafi odkręcać korki :)

  Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim znajduje się ściana, która stanowi jedyny w swoim rodzaju pomnik stworzony przez studentów. Znajduje się pod salą, gdzie prof. Stanisław Kiczuk od kilkudziesięciu lat przeprowadza egzaminy z logiki. Co pisały na niej kolejne pokolenia żaków i dlaczego powstała? W Dzień Dobry TVN historia jedynego takiego profesora i jego studentów.

  "Nie przepuszczamy dziekana, nie przepuszczamy rektora, ale panią z dziekanatu, jak najbardziej!". Tym razem Tomasz Choiński postanowił zadbać o kondycję studentów. Zobaczcie jak sobie poradzili. Ćwiczycie z Tomkiem w poniedziałki? :)

  Jako że rozpoczyna się rok akademicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił wybrać się na wykład ze studiowania. Podczas tej pouczającej lekcji miał możliwość zwiedzenia akademika. W jaki sposób przekroczył Checkpoint Charlie? Dlaczego przy okazji przeglądu pokoi włączył mu się radar "na syf"? Dowiedzieliśmy się również, z czego studenci pozyskują makaron i w jakich okolicznościach najlepiej konstruuje się robota kroczącego.

  W Poznaniu student zaatakował tasakiem profesora Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa społecznego dr Konrada Maja, który powiedział, skąd się bierze agresja wśród uczniów i studentów oraz jak rozładować napięcie psychiczne.

  Studenci Politechniki Łódzkiej jadą do Teksasu! Będą walczyć w finale, ogłoszonego przez Elona Muska, międzynarodowego konkursu na projekt innowacyjnego środka transportu, który ma się przemieszczać z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku! O swoim pomyśle na superszybką kapsułę opowiedzieli nam: Adam Zarzycki, Mateusz Stajuda i Amadeusz Bathelt. Czy obawiają się konfrontacji z pozostałymi uczestnikami?

  Harvard to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Studiuje tam ponad 21 tysięcy studentów, a zajęcia prowadzi blisko 2,5 tysiąca wykładowców! Kinga Rusin wybrała się do Cambridge, w stanie Massachusetts, żeby dowiedzieć się, co trzeba zrobić, by stać się studentem tej uczelni. Po kampusie uniwersyteckim oprowadzili ją studiujący tam Polacy - Marta, Oskar i Maciej.